​Kwiaty za oknem przez cały sezon

Teraz jest najlepszy czas na sadzenie ich w skrzynkach i na rabatach. Podpowiadamy, jak urządzić mały kwitnący raj na balkonie, działce, w ogródku, by cieszył oczy pięknymi kolorami i dawał wytchnienie.

Nowe rośliny sadź obok tych, które znasz
Nowe rośliny sadź obok tych, które znasz123RF/PICSEL

Ogród:

Zaplanuj każdy szczegół

● Nie kupuj roślin pochopnie. Najpierw zapytaj w sklepie o ich wymagania i dobieraj pod kątem warunków, jakie będą miały w twoim ogródku.

● Nowe rośliny sadź obok tych, które znasz. Jeśli okaże się, że te pierwsze nie rosną u ciebie tak bujnie, jak oczekiwałaś, stare odmiany pozwolą zamaskować mało efektowne miejsca.

● Z tego samego powodu mieszaj rośliny kwitnące w różnych porach lata. Dzięki temu rabaty ani przez moment nie będą pozbawione kolorów.

● Dobieraj rośliny o różnej wysokości, pokroju i fakturze. Będą się pięknie uzupełniać i przyciągać wzrok grą kolorów i cieni.

Kwitną od czerwca do października

Budleja to krzew o pięknie pachnących kwiatach. Zwabi tym do nas motyle!

Wilec jest pnączem na niepogodę, bo chętniej otwiera kwiaty w pochmurne dni.

Drobną (30 cm) nemezję wystarczy podlewać i usuwać wokół niej chwasty.

Pelargonii nie zaszkodzi słońce przez cały dzień. Jest odporna na choroby.

Werbena ma zwisające pędy, więc pięknie wygląda w skrzynce. Nie znosi suszy.

Powojnik szybko rośnie, a jego kwiaty osiągają nawet 15 cm średnicy.

Trawnik z przerywnikiem

Warto część nawet małego ogródka przeznaczyć na trawnik, bo zieleń uspokaja przestrzeń. Można wtedy poustawiać na nim pojemniki z kwitnącymi roślinami. Wygodne, bo taką aranżację można bez trudu zmieniać.

Balkon i parapet:

Ze słońcem non stop

Nawet te rośliny, które dobrze znoszą palące słońce, lepiej osłaniać w południe parasolem lub markizą. Głównie ze względu na korzenie, bo mogą się zaparzyć w pojemnikach. Z tego też powodu warto wybrać jasne pojemniki. Mniej się nagrzewają niż czarne czy brązowe. Na południowym balkonie dobrze będą rosły pelargonie, petunie, surfinie, margerytki, róże rabatowe, lawenda.

Po wietrznej stronie

Jeżeli balkon usytuowany jest tak, że wciąż na nim wieje (np. na wysokim piętrze), lepiej nie decydować się na zwisające rośliny o delikatnych pędach, np. surfinie, bo wiatr je połamie. Sprawdzą się tu przysadziste, zwarte, takie jak begonia, aksamitka, żeniszek. Nie rozrosną się zbyt mocno, więc można wybrać więcej barw.

To pomoże uniknąć błędów

● Rośliny we wszystkich barwach tęczy dobre są na tarasie czy dużym balkonie. Na małym wystarczą dwa, trzy kolory. Może też być jedna duża roślina, np. kwitnący przez całe lato oleander (jeśli balkon jest osłonięty przed deszczem) czy wiecznie zielony iglak o efektownym kształcie.

● Jeśli masz mało czasu, a chcesz cieszyć się kolorowym balkonem przez cały sezon, wybierz odmiany odporne na choroby i przesuszenie (np. pelargonie, rozchodniki).

Gdy miejsca mało...

...warto pomyśleć o mniej typowej aranżacji balkonu i dla roślin wygospodarować przestrzeń na wielu poziomach. A większość cennej podłogi zostawić na wygodne meble wypoczynkowe. Przecież balkon to nasza oaza relaksu w mieście!

Różany zakątek

Kompozycja rozmaitych odmian róż to strzał w dziesiątkę. Pnące obrosną szybko pergole i płotki. Krzaczki rabatowych dobrze jest umieścić w towarzystwie bylin, np. floksów czy bodziszka, które ładnie zagęszczą rabaty. Nie martw się, że czas sadzenia róż minął. Kupowane w doniczkach można przesadzać do gruntu przez cały sezon wegetacyjny (czyli do jesieni).

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas