Liatra kłosowa: Uprawa, pielęgnacja i zastosowania

Liatra kłosowa to oryginalna roślina ozdobna, która świetnie nadaje się do uprawy w ogrodzie, zwłaszcza na rabatach. Przyciąga wzrok pięknymi kwiatostanami w formie puszystych koszyczków zebranych w długie kłosy. Liatra kłosowa to roślina miododajna, która w okresie kwitnienia zwabia do siebie wiele owadów, m.in. pszczoły, motyle i trzmiele. Warto mieć ją w swoim ogrodzie, zwłaszcza że jest nie tylko niezwykle dekoracyjna, ale też bardzo łatwa w uprawie. Gdzie najlepiej posadzić liatrę kłosową i jak ją pielęgnować? Podpowiadamy.

Warto mieć w swoim ogrodzie liatrę kłosową
Warto mieć w swoim ogrodzie liatrę kłosową123RF/PICSEL

Liatra kłosowa: Co warto o niej wiedzieć?

Liatra kłosowa to bylina z rodziny astrowatych, która naturalnie występuje na terenie Ameryki Północnej. Roślina uprawiana jest także w wielu innych krajach świata, także na szeroką skalę w Polsce. Wnosi do ogrodu nieco egzotyki i nowoczesności. Liatra ma od 40 do 60 cm wysokości, sztywną łodygę i lancetowate, liczne liście. Zachwyca też pięknymi kwiatostanami w formie puszystych koszyczków, składających się z drobnych kwiatków. Co ciekawe, rozkwitają one od wierzchołka do dołu kwiatostanu.

Roślina ma zazwyczaj kolor fioletowy lub różowy, ale istnieje również odmiana o barwie białej. Liatra kłosowa kwitnie od lipca aż do września. Jest to roślina miododajna, która przyciąga do siebie pszczoły, trzmiele, motyle i inne owady zapylające.

Liatra kłosowa: Uprawa i wymagania

Liatra kłosowa zwabia do siebie motyle
Liatra kłosowa zwabia do siebie motyle123RF/PICSEL

Liatra kłosowa jest rośliną banalną w uprawie, więc z jej pielęgnacją poradzą sobie nawet osoby, które niezbyt dobrze znają się na ogrodnictwie. Liatra nie ma wielu wymagań, ważny jest przede wszystkim wybór odpowiedniego stanowiska i podłoża. Roślina preferuje miejsca słoneczne, w których najobficiej kwitnie. Poradzi sobie jednak również w półcieniu, ale kwitnienie będzie mniej efektywne, a kolor kwiatów mniej intensywny.

Najlepiej jeśli podłoże będzie próchnicze, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze radzi sobie w ziemi umiarkowanie suchej (piaszczystej, żwirowej) - na glebach wilgotnych i podmokłych łodygi wydłużają się, a wielkość kwiatostanów stoi w miejscu. Przez to pierwotny pokrój rośliny staje się zniekształcony i ta nie jest już tak atrakcyjna. W dodatku w mokrej glebie może dojść do gnicia bulw.

Liatra kłosowa: Kiedy sadzić i wysiewać?

Liatrę kłosową można rozmnażać poprzez sadzenie bulw lub wysiewanie nasion. Bulwy pobiera się z systemu korzeniowego dorosłego egzemplarza w kwietniu i sadzi na głębokości 10 cm, zachowując odstęp 20-30 cm. Jeśli chcemy rozmnożyć liatrę poprzez nasiona, należy je wysiać w okresie wiosennym. Wcześniej trzeba przeprowadzić proces stratyfikacji nasion, czyli przerwania ich spoczynku. Przeprowadzamy go w pojemnikach, w których zapewniamy nasionom odpowiednią temperaturę i wilgotność, a następnie przesadzamy do gruntu. Kwiaty zakwitną po ok. 3-4 latach od siewu. Liatra kłosowa może rosnąć w jednym miejscu kilka lat, a gdy zaczyna słabiej kwitnąć i się wykrzywiać, warto ją przesadzić w inne miejsce.

Jak pielęgnować liatrę kłosową?

Liatra znosi nawet długie okresy suszy
Liatra znosi nawet długie okresy suszy123RF/PICSEL

O liatrę nie trzeba jakoś specjalnie dbać. Jest to roślina, która znosi nawet długie susze. Może jednak wtedy gubić dolne liście, dlatego warto ją podlewać raz na jakiś czas. Liatra jest też odporna na mróz i niekorzystne warunki atmosferyczne. Z reguły roślina nie wymaga też nawożenia. Można jednak raz do roku zastosować nawóz organiczny i wolnodziałający, aby zapewnić roślinie bardziej obfite kwitnienie. Dla lepszego wzrostu przycina się też na jesień pędy liatry kłosowej. Należy to zrobić na wysokości 10 cm. Zaleca się też usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Liatra kłosowa: Zastosowanie

Fioletowe, różowe lub białe kwiatostany liatry kłosowej są bardzo dekoracyjne, więc roślina pięknie będzie zdobić ogród. Dobrze prezentuje się zwłaszcza w ogrodach typu naturalistycznego, wiejskiego i angielskiego. Nadaje się szczególnie na rabaty bylinowe lub skalniaki. Najlepiej komponuje się z różami, astrami, dzwonkami, lawendą lub trawami ozdobnymi. Liatra kłosowa sprawdza się również jako kwiat cięty. Pędy rośliny należy ścinać wtedy, gdy na kwiatostanach będą pojawiać się pierwsze kwiatki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas