Liliowiec: Uprawa i pielęgnacja

Liliowiec, nazywany często dzienną lilią, to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych roślin ogrodowych. Wprawdzie pojedyncze kwiaty liliowców zwykle nie przeżywają 24 godzin, ale jest ich na tyle dużo, że stanowią ozdobę ogrodu przez długi czas. Liliowiec ogrodowy to roślina wdzięczna w uprawie, która nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co jeszcze warto wiedzieć o tym gatunku? Jak go uprawiać i pielęgnować?

Liliowce to jedne z najlepszych kwiatów do ogrodu
Liliowce to jedne z najlepszych kwiatów do ogrodu123RF/PICSEL

Liliowiec: Jak wygląda?

Liliowiec, często określany mianem dzienna lilia lub pajęcza lilia, to bylina z rodziny złotogłowowatych, która pochodzi z Azji Wschodniej. Roślina ta była uprawiana od tysięcy lat w Chinach i Japonii. Dziś wiele gatunków liliowca uprawianych jest jako rośliny ozdobne ze względu na ich piękne kwiaty, długowieczność i niewielkie wymagania uprawowe. Liliowiec rozrasta się z podziemnych kłaczy i tworzy rozłożyste kępy z wielu łodyg, lancetowatych liści oraz dużych, dzwonkowatych kwiatów zgrupowanych po kilkanaście na jednym pędzie. Każdy z kwiatów kwitnie tylko jeden dzień, ale gdy jeden zamiera, otwiera się następny. Dzięki temu roślina na długo zdobi ogród. W zależności od odmiany liliowiec kwitnie od maja do września. Ponadto rośnie w jednym miejscu nawet przez 20-30 lat.

Liliowiec: Uprawa i wymagania

Liliowiec lubi wilgotne podłoże i słoneczne stanowisko
Liliowiec lubi wilgotne podłoże i słoneczne stanowisko123RF/PICSEL

Liliowce to rośliny bardzo łatwe w uprawie, dlatego z pewnością każdy poradzi sobie z ich pielęgnacją. Ta bylina nie ma specjalnych wymagań, potrzebuje jedynie żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej gleby oraz słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska. Jeśli ziemia, w której chcemy posadzić liliowca, jest zbyt ciężka i gliniasta, warto ją przekopać i wzbogacić o kompost ogrodniczy, torf lub piasek.

Liliowiec: Podlewanie i nawożenie

Warto usuwać przekwitłe kwiatostany liliowców
Warto usuwać przekwitłe kwiatostany liliowców123RF/PICSEL

Ze względu na to, że liliowiec preferuje wilgotną glebę, to wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza gdy rośnie w mocnym słońcu. Należy pamiętać, by nie podlewać całej rośliny, a jedynie glebę wokół kęp. Starsze liliowce mają głęboki system korzeniowy, przez co są odporna na suszę i dobrze sobie radzą mimo niedostatku wody.

Jeśli liliowiec rośnie na żyznej glebie, to nie wymaga częstego nawożenia. Przy podłożu lekkim i ubogim w czasie sezonu należy dwa razy nawieźć roślinę nawozem wieloskładnikowym. W okresie wiosennym nawóz powinien mieć większą zawartość  azotu, a późnym latem mieć większą zawartość fosforu i potasu.

Kwitnienie liliowców

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku uprawy liliowców jest usuwanie jego przekwitłych kwiatostanów. To wzmocni roślinę i przedłuży jej kwitnienie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas