Z powodzeniem zastąpi kosztowny nawóz. Trawnik zyska intensywny kolor
Piękny i zadbany trawnik? Jest na to prosty sposób. Nie musisz sięgać po kosztowny nawóz, aby poprawić jego stan. Wystarczy sól Epsom, która zamieni go w soczyście zielony dywan.

Spis treści:
Sól Epsom jest bogatym źródłem magnezu i siarki, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Nazwa wiąże się ściśle z jej pochodzeniem - początkowo była pozyskiwana poprzez odparowanie soli mineralnej ze źródeł w okolicach Epsom w Anglii. Warto podkreślić, że epsomit występuje również w innych zakątkach świata, w tym również w Polsce, m.in. w Kłodawie.
Sól Epsom nie tylko na zdrowie
Sól słynie z gorzkiego smaku i pH neutralnego dla skóry. Ma zastosowanie m.in. w przypadku dolegliwości ze stronu narządów ruchu czy w kosmetyce. Ale nie tylko.
Właściwości soli Epsom możemy również wykorzystać w ogrodzie. Może pełnić rolę naturalnego nawozu do trawnika i z powodzeniem zastąpić nawet najbardziej kosztowne preparaty. Zawiera nie tylko odpowiednią ilość magnezu, ale również azot i fosfor. Taka mieszanka sprawi, że trawnik zyska soczyście zielony kolor. Jak wykorzystać sól Epsom w pielęgnacji trawnika? Oto dwa proste i skuteczne sposoby.
Sól Epsom na trawnik. Zadziała jak najdroższy nawóz
Pierwszym i najprostszym trikiem na zielony dywan jest rozsypanie soli na trawnik (na każdy metr kwadratowy przypada jedna szklanka). Po rozsypaniu soli, trawnik należy podlać wodą. Takie rozwiązanie sprawi, że trawa nie będzie żółkła i zyska intensywną barwę.
Kolejna propozycja to roztwór z solą Epsom. Do 4 litrów wody należy wsypać dwie łyżeczki soli. Całość dobrze wymieszać, a później przelać do butelki z atomizerem. To z świetny sposób na pozbycie się chwastów z trawnika. Wystarczy go stosować raz w miesiącu.
Zobacz także: Jadowite węże na działkach i w ogrodach. W tych regionach Polski pojawiają się najczęściej
Jeśli na naszym trawniku pojawiła się wątpliwa ozdoba w postaci mchu, wspomniany roztwór również pomoże się z nim rozprawić. Wystarczy spryskać problematyczne obszary zajęte przez mech. Siarczan magnezu pomoże go wysuszyć, ale trzeba uważać, by nie przesadzić i tym samym zaszkodzić trawnikowi, jak i innym roślinom.

Zastosowanie soli Epsom w ogrodzie
To oczywiście nie jedyne zastosowanie soli Epsom. Działa jako naturalny odstraszacz na ślimaki - wystarczy rozsypać ją w miejscu, gdzie znajduje się ich najwięcej. Nie przepadają za jej gorzkim smakiem, więc będą omijać warzywa czy kwiaty szerokim łukiem.
Naturalny środek pomoże też powrócić do formy słabym i zżółkniętym liściom. Wystarczy spryskać roślinę mieszanką wody z solą Epsom lub rozsypać środek pod roślinami.
Zobacz także: Podlej tym bratki. Będą bujnie kwitnąć aż do jesieni
Ze względu na bogactwo magnezu, solą można podsypać pomidory, paprykę i inne warzywa psiankowate. Lubią podłoże bogate w magnez, dlatego w prosty sposób możemy je pobudzić do wzrostu. Tak "nakarmione" warzywa wypuszczą obfite plony.
Sól Epsom to również sposób na bujne iglaki. Wystarczy, że mieszanką wody i soli spryskamy i podlejemy drzewka.