Kwitną w jednym miejscu nawet kilkadziesiąt lat. Ten zabieg utrzyma irysy w formie

Feeria barw, jaka opanowuje rabaty, sprawia, że irysy to chętnie wybierane kwiaty do ogrodu. Ich nazwa nawiązuje do greckiej bogini, będącej uosobieniem tęczy. Oryginalne kształty i mnogość kolorów zdecydowanie przywodzi na myśl rajski ogród. Czy jednak wiesz, jak dbać o irysy po przekwitnięciu? Co robić, aby w kolejnym roku znów zachwycały? Wymagają prostego zabiegu.

Irysy to wieloletnia ozdoba ogrodu
Irysy to wieloletnia ozdoba ogrodu123RF/PICSEL

Kiedy kwitną irysy (kosaćce) w ogrodzie?

Choć kojarzą się z wiejskimi, sielankowymi ogrodami, pasują niemalże do każdej aranżacji. Wzory na płatkach zobaczymy w kolorach: niebieskim, granatowym, różowym, fioletowym, żółtym, kremowym, białym. Wiele zależy od gatunku i konkretnej odmiany kosaćców.

Tak samo jest z terminem kwitnienia irysów. Najczęściej uznaje się je za kwiaty związane z końcem wiosny, które kolorowe płatki rozwijają w maju i w czerwcu. Niektóre odmiany są jednak w stanie cieszyć nas swoim barwnym wyglądem aż do sierpnia.

Irysy dodają piękna w każdej zielonej przestrzeni
Irysy dodają piękna w każdej zielonej przestrzeni123RF/PICSEL

Irysy jako kwiaty wieloletnie

Pielęgnacja kosaćców nie jest skomplikowana, nie mają zbyt dużych wymagań i z całą pewnością nie należą do kapryśnych roślin. Sadzenie należy przeprowadzać jesienią, najpiękniej wyglądają irysy posadzone w grupach po kilkanaście okazów.

Co ważne, irysy to rośliny długowieczne. Są w stanie rozwijać efektowne kwiaty i rosnąć w jednym miejscu bez przesadzania nawet przez kilkadziesiąt lat. Jednak, by uzyskać takie rezultaty, należy zapewnić im podstawowe zabiegi. Jednym z nich jest przycinanie irysów po przekwitnięciu.

Irysy po przekwitnięciu — co robić?

Dbanie o irysy w ogrodzie nie jest ani trudne, ani czasochłonne, wymaga jednak pewnej regularności. To ważne, zwłaszcza gdy kosaćce już przekwitną. Najważniejszym zabiegiem jest bieżące usuwanie zwiędłych kwiatów i liści. W ten sposób usuniesz zbędny balast, który obciążałby całą roślinę oraz zapobiegniesz rozwijaniu się chorób. Unikniesz również niepotrzebnego na tym etapie uprawy zawiązywania się nasion. Usuwanie przekwitłych irysów ułatwi również utrzymanie ładu w ogrodzie. Na etapie usychania i zamierania nie stanowią już ozdoby.

Do tego zabiegu nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Zwykle wystarczy ostrożny ruch dłoni, aby pozbyć się zbędnych części roślin. Przy okazji przeprowadzaj kontrolę stanu okazów, które nadal kwitną. Dzięki regularności szybko zareagujesz, gdy pojawią się uszkodzone, pożółkłe lub chore liście — ich także pozbądź się bez żalu.

Cięcie irysów przed zimą

Mimo że to kwiaty są najpiękniejszą częścią rośliny, latem nie pozbawiaj ich zdrowych, zielonych liści. Intensywny kolor i podłużny kształt sprawiają, że też wyglądają dekoracyjnie. Jednocześnie odżywiają całą roślinę i wspierają jej przygotowanie do zimy.

Kosaćce odrodzą się z nową mocą
Kosaćce odrodzą się z nową mocą123RF/PICSEL

Gdy nadejdą pierwsze przymrozki, dokonaj bardziej radykalnego cięcia. W zależności od panujących warunków będzie ono przypadać na październik bądź listopad. Gdy wszystkie liście zaczynają równomiernie brązowieć, przytnij je na wysokość około 15 centymetrów nad ziemią.

Tyle wystarczy. Pomiń etap ściółkowania korą. Irysy najlepiej rozwijają się na glebie o odczynie neutralnym, więc ten rodzaj ochrony, który jednocześnie zakwasza podłoże, nie jest dla nich wskazany.

Irysy do bukietu. Jaka jest ich symbolika?

Kiedy kwitną, z powodzeniem możemy wykorzystywać je jako kwiaty cięte, które ubarwią naszą domową przestrzeń. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uwzględnić je w kompozycji, którą chcemy podarować komuś jako prezent. Co oznaczają irysy? Przyjmuje się, że symbolizują wiarę i nadzieję. Podarowane w formie bukietu wyrażają wdzięczność i inne ciepłe uczucia — zwłaszcza miłość, choć nie tylko w kontekście czysto romantycznym.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas