Mini drzewka owocowe - czy warto je uprawiać?

Miniaturowe drzewka owocowe, które mogą być hodowane w donicy na tarasie czy balkonie są hitem ostatnich lat. Osiągają one niewielką wysokość, przy czym owoce, jakie wydają w niczym nie odbiegają od normalnych dla danego gatunku. To nadal nowość, rzadko jeszcze spotykana w szkółkach i ogrodach w naszym kraju. Najłatwiej zamówić je w renomowanych sklepach internetowych, ale czy warto? O wadach i zaletach uprawy drzewek owocowych w wersji mini, przeczytacie poniżej.

Charakterystyka

Zabiegi hodowlane oraz selekcje prowadzone przez ogrodników, doprowadziły do powstania miniaturowych odmian grusz, jabłoni, wiśni, śliw, brzoskwiń, moreli czy nektarynek. Osiągają one średnio do 150 cm wysokości i doskonale nadają się do uprawy pojemnikowej jak i no niewielkich ogródków. Są wśród nich również odmiany kolumnowe, które nie wytwarzają bocznych gałęzi. Można też spotkać się z miniaturowymi drzewkami owocowymi tzw. Duo, gdzie na jednej podkładce zaszczepione są dwie różne odmiany, co sprawia że roślina jest niezwykle atrakcyjna.

Warunki uprawy i pielęgnacji

Mogą być uprawiane zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Wymagają gleby żyznej i próchnicznej. Rośliny uprawiane w doniczkach są szczególne narażone na przesychanie, dlatego muszą być często podlewane, najwięcej w okresie wzrostu i dojrzewania owoców. Trzeba je również częściej nawozić nawozami organicznymi lub naturalnymi.

Ze względu na niewielkie rozmiary, nie wymagają cięcia, wykonujemy jedynie niezbędne cięcia sanitarne oraz korygujące kształt.

Musimy je dobrze zabezpieczyć przed zimowymi mrozami owijając je słomą lub agrowłókniną. Przy roślinach pojemnikowych musimy pamiętać o dokładnym osłonięciu doniczki z bryłą korzeniową. Można je też przenieść do chłodnego, nieogrzewanego pomieszczenia.

W przypadku wystąpienia chorób grzybowych lub szkodników, postępujemy tak jak normalnymi drzewami owocowymi, biorąc poprawkę na wielkość naszych roślin.

Zadbane rośliny odwdzięczą się z pewnością pysznymi owocami oraz będę wspaniałą dekoracją.

Zalety

Dzięki niewielkim rozmiarom nadają się do uprawy w pojemnikach, tak więc nawet osoby które nie posiadają działki a jedynie balkon czy taras mogą cieszyć się wyhodowanymi przez siebie owocami.

Można je sadzić również w gruncie, na niewielkiej powierzchni zmieścimy bardzo dużo różnych odmian.

Oprócz walorów praktycznych, drzewka takie są również bardzo ozdobne i stanowią niebanalną dekorację tarasów.

Wielkość roślin bardzo ułatwia wszelkie zabiegi pielęgnacyjne oraz zbiór owoców.

Drzewka takie bardzo wcześnie wchodzą w owocowanie, już w drugim roku uprawy możemy spodziewać się pierwszych owoców.

Plon, w zależności od gatunku i odmiany, może wynieść do 6-8 kg z jednego drzewka. Jest to dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę jak niewiele miejsca zajmują rośliny.

Dzięki uprawie pojemnikowej, możemy nawet w rejonach naszego kraju o surowym klimacie uprawiać gatunki wrażliwe na późne przymrozki, takie jak brzoskwinie, morele czy nektarynki.

Drzewka te są zazwyczaj sprzedawane w doniczkach, dzięki czemu są dostępne przez cały rok.

Wady

Miniaturowe drzewka owocowe mają niewiele wad. Do największych należy ich delikatność i wrażliwość na niekorzystne warunki i choroby w porównaniu do większych roślin.

Drzewka te wymagają też od nas większej uwagi, muszą być często podlewane oraz nawożone.

Miniaturowe drzewka są niestety dość drogie, bowiem sprzedawane są jako kilkuletnie rośliny w pojemnikach, a także nie są jeszcze zbyt rozpowszechnione.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas