Len i jego kosmetyczne zastosowanie

Nasiona lnu od lat doceniane są za swoje właściwości prozdrowotne. Jednak okazuje się, że możemy je wykorzystywać nie tylko do leczenia różnorodnych dolegliwości, ale również w celach kosmetycznych. Siemię lniane jest źródłem wielu składników odżywczych, w tym witamin B1, B6, E i F, magnezu, wapnia, żelaza i cynku, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Trudno się dziwić, że ma tak pozytywny wpływ na nasz organizm. Podpowiadamy, jak wykorzystać nasiona siemienia lnianego w celach kosmetycznych.

article cover
©123RF/PICSEL
Siemię lniane – leczy i upiększaInteria.tv

Właściwości kosmetyczne lnu

©123RF/PICSEL

Len nie bez powodu wykorzystuje się chętnie w kosmetyce. Ekstrakt z lnu jest częstym składnikiem kosmetyków do cery suchej, odwodnionej, wrażliwej, a także skłonnej do alergii. Ze względu na zawartość związków śluzowych oraz oleju wykazuje właściwości nawilżające, łagodzące oraz kojące. W efekcie zapobiega nadmiernemu przesuszaniu się skóry, chroni jej naturalną osłonę hydro-lipidową oraz buduje warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład alergenami. To jeszcze nie wszystko.

Len wykazuje również działanie opóźniające procesy starzenia się skóry, dlatego możemy znaleźć go także w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Ponadto, len spotkamy w różnego rodzaju kremach, maseczkach do twarzy, a także peelingach, balsamach do ciała oraz mydłach. Jest również składnikiem szamponów oraz odżywek przeznaczonych do włosów suchych i zniszczonych różnymi zabiegami. Len odżywia i nawilża włosy, a także hamuje ich łamliwość i wypadanie.

Olejek lniany świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej oraz skóry, na której występują stany zapalne. Ponadto, łagodzi objawy alergii skórnej oraz atopowego zapalenia skóry. Pomaga również zregenerować łuszczący się i piekący naskórek. Preparaty z lnu zaleca się też stosować na łamliwe paznokcie. Składniki odżywcze zawarte w lnie wzmacniają osłabioną płytkę paznokci. A jak sprawdzić właściwości kosmetyczne lnu? Podpowiadamy kilka przepisów na kosmetyki.

Przepis na żel z lnu - napar podstawowy

©123RF/PICSEL

Nasza pierwsza propozycja to żel z ziaren lnu, na którego bazie możemy przygotować inne kosmetyki. Przygotujemy go w prosty sposób: jedną łyżkę całych ziaren lnu należy zalać jedną szklanką wody i doprowadzić do wrzenia. Następnie podgrzewamy miksturę na małym ogniu przez około 10 minut od czasu do czasu mieszając ją. W efekcie powinien powstać żel, który należy odcedzić od ziaren. W zależności od tego, jakiej partii ziaren użyliśmy, żel będzie miał różną konsystencję. Wraz z doświadczeniem nabierzemy wprawy i będziemy przygotowywać żel o pożądanej konsystencji. Na bazie tego naparu możemy przygotowywać inne kosmetyki.

Płukanka dla suchej skóry głowy

Z lnu z powodzeniem przygotujemy również płukankę dla suchej skóry głowy. Sprawdzi się ona szczególnie w przypadku osób, które posiadają włosy kręcone, puszące się i trudne do poukładania. Płukanka pomoże również złagodzić świąd skóry głowy. Napar podstawowy należy rozmieszać w około 2,5 litrach ciepłej wody. Po umyciu głowy płuczemy ją, a następnie polewamy płukanką. Po kilku minutach znowu płuczemy włosy. Niestety, metoda ta posiada pewien minus - włosy po jej zastosowaniu mogą być trudne do rozczesania, dlatego po płukance warto nałożyć na włosy odżywkę ułatwiającą rozczesywanie.

Cenny dodatek do kąpieli

©123RF/PICSEL

Len to doskonały dodatek do kąpieli. W efekcie nasza skóra będzie bardziej miękka, delikatna w dotyku, a przebarwienia zbledną. Do przygotowania kąpieli potrzebne nam będą trzy porcje podstawowego naparu - z trzech szklanek wody i trzech łyżek ziaren. Powstały żel wlewamy do wanny z wodą. Do takiej kąpieli możemy dodać również sól morską oraz olejki eteryczne.

Naturalny żel do golenia

Podstawowy napar z lnu możemy również wykorzystać jako żel do golenia. Świetnie sprawdzi się do skóry wrażliwej i delikatnej. Nie powoduje on podrażnień, a jednocześnie ułatwia golenie. Żel przygotowany według podstawowego przepisu należy rozprowadzić równomiernie na nogach, a następnie je ogolić.

Maseczka z siemienia lnianego

art
©123RF/PICSEL

Z podstawowego naparu przygotujemy również maseczkę na twarz, do której potrzebujemy wyłącznie jedną łyżkę żelu. Maskę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy i pozostawiamy na niej na około 20 minut. Do maski możemy dodać miód, by wzmocnić jej działanie. Maska odżywia skórę, uspokaja ją i nawilża.

Ratunek dla zniszczonych dłoni

Jeśli nasze dłonie są podrażnione i potrzebują regeneracji, również sięgnijmy po len. W tym celu nie oddzielamy podstawowego naparu od ziaren. Po ostudzeniu żelu moczymy w nim dłonie przez 10 minut. Na koniec nie musimy zmywać żelu wodą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas