Kwitnące krzewy do ogrodu
To bardzo wdzięczne rośliny. Wystarczy pamiętać o ich regularnym podlewaniu i przycinaniu, by odwdzięczyły się burzą kwiatów.
Hortensje
Ich urodą można się cieszyć nie tylko latem – w kwiaciarniach są dostępne niemal przez okrągły rok. Ale tylko niektóre odmiany będą się dobrze czuły w ogrodzie.
Większość hortensji lubi żyzne, przepuszczalne, kwaśne, stale lekko wilgotne podłoże. Ich pączki kwiatowe są bardzo delikatne i wrażliwe na chłód, dlatego ważne jest otulenie przed mrozami całego krzewu – przewiewną jutą albo agrowłókniną.
Ketmia syryjska
Ketmia syryjska, znana też pod nazwą hibiskus ogrodowy, jest bardzo delikatna. Gdy temperatura w nocy zacznie zbliżać się do zera, trzeba zadbać o jej korzenie i gałązki. Dokoła krzaczka usyp z ziemi kopczyk, gałązki dobrze opatul.
Wczesną wiosną na dzień zdejmuj okrycie, ale na noc znowu zakładaj. Całkowicie możesz „rozebrać” ketmię dopiero, gdy niebezpieczeństwo przymrozków minie.
Budleja Dawida
Jej słodko pachnące kwiaty uwielbiają motyle, stąd bywa nazywana motylim krzewem.
Budleja Dawida dorasta do 2-3 m wysokości. Nie ma dużych wymagań, potrzebuje słońca, poradzi sobie nawet w średnio żyznej glebie. Żeby pięknie kwitła, na przełomie marca i kwietnia trzeba przyciąć jej gałązki.
Psianka jaśminowa
Ta brazylijska kuzynka ziemniaka jest pnączem, jej pędy dorastają do 8 m długości. Jeśli jednak nie masz dla niej tyle miejsca, możesz bez szkody przycinać je do pożądanych rozmiarów.
Najlepiej robić to przed albo po kwitnieniu pędu. Psianka jaśminowa nie jest odporna na mrozy. Gdy temperatura w nocy zacznie spadać poniżej 10°C, koniecznie zabierz roślinę do mieszkania.
Ołownik
Ołownik, nazywany też plumbago, zachwyca niebieskimi kwiatami, które kwitną od maja aż do października. To krzew o długich pędach, dorastający do dwóch metrów wysokości.
Pochodzi z Afryki, więc kocha słońce i ciepło, lato chętnie spędza w ogrodzie – trzeba go wtedy obficie podlewać. Ołownika najlepiej uprawiać w dużych donicach, bo gdy temperatura spadnie poniżej 15°C, powinno przenieść się go do domu.
Jak kameleon
Hortensje są jak kameleony – potrafią zmieniać kolory. Trzeba im w tym tylko trochę pomóc. Jeśli chcesz, by różowe kwiaty zamieniły się w niebieskie, kup specjalny nawóz do niebieskich hortensji, zawierający ałun amonowy lub potasowy.
Rozsyp go wkoło krzewu – raz lub kilkakrotnie – w zależności od gleby. Obficie podlej i czekaj... Możesz też sprawić, by jeden krzew obsypany był kwiatami w różnych odcieniach różu i niebieskości – wystarczy rozsypać nawóz tylko z jednej strony.
Lantana
Lantana ma wiele odmian, różniących się m.in. wielkością. Mniejsze zmieszczą się do doniczek, większe, kształtowane na drzewka, potrzebują sporych donic. Ciekawostką jest, że jej kwiaty zmieniają kolory w miarę dojrzewania, np. z żółtych stają się pomarańczowe, a potem różowe. Uwaga, lantana jest rośliną silnie trującą!
Tawuła japońska
Krzew tawuły japońskiej przybiera kształt kuli, która latem obsypana jest mnóstwem delikatnych kwiatuszków. To roślina odporna na choroby i niskie temperatury. Kwitnie na pędach jednorocznych, dlatego, by zachowała zwarty kształt i obficie kwitła, trzeba ją co roku (wiosną) przyciąć.
Róże
Koniec lata to dobry czas, by posadzić krzewy róż. Te piękne kwiaty (przez wielu uważane za najpiękniejsze) kochają słońce. Wymagają gleby żyznej, lekko wilgotnej, przepuszczalnej. By obficie kwitły, trzeba je regularnie przycinać, a na zimę osłaniać przed mrozem.
Warto wiedzieć
Hibiskus XXL Ta mało jeszcze u nas znana odmiana hibiskusa zaskakuje kwiatami wielkości męskiej dłoni. Choć wygląda jak krzew, jest odporną na mróz byliną. Nie zdziw się więc, że jesienią jej pędy zamrą – wiosną na pewno odrosną.