Konwalia majowa: Co trzeba o niej wiedzieć?

Konwalia majowa to jedna z tych roślin, obok której nie można przejść obojętnie. Dlaczego? Ponieważ zachwyca swoim przepięknym kwitnieniem oraz obłędnym zapachem wydobywającym się z oryginalnych kwiatostanów. Ale nie tylko walory estetyczne przemawiają za wyjątkowymi właściwościami tej rośliny. Bowiem ma także zastosowanie w fitoterapii. Jednak w przypadku konwalii majowej trzeba mieć się na baczności, ponieważ jest ona równocześnie trująca. Co trzeba wiedzieć o konwalii majowej? Przekonajmy się.

Konwalia majowa kusi nie tylko swoim wyglądem, ale także zapachem
Konwalia majowa kusi nie tylko swoim wyglądem, ale także zapachem123RF/PICSEL

Parę słów o roślinie

Konwalia majowa, jak sama nazwa wskazuje, najpiękniejsza jest pełną wiosną. Wtedy też pojawiają się na niej długie i smukłe łodygi, które pokrywają się oryginalnymi kwiatostanami w kształcie dzwonków o bardzo przyjemnym i intensywnym zapachu. Konwalię majową można często spotkać w naszych lasach i tam też jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Nie podlegają jej te rośliny, które uprawiane są w przydomowych ogródkach lub te przeznaczone na sprzedaż.

Jak uprawiać konwalię majową w ogródku?

Konwalię majową z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogródku i nie ma ogromnych wymagań uprawowych. Świetnie nada się do ozdobienia rabat, które znajdują się pod innymi, większymi roślinami. Konwalia majowa doskonale sprawdza się tam, gdzie nie dociera zbyt dużo promieni słonecznych. Warto posadzić ją w półcieniu lub pełnym cieniu: i tak wytworzy piękne kwiatostany. Warto wiedzieć, że konwalia majowa nie jest łakomym kąskiem dla szkodników, a także rzadko atakowana jest przez choroby grzybowe.

Właściwości cudownej rośliny

Konwalia majowa jest bardzo podobna do czosnku niedźwiedziego
Konwalia majowa jest bardzo podobna do czosnku niedźwiedziego123RF/PICSEL

Konwalia majowa słynie z tego, że ma właściwości lecznicze i z powodzeniem jest wykorzystywana w medycynie. To zasługa obecnych w niej substancji, przede wszystkim flawonoidów, glikozydów, fenolokwasów oraz olejków eterycznych i strofandyny. Jak konwalia majowa wpływa na nasze zdrowie?

Substancje czynne zawarte w konwalii majowej korzystnie działają na pracę serca: m.in. redukują poziom ciśnienia tętniczego, czy zapobiegają arytmii. Poza tym wykazują działanie przeciwbólowe, co znajduje zastosowanie w reumatyzmie czy stanach zapalnych, a także jest bardzo pomocna dla osób, które na co dzień doświadczają stresu.

Preparaty, które w swoim składzie zawierają wyciągi z konwalii majowej, mogą także korzystnie wpłynąć na pracę mózgu. Przede wszystkim polecane są studentom, uczniom oraz wszystkim tym, którzy na co dzień podejmują się intensywnego wysiłku umysłowego, gdyż wspierają pamięć i koncentrację.

Konwalia majowa także polecana jest paniom, które cierpią z powodu problemów hormonalnych spowodowanych menopauzą. Może ona łagodzić nieprzyjemne dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, rozdrażnienie czy bezsenność. Konwalia ma także działanie relaksujące oraz uspokajające, co może przynieść ulgę po męczącym i wyczerpującym dniu.

Czy konwalia jest trująca?

Wiadomo już, że roślina wykazuje się działaniem leczniczym, ale można w niektórych źródłach znaleźć informacje, że równocześnie konwalia majowa jest trująca. Gdzie zatem leży prawda? Oczywiście, jak zwykle pośrodku. Samodzielne przygotowanie i spożywanie (nawet przypadkowe) jakiejkolwiek części konwalii majowej może skończyć się bardzo nieprzyjemnie. Jak rozpoznać trujące działanie konwalii majowej? Otóż mogą się pojawić:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • zawroty głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • ból głowy.

Działania konwalii majowej nie wolno nigdy lekceważyć, ponieważ w ekstremalnych przypadkach jej spożycie może doprowadzić nawet do śmierci!

Jeśli chcemy skorzystać z dobrodziejstwa konwalii majowej, trzeba sięgnąć po preparaty apteczne albo medykamenty, które mają w składzie ekstrakt w bezpiecznej dla zdrowia i życia dawce.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas