Liściaki: tancerka

Piękna ozdoba, którą wykonają nawet najmłodsi.

Tancerka z liści
Tancerka z liściMoje robótki

Materiał:

Biały karton, biała farba emulsyjna, pędzel o szerokości do 2 cm, klej wikol, szkolny pędzelek, patyczki higieniczne, kolorowy karton, wąska wstążka lub sznurek zasuszone rośliny: płatki czerwono-żółtej i różowej róży, czarnego tulipana, małe listki miłorzębu japońskiego, płatki cynii, kwiatki białej werbeny, płatki czubatki ubiorkolistnej, listki berberysu, większe i mniejsze pączki kwiatowe czarnego bzu.

Sposób wykonania:

Karton formatu A4 cienko pomalować białą farbą emulsyjną. Kierując się ustawieniem tancerki na obrazku przygotować elementy zasuszonych roślin na: spódnicę i bluzkę - płatki róży; kołnierz, szyję - listki miłorzębu; ręce, nogi - płatki cynii; twarz - mały płatek żółtej róży; asymetryczną fryzurę - fragment czarnego tulipana; czepek - listki berberysu.

Naklejać kolejno: dolne warstwy spódnicy, bluzeczkę, kołnierz i szyję, prawą nogę, lewą rękę, twarz i włosy. Nadmiar kleju usunąć patyczkami higienicznymi. Po wyschnięciu kleju nakleić wierzchni płatek spódnicy, na kołnierz płatki czubatki ubiorkolistnej. Na bluzeczce nakleić prawą rękę, a na głowie czepek i ozdobić go kropeczkami z pączków czarnego bzu. Na twarzy dokleić oczy i nos z drobnych części kwiatów, usta z kawałka róży. Przykleić ukośnie lewą nogę. W górnej części tła nakleić płatki werbeny, a w dolnej pączki kwiatowe czarnego bzu. W kartonie wyciąć okienko wielkością dopasowane do obrazka i ramkę nakleić na obrazek. Z tyłu przykleić zawieszkę.

Zasady suszenia liści:

Rośliny i kwiaty zrywać należy pojedynczo, delikatnie i z uwagą, nie czyniąc szkody innym. Zrywamy tylko tyle, ile jesteśmy w stanie zasuszyć. Rośliny zbieramy suche - w czasie słonecznej pogody. Kwiaty należy zbierać, gdy są już w pełni zabarwione - lepiej latem lub jesienią niż wiosną. Przeznaczone do zasuszenia liście oraz inne części roślin, w tym kwiaty, należy przechowywać pomiędzy stronami gazet lub np. starych książek telefonicznych z kartkami dobrze wchłaniającymi wilgoć. W zależności od mięsistości roślin i warunków suszenia zajmuje ono od 3 tygodni do 3 miesięcy. W trakcie suszenia należy sprawdzać, czy rośliny nie butwieją i ewentualnie zmieniać miejsce ich przechowywania na zupełnie pozbawione wilgoci. Najlepiej zasychają, nie tracąc kształtów i kolorów, rośliny zawierające mało wody.

Projekt: E. Wodała. Praca pochodzi z kwartalnika Window Color nr 4/2014

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas