Malwy. Uprawa i pielęgnacja

Malwy są bardzo ciekawymi roślinami, które z powodzeniem mogą być uprawiane w naszych ogrodach. Nie są bardzo wymagające, dlatego poradzi sobie z nimi nawet początkujący ogrodnik. Dlaczego warto je posadzić? Przede wszystkim osiągają imponujące rozmiary, a obficie kwitnące łodygi sprawiają, że ogród staje się bardziej kolorowy. Choć najczęściej polecane są do ogrodów w stylu rustykalnym, to umieszczenie ich niezależnie od panujących trendów, skutecznie ożywi przestrzeń przy domu. Jak uprawiać te interesujące rośliny? O czym trzeba pamiętać? Sprawdźmy.

Malwa
Malwa ©123RF/PICSEL

Malwy

Malwa o ciemnych kwiatach
©123RF/PICSEL

Malwa różowa, zwana również jako malwa ogrodowa albo prawoślaz wysoki, jest jednym z licznych przedstawicieli gatunków z rodziny ślazowatych. Pochodzi z południowej Europy, ale obecnie nie występuje w stanowiskach naturalnych. Bylina ta jest uprawiana w wielu miejscach świata. Do jej popularności przyczyniły się łatwość w uprawie oraz niewymagające warunki wegetacyjne.

Co trzeba wiedzieć o malwie?

Malwa różowa jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku rozrasta się w taki sposób, aby stworzyć kępę gęsto ułożonych liści. Nie jest szczególnie atrakcyjna, ale przygotowuje się do kwitnienia. Wiosną następnego roku, wśród liści, wyrasta wysoka łodyga, która może osiągnąć nawet trzy metry. Na niej pojawiają się duże i atrakcyjne kwiatostany – nie tylko stanowią oryginalną ozdobę ogrodu, ale także można je wykorzystywać w fitoterapii i kosmetyce.

Uprawa malwy

Malwy w ogrodzie
©123RF/PICSEL

Uprawę malwy należy zacząć od wysiewu nasion do rozsadnika (w czerwcu): może to być duża skrzynia, doniczki albo metalowe puszki. Po wykształceniu się sadzonki, umieszcza się ją jesienią do gruntu. Choć jest to roślina odporna na działanie ujemnych temperatur, warto ją okryć np. ściółką. Malwy najlepiej rosną w stanowiskach jasnych i słonecznych, ale osłoniętych od wiatru. Idealnie prezentuje się na tle białych ścian oraz w pobliżu drewnianych ogrodzeń. W przypadku zasadzenia jej na rabacie, należy umieścić ją tak, by swoimi rozmiarami nie zasłaniała promieni słonecznych innym roślinom.

Wymagania gruntu

Malwa najbardziej okazale rośnie na glebach żyznych, próchniczych o neutralnym, bądź lekko kwaśnym odczynie pH, jednak roślina ta równie dobrze sprawdzi się na innych ogrodowych podłożach. Szkodzić może jej zbyt zbity albo luźny grunt (takie jak glina czy piasek). Jedyną trudnością, z jaką można się spotkać podczas uprawy malw, jest zapewnienie jej odpowiedniej wilgotności – ziemia powinna być stale wilgotna, ale zbyt duża ilość wody może przyczynić się do gnicia korzeni. Natomiast przesuszenie sprzyja powstaniu chorób – przede wszystkim, częstej wśród przedstawicieli tego gatunku, tzw. rdzy.

Pielęgnacja malwy

Suszona malwa
©123RF/PICSEL

Malwa nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale podczas intensywnego kwitnienia (od czerwca do października), warto usuwać martwe kwiatostany – dzięki temu wydłuży się żywotność rośliny. Najczęściej uprawia się ją jako gatunek dwuletni, ale, choć mniej atrakcyjny, będzie kwitł nawet do pięciu lat. Poza tym malwa, z racji swoich rozmiarów, czasami wymaga podparcia – można podwiązać ją za pomocą sznurka albo zapewnić palik.

Choroby roślin

Malwy, jeśli mają niesprzyjające warunki, narażone są na występowanie choroby: tzw. rdzy. Pierwszym objawem jest pojawienie się białych lub brązowych plamek na obu stronach liści. Rdza jest bardzo trudna do zwalczenia, więc po zauważeniu pierwszych objawów, zainfekowane części rośliny należy obciąć i spalić. Profilaktycznie można stosować środki ochrony roślin, które dostępne są w sklepach ogrodniczych lub zastosować naturalny oprysk bazujący na czosnku. Wystarczy kilka ząbków zalać ciepłą wodą i pozostawić do ostygnięcia. Powstałą mieszankę należy stosować codziennie.

Zastosowanie malwy

Malwa jest nie tylko ozdobą ogrodu, ale jej piękne kwiaty wykorzystywane są w fitoterapii. Odmiany o ciemnych kwiatach znajdują zastosowanie w leczeniu dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych: łagodzi kaszel oraz nieżyt nosa. Dodatkowo przydatne są w przemyśle spożywczym, ponieważ służą, jako naturalne barwniki, do wzmocnienia koloru wina. Malwa jest również składnikiem wielu herbatek ziołowych: odznacza się delikatnym smakiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas