Masz problemy z pamięcią i koncentracją? Te produkty musisz usunąć ze swojej diety

Wiele osób uskarża się na pogarszającą się pamięć i koncentrację. Powody tego mogą być różne i oczywiście wymagają konsultacji z lekarzem, jednak musimy także pamiętać o tym, że możemy sami wspomóc pracę swojego mózgu poprzez odpowiednią dietę. Sprawdź, jakie produkty jeść, aby poprawić pamięć i koncentrację, oraz czego powinniśmy unikać w codziennym jadłospisie.

Problemy z pamięcią są coraz częstszym problemem
Problemy z pamięcią są coraz częstszym problemem123RF/PICSEL

Co jeść, aby poprawić pamięć i koncentrację?

Jeżeli chcemy wspomóc pamięć oraz koncentrację, to musimy zadbać o swoje zdrowie i o odpowiednią dietę. Zaleca się przede wszystkim spożywanie około 4-5 posiłków dziennie, które będziemy jeść w regularnych odstępach czasowych. Ma to zapewnić organizmowi optymalną dostawę produktów odżywczych, a także wspomóc układ nerwowy.

Jednak wiele osób nie wie, co jeść, aby poprawić pamięć oraz koncentrację. Oto najlepsze produkty, które wspomogą pracę naszego mózgu i wpłyną na jego lepszą wydajność:

  • warzywa - to podstawa żywienia, której nie powinno zabraknąć w diecie. Stanowią one źródło witamin, beta-karotenu, kwasu foliowego, magnezu, krzemu i cynku. Oprócz tego zawierają przeciwutleniacze, które mają chronić neurony przed wolnymi rodnikami. Na pamięć najlepiej wpływa seler naciowy, papryka oraz marchewka
  • produkty zbożowe - to właśnie one wzmacniają układ nerwowy. Zalecane jest ich dzienne spożycie, np. w postaci 2 kromek chleba, kilku łyżek kaszy lub makaronu, albo muesli. Te produkty stanowią źródło węglowodanów, a więc cukrów, które mają gwarantować energię układowi nerwowemu
To co jemy ma ogromny wpływ na pracę naszego mózgu
To co jemy ma ogromny wpływ na pracę naszego mózgu123RF/PICSEL

  • ryby - powinno się spożywać ryby 2-3 razy w tygodniu. Co więcej, ryby morskie uznawane są najlepsze źródło tłuszczów omega-3. Są one także składnikiem błony komórkowej i pomagają wytwarzać neuroprzekaźniki. Dodatkowo zawarta w rybach witamina E spowalnia proces starzenia się komórek
  • jajka - zaleca się spożywanie około 3-4 jajek tygodniowo. Zawarta w żółtku lecytyna wspomaga funkcjonowanie mózgu
  • mięso - w naszej diecie nie powinno zabraknąć kilku plasterków szynki lub kawałka mięsa dziennie. Sprawi to, że dostarczymy organizmowi witaminę B, niacynę oraz białka. Jest to istotne, ponieważ białko jest przerabiane w organizmie na tkanki mózgowe i enzymy. Dzięki niemu jest poprawione ukrwienie mózgu, co sprawia, że pracuje on bardziej wydajnie
  • czekolada - jest nie tylko smaczna, ale również wspomaga pracę mózgu. Oczywiście lepszym wyborem będzie gorzka czekolada, a do pobudzenia organizmu wystarczy zaledwie kilka kostek. Czekolada zawiera nie tylko kakao, ale także magnez, który dostarcza energii układowi nerwowemu. Magnez jest również istotny, ponieważ nie tylko wspomaga pamięć i koncentrację, ale także łagodzi depresję i działa antystresowo
  • Czego nie jeść, gdy ma się problemy z pamięcią?

    Starając się poprawić pamięć i koncentrację poprzez spożywanie odpowiednich produktów, musimy także wiedzieć, jakie są produkty utrudniające zapamiętywanie.

    Przede wszystkim odradzane jest spożywanie jedzenia typu fast food. Zawiera ono wiele soli oraz tłuszczów nasyconych, równocześnie dostarczając mało witamin i składników, wspomagających pracę mózgu, a także układu nerwowego.

    Zaleca się także zrezygnowanie z alkoholu. Napoje, które zawierają promile, osłabiają pracę hipokampu, a zatem podstawowej części mózgu, która odpowiada za naszą pamięć. Co więcej, alkohol przyspiesza starzenie się komórek nerwowych. Dodatkowo powinniśmy unikać produktów, które zawierają duże ilości soli, co źle wpływa na pamięć i osłabia pracę układu nerwowego.

    Oprócz tego unikajmy także w zbyt dużych ilościach:

    • tłustych i zbyt obfitych potraw,
    • cukrów prostych,
    • produktów przetworzonych,
    • papierosów,
    • kawy.
    Pamięć i koncentracja mogą być osłabiane przez spożywanie niektórych produktów
    Pamięć i koncentracja mogą być osłabiane przez spożywanie niektórych produktów123RF/PICSEL

    Nie tylko dieta - trenuj swój umysł

    Odpowiednia dieta jest kluczowa, gdy chcemy zadbać o swoje zdrowie i umysł, ale nie zapominajmy, żeby nasz mózg ćwiczyć podobnie jak mięśnie i dzięki temu utrzymać go w dobrej formie. W tym celu warto wykonywać kilka czynności, które wspomogą naszą pamięć, np.:

    • Dużo czytać, także fachowych artykułów lub książek, dzięki czemu zmusimy mózg do większego wysiłku.
    • Rozwiązywać krzyżówki lub sudoku.
    • Grać w gry umysłowe takie jak np. Scrabble czy Memory.
    • Układać puzzle.
    • Używać niedominującej ręki do codziennych czynności, takich jak np. mycie zębów czy używanie sztućców
    • Wykonywać prace manualne, takiej jak np.: robienie na drutach, malowanie, rysowanie, sklejanie modeli i szydełkowanie.

    Czytaj również:

    Zobacz także: 

    "Zbliżenia". Mika Urbaniak szczerze o uzależnieniu, chorobie, miłości i muzyceINTERIA.PL
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas