Mleko do podlewania roślin: Czy warto je stosować?
Stosowanie nawozów sklepowych do roślin nie zawsze przynosi pożądane efekty. Czasami domowe sposoby są bardziej sprawdzone od tych, które oferuje nam rynek ogrodniczy. Sprawdzonym patentem jest podlewanie roślin mlekiem. Jest to nawóz, który ma wiele zalet. Nie nadaje się jednak do podlewania wszystkich roślin doniczkowych. Warto również pamiętać o kilku kwestiach, np. nie należy podlewać roślin mlecznym nawozem podczas upałów. Poniżej podpowiadamy, jak prawidłowo podlewać rośliny mlekiem.
Nawóz z mleka do roślin: Właściwości
Domowej roboty nawozy mają bardziej naturalny skład i są ekologiczne. Podlewaniem roślin doniczkowych mlekiem przynosi same korzyści. Wzmacnia roślinę oraz sprawia, że jej pędy oraz liście stają się zdrowsze i silniejsze. Co takiego posiada w sobie mleko? Zawiera tzw. laktoferynę, która działa antygrzybicznie oraz bakteriobójczo. To sprawia, że roślina jest o wiele bardziej odporna na choroby typu grzybowego i bakteryjnego. Witamina B, która też znajduje się w mleku, odpowiada za zwalczanie wirusów i pasożytów atakujących roślinę. Wzrost i prawidłowy rozwój rośliny zawdzięczamy zawartym w mleku cukrom.
Nawóz z mleka do roślin: Jakie rośliny można podlewać?
Mleko rozcieńczone z wodą sprawdzi się w przypadku podlewania:
- fikusów,
- bluszczów,
- aloesu,
- dzwonków,
- palm doniczkowych,
- paproci,
- sansewierii (wężownic).
O czym musisz pamiętać?
Skład mleka bardzo dobrze wpływa na rośliny o podłożu obojętnym lub zasadowym. Natomiast wiele gatunków roślin doniczkowych ma podłoże o odczynie lekko kwaśnym. Kolejną kwestią jest odpowiednia dawka nawozu oraz jej rozcieńczenie. Podlewanie samym mlekiem może zaszkodzić roślinom, gdyż zbyt dużo wapnia zawartego w mleku może źle wpłynąć na rozwój rośliny. Należy je rozcieńczyć z wodą w proporcjach jednego litra wody i 130 ml mleka. Najlepsze będzie mleko niepoddane sterylizacji, czyli prosto od krowy. Czynność należy powtarzać nie częściej niż raz na miesiąc. Ponadto, jeśli na zewnątrz występują duże upały, nie wolno podlewać takim nawozem żadnych roślin, ponieważ mleko może skwaśnieć.
Zobacz również: