Monstera: Jak ją pielęgnować, by miała piękne liście?

Jeśli prześledzić zdjęcia roślin doniczkowych pokazywane w mediach społecznościowych, to te prezentujące urokliwą monsterę wysuwają się na absolutne prowadzenie. Okazałe - zdobione finezyjnymi "dziurami" i imponujących rozmiarów - liście są choćby absolutnym hitem Instagrama. W końcu nie od parady monstera otwiera zestawienie najbardziej popularnych kwiatów. Czego zatem warto dowiedzieć się o tej nietuzinkowej roślinie? Dlaczego brak wspomnianych dziur na jej liściach jest niepokojącym symptomem i świadczy o błędach popełnianych w pielęgnacji? Czego dowodem są ciemne plamy obecne na roślinie? Na którym parapecie postawić najlepiej doniczkę z monsterą? Jak często ją podlewać i czym najlepiej nawozić? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść cennych informacji można znaleźć poniżej.

Jak pielęgnować monsterę?
Jak pielęgnować monsterę? ©123RF/PICSEL

Kilka słów o monsterze

Liście to największy atut monstery
©123RF/PICSEL

Monstera w naturalnych warunkach występuje w lesie równikowym. Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa. Nazwa rośliny odnosi się do trzydziestu siedmiu gatunków. Wśród innych roślin rozpoznać ją łatwo, gdyż wyróżniają ją okazałe, przypominające wyglądem serca, liście. Wraz z wiekiem monstera zyskuje też oryginalne wcięcia na liściach i zwisające korzenie powietrzne. Roślina osiąga imponujące rozmiary - nawet do 2-2,5 m długości. Co istotne, rośnie powoli, zatem daje czas na zaaranżowanie miejsca w mieszkaniu.

Jakie wybrać stanowisko dla monstery?

Dobór stanowiska to w przypadku monstery parametr kluczowy. Jeśli będzie pozbawiona dostępu do światła, to straci jeden ze swoich atutów, czyli urokliwe dziury w liściach. Z kolei nadmiar słońca sprawi, że na jej liściach pojawią się mało estetyczne, żółte plamy. Reasumując: Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie parapet wschodni, gdyż monsterze służy półcień. (Zupełny cień zakłóci jej wzrost).

Podłoże

Monstera lubi półcień
©123RF/PICSEL

Monstera, choć nie bardzo kapryśna w uprawie, ma określone wymagania glebowe. Najlepiej rośnie w przepuszczalnym torfie. Wskazane jest także regularne wzmacnianie monstery nawozem. Dobrym wyborem będzie ten przeznaczony do roślin zielonych. Ogrodnicy zalecają, by powtarzać czynność nawożenia co dwa-trzy tygodnie.

Jaka temperatura jest najlepsza dla monstery?

Zbyt niska temperatura sprawia, że na monsterze pojawiają się ciemne plamy. Dlatego do pięknego wzrostu potrzebuje odpowiedniej temperatury. Najlepiej, jeśli będzie ona oscylować pomiędzy 18 a 22 stopniami Celsjusza. Warto też zadbać o to, żeby donica z monsterą nie stała w przeciągu.

Podlewanie monstery

Monsterę warto nawadniać niezbyt często - najlepiej raz w tygodniu, a w zimie jeszcze rzadziej – raz na dwa tygodnie. Odpowiedniego nawodnienia wymagają także liście monstery – trzeba je regularnie zraszać odwapnioną wodą i przecierać wilgotną szmatką.

Monstera: Jak ją najlepiej rozmnażać?

Monstera
©123RF/PICSEL

By monstera pięknie rosła, warto ją co jakiś czas przesadzać. Najlepszym momentem na ten zabieg będzie okres od marca do kwietnia, czyli jeszcze zanim zacznie wypuszczać nowe liście. W przypadku młodych okazów czynność tę należy powtarzać co dwanaście miesięcy, a jeśli roślina jest starsza – co dwa lata. Monsterę najlepiej przesadzać przez sadzonki wierzchołkowe, które należy ukorzeniać w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.

Jak często kwitnie monstera?

O ile w warunkach naturalnych monstera kwitnie bardzo często, to już w domowych zdarza się to niezwykle rzadko. Kwiat monstery kształtem przypomina kolbę otoczona białą poszewką. Po przekwitnięciu roślina wydaje charakterystyczne owoce przypominające w smaku ananasa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas