Liatra kłosowa – uprawa i pielęgnacja. Co warto o niej wiedzieć?

Liatra kłosowa jest atrakcyjną rośliną ozdobną, która ze względu na charakterystyczny wygląd przyciąga wzrok i zachwyca. Warto mieć ją w swoim ogrodzie, zwłaszcza że jest nie tylko niezwykle dekoracyjna, ale też bardzo łatwa w uprawie. Wyjaśniamy zatem, jak pielęgnować liatrę kłosową oraz kiedy przesadzać i z czym łączyć tę roślinę w ogrodzie.

Liatra kłosowa to roślina, którą warto mieć w swoim ogrodzie. Jak o nią dbać?
Liatra kłosowa to roślina, którą warto mieć w swoim ogrodzie. Jak o nią dbać?123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Liatra kłosowa – jak wygląda?

Liatra kłosowa to bylina z rodziny astrowatych, która naturalnie występuje na terenie Ameryki Północnej. Roślina uprawiana jest także w wielu innych krajach świata, także na szeroką skalę w Polsce.

Liatra kłosowa ma od 40 do 60 cm wysokości, sztywną łodygę i lancetowate liście. Zachwyca pięknymi kwiatostanami w formie puszystych koszyczków, składających się z drobnych kwiatków. Rozkwitają one od wierzchołka do dołu kwiatostanu.

Roślina ma zazwyczaj kolor fioletowy lub różowy, ale istnieje również odmiana o barwie białej (Floristan weiss). Liatra kłosowa kwitnie od lipca do września. Jest to roślina miododajna, która przyciąga do siebie pszczoły, trzmiele, motyle i inne owady zapylające.

Liatra kłosowa – uprawa

Liatra kłosowa jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Trzeba pamiętać, że roślina najlepiej rośnie w oświetlonym miejscu, z kolei na cienistym stanowisku słabo się rozrasta i mniej efektownie kwitnie.

Optymalne podłoże do uprawy liatry kłosowej to gleba próchnicza o odczynie lekko kwaśnym. Bylina nie toleruje za to podłoża gliniastego, ciężkiego oraz płytko zlokalizowanych wód gruntowych.

Liatra kłosowa kwitnie od lipca do września i jest rośliną miododajną
Liatra kłosowa kwitnie od lipca do września i jest rośliną miododajną123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Liatra kłosowa – pielęgnacja

Liatra kłosowa to roślina, która nie wymaga ciągłej uwagi. Jest byliną, która znosi nawet długie susze. Liatrę lepiej jest nieco przesuszyć niż nadmiernie podlewać, gdyż może to doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego.

Liatrę należy nawozić trzy razy w sezonie nawozem z fosforem i potasem. Zaleca się też usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Liatra jest też odporna na mróz i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Liatra kłosowa – kiedy i jak sadzić bulwy?

Termin wysiewu cebulek liatry kłosowej do gruntu przypada na połowę kwietnia. Wybierając stanowisko, należy pamiętać o zapewnieniu roślinie optymalnych warunków. Liatra posadzona w kwietniu zachwyci swoim nietuzinkowym wyglądem już w lipcu.

Bulwy liatry kłosowej sadzi się na głębokości 10 cm, zachowując odstęp od 20 do 30 cm. Roślinę można sadzić również w donicach.

Liatra kłosowa – kiedy przycinać?

Zabieg przycinania liatry kłosowej wypada pod koniec sezonu wegetacyjnego, gdy roślina zakończy już kwitnienie. Wówczas należy ściąć całą nadziemną część liatry - 10 cm nad ziemią. Natomiast wiosną trzeba pamiętać o oczyszczeniu rośliny z martwych fragmentów.

W czasie kwitnienia pędy liatry kłosowej mogą być też ścinane w celu wykorzystania ich jako dodatek do wielu kompozycji bukietowych.

Liatra kłosowa znosi nawet długie okresy suszy
Liatra kłosowa znosi nawet długie okresy suszyPixabayTipy.pl

Liatra kłosowa – kiedy przesadzać?

Liatra kłosowa z powodzeniem może rosnąć w jednym miejscu przez kilka sezonów. Po tym czasie zaczyna słabiej kwitnąć i chorować, a jej kwiaty stają się drobniejsze i mniej efektowne. Najczęściej następuje to po 3-4 latach. Jeśli zauważymy, że kondycja rośliny słabnie, warto przesadzić ją w nowe miejsce.

Liatra kłosowa – z czym łączyć?

Fioletowe, różowe lub białe kwiatostany liatry kłosowej są bardzo dekoracyjne, więc roślina pięknie będzie zdobić ogród. Dobrze prezentuje się zwłaszcza w ogrodach typu naturalistycznego, wiejskiego i angielskiego.

Nadaje się szczególnie na rabaty bylinowe lub skalniaki. Liatra kłosowa najlepiej komponuje się z różami, astrami, dzwonkami, lawendą i trawami ozdobnymi.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas