Misecznik tujowiec: Atakuje tuje. Jak zwalczać?
Misecznik tujowiec to groźny szkodnik roślin, który atakuje zwłaszcza tuje. Pokrywa pędy roślin charakterystycznymi brązowymi tarczkami, z których wylęgają się larwy. Te w szybkim tempie rozprzestrzeniają się po tui i wysysają z niej soki. Miseczniki sprawiają, że pędy roślin przebarwiają się, słabną i zamierają. Rozwijają się również na nich grzyby wywołujące różne choroby. Aby pozbyć się misecznika tujowca, należy działać natychmiast. Jakie są metody zwalczania tego szkodnika iglaków? Oto kilka porad.
Misecznik tujowiec: Jak wygląda?
Miseczniki tujowce to pluskwiaki z rodziny misecznikowatych oraz nadrodziny czerwców. Są to szkodniki roślin, które atakują najczęściej tuje. Ich występowaniu sprzyja wysoka temperatura i zbyt suche powietrze. Są to niewielkie insekty, których samce osiągają 2 mm, a samice od 2 do 7 mm. Jaja misecznika są przykryte wypukłą, brązową tarczką.
Jak rozpoznać, że roślina została zaatakowana przez misecznika tujowca?
Misecznik tujowiec sprawia, że pędy tui się przebarwiają i następuje zahamowanie wzrostu. Widoczne na pędach brązowe tarczki to nieruchome samice, które wiosną, po okresie dojrzewania składają jaja pod swoje ciało i zamierają. Po 5-6 tygodniach z jaja wylęgają się larwy, które szybko się rozprzestrzeniają po roślinie i żerują intensywnie do połowy września. Wysysają soki z tui i wydalają rosę miodową - na niej z kolei rozwijają się grzyby sadzakowe sprawiające, że pędy wewnątrz krzewów zaczynają pokrywać się ciemnym nalotem. Larwy misecznika po linieniu udają się na zimowanie w zakamarkach rośliny, a wczesną wiosną wznawiają swoją aktywność i przekształcają się w dorosłe osobniki.
Z czasem zaatakowane przez misecznika pędy roślin zaczynają się przebarwiać, a tuje słabną i stopniowo zamierają. Misecznik przyczynia się też do rozwoju pleśni i grzybów oraz przenoszenia chorób wirusowych. Dlatego tego szkodnika tui należy pozbyć się jak najszybciej, aby nie zniszczył roślin.
Misecznik tujowiec: Zwalczanie chemiczne
Miseczniki żerujące na iglakach powinno się zwalczać od początku lipca do września, czyli wtedy, gdy larwy wylęgają się z jaj i wędrują po roślinach. Aby pozbyć się misecznika tujowca, można wykorzystać chemiczne środki owadobójcze, którymi należy opryskać rośliny dwa lub trzy razy co 14 dni. Można także wczesną wiosną lub jesienią opryskać tuje preparatem zawierającym olej parafinowy, aby zniszczyć zimujące formy szkodnika.
Misecznik tujowiec: Jak zwalczyć za pomocą domowych sposobów?
Chemiczne środki ochrony roślin mogą być szkodliwe dla środowiska i ludzi, dlatego warto najpierw spróbować zastosować domowe sposoby zapobiegania i zwalczania misecznika tujowca. Gdy szkodniki iglaków występują nielicznie, można usuwać je ręcznie - widoczne na pędach tarczki należy zdrapać szczoteczką lub szmatką namoczoną w wodzie z mydłem (wcześniej nakrywając ziemię w doniczce folią). Musimy przy tym uważać, aby nie uszkodzić liści rośliny.
Inną domową metodą zwalczania misecznika tujowca żerującego na iglakach jest wykorzystanie jego naturalnego wroga, czyli błonkówki. Owad ten żywi się szkodnikiem tuj, dlatego warto go sprowadzić, gdy trzymamy roślinę w szklarni lub oranżerii.