Lagerstremia: Uprawa, pielęgnacja
Lagerstremia, nazywana inaczej bzem południa, jest okazałym drzewem pochodzącym z Azji. Trwale wpisała się w krajobraz takich państw jak Chiny, Wietnam czy Kambodża. To właśnie tam uznawana jest za wyjątkową roślinę dekoracyjną, którą sadzi się na miejskich placach czy w parkach. Lagerstremię można z powodzeniem uprawiać w naszym klimacie. Jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki, będzie zdobiła ogród pięknymi kwiatami przez kilka miesięcy. Jakie wymagania ma to niezwykłe drzewo? W jakim miejscu ją najlepiej posadzić? Przekonajmy się.
Lagerstremia. Bez południa
W naturalnych warunkach lagerstremia osiąga dość pokaźne rozmiary, przekraczające nawet siedem metrów. W Polsce jej wysokość często dochodzi do pięciu metrów, ale nie jest mniej atrakcyjna od swoich azjatyckich odpowiedników. Lagerstremia charakteryzuje się pokaźną i rozłożystą koroną, na której od lipca do października pojawiają się piękne kwiaty w kolorach: białym, różowym, czerwonym, bądź purpurowym. Kwiatostany tworzą wiechy, które mierzą ok. 20 cm.
Atrakcyjne drzewo
W sklepach ogrodniczych można spotkać różne odmiany lagerstremii. Ponieważ w Polsce trudniej znaleźć dla niej optymalne warunki do wzrostu, częściej można znaleźć gatunki karłowate, które w Polsce rosną lepiej. Warto wspomnieć, że nie tylko kwiaty są największym atutem tego niezwykłego drzewa. Ciekawe są również jego zielone, owalne liście, które jesienią mienią się feerią barw. Na uwagę zasługuje również kora lagerstremii; przybiera żółtą barwę i ma łuszczącą strukturę.
Gdzie posadzić lagerstremię?
Lagerstremia wymaga miejsca jak najbardziej nasłonecznionego. Niestety, nie zawsze sprawdzi się jako soliter, ponieważ wymaga osłonięcia od wiatru. Najlepiej zasadzić ją w pobliżu południowej ściany szczytowej budynku, w pobliżu szpaleru wysokich drzew lub żywopłotu. Lagerstremia wymaga ziemi żyznej i przepuszczalnej o odczynie obojętnym bądź delikatnie kwaśnym.
Jak pielęgnować lagerstremię?
Lagerstermię najlepiej wsadzać wiosną, po ustaniu przymrozków, aby mieć pewność, że zaaklimatyzuje się w podłożu i nie przemarzną jej delikatne korzenie. Poza tym należy ją regularnie podlewać w czasie suszy, aby zapobiec przekwitaniu jej dekoracyjnych kwiatów. Wiosną, przed zakwitnięciem, należy dostarczyć lagerstremii nawozów azotowych, natomiast jesienią, po zrzuceniu kwiatów, preparatów wieloskładnikowych albo fosforowych. W zastępstwie można użyć środków naturalnych, np. kompostu. Trzeba wiedzieć, że w okresie intensywnego kwitnienia należy wstrzymać się z aplikowaniem jakichkolwiek preparatów.
Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne
Lagerstremia wymaga corocznego cięcia, które zapewni jej solidne i zdrowe kwitnienie. Ważny jest moment przeprowadzenia zabiegu pielęgnacyjnego, gdyż nie wolno narazić naciętych części korony na przymrozki, a równocześnie trzeba zdążyć przed rozpoczęciem wzrostu. Specjaliści przystępują do cięcia lagerstremii w drugiej połowie kwietnia: usuwają starsze gałęzie w taki sposób, żeby zachować piękny pokrój korony.
Osłona przed zimą
Lagerstremia wymaga solidnej ochrony przed mrozami. Jesienią, przed pierwszymi ujemnymi temperaturami, podłoże przy pniu należy przykryć grubą warstwą ściółki, wynoszącą nawet 20 cm grubości. Póki roślina jest mała, warto okrywać jej koronę materiałami, które przepuszczają powietrze, takimi jak słoma czy agrowłóknina. Trzeba wiedzieć, że amatorska uprawa nie zawsze może zakończyć się sukcesem. W wypadku wystąpienia temperatury przekraczającej -20 stopni lagerstremia może całkowicie zamarznąć.