Kontroler puka do drzwi? Prawnik wyjaśnia, czy musisz go wpuścić

Od kilku miesięcy w Polsce trwają kontrole abonamentu RTV. Pracownicy Poczty Polskiej sprawdzają, czy w domach i samochodach znajdują się odbiorniki radiowe i telewizyjne, posiadające możliwość odbioru sygnału, czy zostały one zarejestrowane oraz, czy ich właściciele uiszczają stosowne opłaty. Wiele osób zastanawia się, czy musi wpuścić do mieszkania kontrolerów? Odpowiedź na to pytanie przynoszą przepisy, które w rozmowie z portalem "Wirtualne media" wyjaśnili prawnicy.

Płatności za abonament RTV znajdują się na liście należności, do których zobowiązanych jest większość Polaków
Płatności za abonament RTV znajdują się na liście należności, do których zobowiązanych jest większość Polaków123RF/PICSEL

Czym jest abonament RTV?

Abonament RTV nakładany jest na posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych mocą ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych. Jego opłacanie jest obowiązkowe, choć istnieją grupy osób, podlegające ustawowym zwolnieniom (np. seniorzy).

Unikanie uiszczania abonamentu RTV podlega karze finansowej, sięgającej nawet 30-krotności miesięcznego abonamentu RTV plus zaległe składki.

Ile wynosi abonament RTV?

W 2022 r. abonament RTV wynosił: za używanie tylko odbiornika radiofonicznego - 7,50 zł miesięcznie, za używanie odbiornika telewizyjnego lub jednocześnie radiofonicznego i telewizyjnego - 24,50 zł miesięcznie. W nowym roku kwoty te wzrosną odpowiednio do 8,70 zł miesięcznie oraz 27,30 zł miesięcznie.

Kontrolerzy abonamentu RTV ruszyli w Polskę

Nad obowiązkiem uiszczania opłaty abonamentowej czuwają pracownicy Poczty Polskiej. Od kilku miesięcy pukają oni do drzwi Polaków sprawdzając, czy w danym domu, mieszkaniu lub samochodzie znajdują się odbiorniki, mające możliwość odbioru sygnału radiowego i/lub telewizyjnego, czy zostały one zarejestrowane oraz czy ich właściciele uiszczają stosowne opłaty.

Skuteczne przeprowadzenie takiej kontroli nie jest proste. Pracownikowi Poczty Polskiej nie wystarczy jedynie odnotowanie obecności urządzenia w lokalu lub pojeździe, musi on również sprawdzić, czy owo urządzenie jest sprawne i ma możliwość odbierania sygnału.

Czy musisz wpuścić do domu kontrolera abonamentu RTV?

Skuteczne przeprowadzenie kontroli jest tym trudniejsze, że... nie ma przepisów, które nakazywałyby wpuszczenie kontrolerów do domu. Kwestię tę w rozmowie z "Wirtualnymi Mediami" wyjaśnili prawnicy z Kancelarii Prawnej Media. "W obecnym stanie prawnym użytkownik samochodu nie ma obowiązku udostępniania pojazdu osobie kontrolującej - podobnie zresztą jak nie ma takiego obowiązku osoba zamieszkująca w lokalu, który miałby być poddany kontroli - tłumaczą Aleksandra Kolbusz i Sebastian Urban z Kancelarii Prawnej Media w rozmowie Adrianem Gąbką z "Wirtualnych mediów".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas