Łazienka bez pułapek

Łatwo w niej o wypadek. Ale jeśli ją odpowiednio urządzisz, nie będzie stwarzała zagrożenia dla malucha. Jak to zrobić?

article cover
ThetaXstock

Prysznic i wanna

Na dnie wanny i w brodziku połóż gumową wkładkę, by dziecko nie poślizgnęło się w czasie kąpieli. Szklaną kabinę prysznica oklej specjalną folią ochronną. Nawet jeśli szyba się zbije, odłamki szkła nie rozprysną się, raniąc malucha, tylko pozostaną na folii.

Nie montuj nad wanną plastikowej zasłony. Gdy dziecko pociągnie za nią, może ona spaść wraz z drążkiem, na którym wisi, uderzając brzdąca w głowę. Zawsze najpierw odkręcaj zimną wodę, a potem gorącą (zakręcaj w odwrotnej kolejności), aby nie poparzyć malucha. Tłumacz dziecku, co oznaczają znajdujące się na kurkach kolory: niebieski i czerwony. Nigdy nie zostawiaj bez opieki kąpiącego się dziecka. Maluch może zachłysnąć się albo utopić, nawet w niewielkiej ilości wody.

Toaleta

Często dezynfekuj muszlę klozetową, a następnie obficie spłukuj ją wodą. Dzięki temu usuniesz z niej groźne bakterie i resztki detergentu. Zawsze opuszczaj klapę od sedesu, aby maluch nie mógł włożyć do niego rączek i dotknąć ścianek oraz kostki toaletowej. Szczotkę do czyszczenia sedesu trzymaj w zamkniętej szafce. Dziecko nie powinno się nią bawić, gdyż stanowi ona siedlisko zarazków. Aby ułatwić brzdącowi samodzielne korzystanie z toalety, spraw mu plastikowy podest (przyda się też podczas mycia w umywalce) - jest stabilny, więc nie przesuwa się nawet po śliskiej terakocie. Kup maluchowi również specjalną nakładkę na deskę - zmniejsza ona jej średnicę. Papier toaletowy powieś z boku muszli, by szkrab z łatwością mógł po niego sięgnąć, nie wykonując karkołomnych skrętów tułowia.

Podłoga

Połóż na niej (koło wanny i prysznica, a najlepiej na całej powierzchni) specjalną matę antypoślizgową lub podgumowany chodnik. Dzięki temu będzie mniej śliska, a przy okazji przyjemniejsza w dotyku.

Po kąpieli natychmiast wycieraj do sucha bawełnianą szmatką niezabezpieczoną część podłogi - doskonale chłonie wilgoć.

Nawet jeśli kafelki nie są pochlapane wodą, to na pewno osiadła na nich para.

Detergenty, kosmetyki, lekarstwa

• Trzymaj je w szafce zamkniętej na klucz lub zabezpieczonej specjalną blokadą, bo jeśli maluch połknie choćby kilka tabletek, granulki proszku do prania czy wypije odrobinę wybielacza, może poważnie się zatruć. Szafkę zamontuj na tyle wysoko, by dziecko nie mogło jej dosięgnąć.

Nie wieszaj jej nad muszlą klozetową, bo ciekawski brzdąc na pewno spróbuje dostać się do niej, stając na desce.

• Lekarstwa dodatkowo przechowuj w pojemnikach, których maluch nie jest w stanie otworzyć.

• Nie pozwalaj dziecku przebywać w łazience, gdy ją sprzątasz, ponieważ środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia toalety czy umywalki lub udrażniania instalacji kanalizacyjnej zawierają silne substancje żrące. Jeśli maluch ich dotknie, podrażnią mu skórę, a jeśli będzie wdychał ich opary - uszkodzą górne drogi oddechowe.

• Kosmetyki przechowuj poza zasięgiem rączek dziecka. Nieświadomy zagrożenia brzdąc może wypić trochę zmywacza do paznokci czy prysnąć sobie w oczy lakierem do włosów.

• Ogranicz stosowanie odświeżacza powietrza. Zwykle ma intensywny zapach, co u dziecka może powodować zawroty głowy. Lepiej po prostu przewietrz łazienkę.

Anna Zaliwska

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas