Monstera zaczyna zwijać liście? Wypróbuj trik ogrodników, a ponownie bujnie się rozrośnie

Zdrowa monstera zachwyca domowników wyglądem i jest jedną z najchętniej kupowanych roślin doniczkowych. Jeśli chcemy, by stała się jedną z największych ozdób salonu, musimy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji. Zdarza się, że roślina zaczyna zwijać liście i kurczyć się w sobie. Dowiedz się, co stoi za pogorszeniem kondycji monstery i jak sobie z tym poradzić.

Trik ogrodników pobudzi monsterę do życia
Trik ogrodników pobudzi monsterę do życia123RF/PICSEL

To warto wiedzieć o monsterze

Ameryka Południowa oraz środkowa to ojczyzna monstery, czyli rośliny należącej do rodziny obrazkowatych (Aracea). Naturalnie porasta tereny lasów równikowych, ciągnących się od Meksyku, aż do Panamy. Współcześnie z powodzeniem możemy wyodrębnić aż 50 jej gatunków.

Okazałe, skórzaste i przypominające serca liście to cechy charakterystyczne monstery. U dojrzałych i zdrowo rosnących okazów z czasem pojawiają się specjalne wcięcia w liściach oraz zwisające korzenie powietrzne. Jej niespotykany wygląd przyciąga wielu wielbicieli, którzy z chęcią kupują ją do domów i mieszkań. Nie pełni on jedynie roli dekoracyjnej - zapewnia roślinie właściwą wentylację.

To jedna z popularniejszych roślin doniczkowych, która stosunkowo łatwo przystosowała się do nowych warunków. Jako gatunek niewymagający, do rozwoju potrzebuje głównie sporej przestrzeni. Potrafi osiągać od 2 do 2,5 m wysokości. Na szczęście jej wzrost jest procesem powolnym, który nie wymaga reorganizacji całego mieszkania.

Dlaczego monstera zwija liście?

Monstera zwija liście głównie w sezonie grzewczym
Monstera zwija liście głównie w sezonie grzewczym123RF/PICSEL

Główną przyczyną zwijania liści przez monsterę jest zazwyczaj zbyt mała wilgotność podłoża. Często wydaje nam się, że podlewamy ją zgodnie z zasadami pielęgnacyjnymi. Nie bierzemy jednak pod uwagę, że jesienią i zimą powietrze w mieszkaniu znacząco się zmienia. Jest to spowodowane przede wszystkim startem sezonu grzewczego.

Monstera naturalnie rośnie w tropikalnym i wilgotnym klimacie. Samo podlewanie może okazać się niewystarczające. Warto wzbogacić je o zraszanie liści rośliny miękką wodą w temperaturze pokojowej. Najlepiej wykonywać to dwa razy w tygodniu. Dobrze jest pamiętać o pozbywaniu się nagromadzonego kurzu z liści. Do tego sprawdzi się miękka ściereczka nasączona wodą.

Żółknące liście monstery - co za tym stoi

Powodem żółknących liści monstery jest złe podlewanie. Wiosną i latem wystarczy nawadniać roślinę wyłącznie raz w tygodniu, a zimą raz na dwa tygodnie. Przelanie monstery może spowodować żółknięcie oraz brunatnienie liści. Doświadczeni ogrodnicy polecają, by od wiosny do później jesieni wzbogacać podlewanie o specjalny nawóz do roślin.

Prawidłowe ustawienie monstery jest niezbędne do jej zdrowego rozwoju. Roślina źle znosi nadmierny kontakt ze słońce. Z drugiej strony, jeśli dostanie go zbyt mało, przestanie rosnąć i zwiędnie. Unikajmy ustawiania monstery na parapecie, gdzie może być narażona na przeciągi i nagłą zmianę temperatury. Optymalna temperatura do uprawy to ok. 23 st. C latem i 15 st. C zimą. Jeśli w naszym mieszkaniu panuje wyższa temperatura, pamiętajmy, że regularne zraszanie będzie konieczne.

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas