Mleko w ogrodzie: Na jakie rośliny stosować? Jak wykorzystać?

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
5
Udostępnij

O mleku powiedziano i napisano już wiele, ale najczęściej wspominany jest jego wpływ na zdrowie. Rzadko podkreśla się fakt, że można również wykorzystywać mleko w ogrodzie. Okazuje się, że mleko może być stosowane jako nawóz, środek dezynfekujący narzędzia ogrodnicze, a także jako naturalny preparat na choroby roślin czy atakujące pasożyty. Jak zatem wykorzystać mleko w ogrodzie?

Mleko można z powodzeniem wykorzystać w ogrodzie!
Mleko można z powodzeniem wykorzystać w ogrodzie!123RF/PICSEL

Naturalny nawóz

W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele nawozów, które mogą znacząco poprawić kondycję roślin doniczkowych, ale i tych znajdujących się w ogrodzie. Okazuje się, że można je przygotować samemu z produktów, które dostępne są w naszych domach. Jednym z nich jest mleko, ponieważ dostarcza solidną dawkę wapnia, które wzmacnia rośliny i powoduje, że liście się pięknie wybarwiają na zielono oraz są mniej podatne na działanie szkodników. Mleko można stosować nie częściej niż raz w miesiącu i tylko rozcieńczone dużą ilością wody (np. ćwierć szklanki mleka na litr wody) albo płucząc puste opakowanie i zlewając resztki do roślin. Należy pamiętać, żeby nie stosować mleka jako nawozu do roślin kwasolubnych, takich jak choćby wrzosy czy rododendrony i azalie.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Zdrowsze niż mleko krowie? Sprawdzamy
      Zdrowsze niż mleko krowie? SprawdzamyInteria.tv

      Mleko powstrzyma choroby pomidorów

      Uprawa pomidorów nie jest trudna, ale trzeba zapewnić im odpowiednie dla wzrostu i rozwoju warunki. Niestety, są one podatne na wiele chorób grzybiczych i pasożytniczych, które nieuchronnie pozbawiają nas plonów i powodują zamieranie całej rośliny. Jedną z nich jest zaraza ziemniaka, która może również zniszczyć pomidory. Aby ustrzec je przed chorobą, można zastosować mleko - należy wymieszać litr mleka z pięcioma litrami wody i takim środkiem opryskiwać wszystkie części roślin. Mieszanka ta stworzy naturalną powłokę, która zapobiegnie zarazie ziemniaka. Aby zabieg przyniósł wymierne korzyści, trzeba stosować go raz w tygodniu.

      Sekatory i nożyce muszą być dezynfekowane, aby nie roznosić chorób grzybowych
      Sekatory i nożyce muszą być dezynfekowane, aby nie roznosić chorób grzybowych123RF/PICSEL

      Dezynfekcja narzędzi ogrodniczych

      Jednym z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie jest usuwanie martwych części roślin. Jeśli do obumierania przyczyniły się choroby grzybicze, wszystkie narzędzia, takie jak sekatory i nożyce, trzeba na bieżąco dezynfekować, aby nie przenosić patogenów na zdrowe okazy. W wypadku, gdy nie mamy pod ręką chemicznych środków, można narzędzia zanurzyć na kilkanaście minut w mleku. To sprawi, że będą zdezynfekowane, a tym samym nie będą tak szybko rdzewieć.

      Mleko może zmniejszyć ilość obecnych w ogrodzie mszyc
      Mleko może zmniejszyć ilość obecnych w ogrodzie mszyc123RF/PICSEL

      Mleko pomoże wytępić pasożyty

      Szkodniki mogą szybko zniszczyć znajdujące się w ogrodzie rośliny. Mszyce, stonki, wciornastki, przędziorki czy tarczniki lubią atakować nie tylko gatunki ozdobne, ale także owoce i warzywa znajdujące się na grządkach. Oczywiście, można zastosować repelenty i inne środki ochrony dostępne w sklepach ogrodniczych, ale warto sięgnąć po naturalne sposoby. Jednym z nich jest właśnie mleko - zastosowanie przygotowanego z niego oprysku, nie tylko może usunąć szkodniki, ale także zapobiec atakom. Jak sporządzić z mleka środek na pasożyty? Wymieszać 100 ml mleka z litrem wody. Roztworem mleka należy minimum raz w tygodniu spryskiwać liście roślin z obu stron.

      Dzięki mleku pożegnasz chwasty

      Chwasty w ogrodzie nie tylko nie mają walorów dekoracyjnych, ale także zabierają cenną przestrzeń dla uprawianych okazów, a także ograniczają ilość niezbędnego do wzrostu światła i "pobierają" cenne składniki odżywcze zawarte w glebie. Jeśli chcemy pozbyć się chwastów z ogrodu, również przydatne okaże się mleko. Trzeba polewać nim niechciane rośliny minimum raz w tygodniu. Aby spotęgować działanie mleka, warto dodać do niego cukier albo melasę - to zwiększy ilość cukru, który szkodzi chwastom.

      Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      3
      Super
      relevant
      1
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      1
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      5
      Udostępnij
      Oceń artykuł
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na