Korzeń powietrzny monstery: Do czego służy?
Monstera dziurawa obecnie przeżywa swój renesans! Wśród osób, które zajmują się amatorską uprawą, z całą pewnością są posiadacze tej osobliwej rośliny! Nie tylko zachwyca swoimi potężnymi liśćmi z wycięciami, ale także swoją słuszną wielkością oraz łatwością w uprawie. Wśród liści często wydostają się - równie pokaźne - korzenie powietrze, których długość może sprawić kłopot. Jak z nimi postępować, aby monstera rosła piękna? Jakie funkcje spełnia korzeń powietrzny monstery? Przekonajmy się.
Czym są korzenie powietrzne w monsterze?
Korzenie powietrzne w monsterze, a także w innych roślinach, tzw. epifitach, to podłużne twory komórkowe, które są zmodyfikowanymi korzeniami. Czym się różnią? Przede wszystkim tym, że wyrastają wprost z łodygi i wiją się na kilkanaście bądź kilkadziesiąt centymetrów. Korzenie powietrzne spełniają więcej zastosowań, niż może nam się wydawać. Niestety, nie spełniają funkcji czepnej, co mogłoby pomóc w utrzymaniu monstery w stabilnej pozycji, ale pomagają pobierać wodę ze środowiska i cenne wartości odżywcze wprost z powietrza oraz wpierają wymianę gazową.
Co zrobić z korzeniami powietrznymi w monsterze?
Korzenie powietrzne w monsterze mogą sprawiać kłopot, zwłaszcza wtedy, gdy ich rozmiary są pokaźne, zaczynają "plątać się pod nogami" albo kuszą naszych czworonożnych przyjaciół do zabawy. Choć odruchowo chciałoby się je usunąć, to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ właśnie w ten sposób pozbawiamy monsterę dodatkowej części, która pobiera składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego wzrostu.
Co zatem można zrobić z korzeniami powietrznymi monstery? Są na to przynajmniej trzy rozwiązania: wsadzić je do ziemi, w której rośnie monstera, umieścić ich końcówki w naczyniu z wodą albo po prostu obwiązać delikatnie dookoła łodygi.
Korzenie powietrzne a rozmnażanie monstery
Jeśli nasza monstera jest pokaźnych rozmiarów, a miejsce w domu nie pozwala na trzymanie w domu monstrum, warto pociąć roślinę tak, aby otrzymać mniejsze sadzonki. Najlepiej odcinać łodygi w ten sposób, aby albo miały cały korzeń powietrzny (w tym wypadku można go skrócić), albo miały jego zalążek (to mała, brązowa wypustka). Po umieszczeniu ich w wodzie, po pewnym czasie monstery wytworzą prawidłowe korzenie.