Możesz za darmo wymienić wszystkie okna w domu. Złóż jeden wniosek

Dofinansowanie do wymiany okien w 2023 roku to możliwość zdobycia nawet 100 procent wysokości poniesionych kosztów. Wszystko dzięki programowi "Czyste powietrze". Znacznie podwyższono kwoty dotacji, dlatego warto zastanowić się nad nową stolarką. Na cały zwrot kosztów takiej inwestycji mogą liczyć właściciele nieruchomości starszych niż 10 lat. Ile wynosi i kto może się starać o dofinansowanie do wymiany okien? Odpowiadamy.

Dofinansowanie do wymiany okien. Ile wynosi i kto może się starać?
Dofinansowanie do wymiany okien. Ile wynosi i kto może się starać? 123RF/PICSEL

Dofinansowanie do wymiany okien: kto może się starać?

Dofinansowanie do wymiany okien skierowane jest do właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w zabudowie wielorodzinnej. Finansowe wsparcie w pierwszym przypadku to możliwość skorzystania z programu "Czyste powietrze" oraz ulgi termomodernizacyjnej. W przypadku właścicieli mieszkań w zabudowie wielorodzinnej liczy się "Ciepłe Mieszkanie".

Kto może się starać o dofinansowania do wymiany okien? Trzeba nadmienić, że wymienionych form finansowego wsparcia nie można dublować. W praktyce oznacza to, że jedna faktura upoważnia do otrzymania dofinansowania do wymiany okien tylko z jednego programu. Dotacja nie trafia do lokatorów i osób wynajmujących nieruchomość.

Ile wynosi dofinansowanie do wymiany okien?

W przypadku dofinansowania podstawowego maksymalna kwota wsparcia to 66 tys. zł. Dofinansowanie podwyższone to maksymalnie 99 tys. zł, a najwyższe aż 135 tys. zł. Ile wynosi dofinansowanie do wymiany okien? Program "Czyste powietrze" gwarantuje:

  • 40 proc. kosztów kwalifikowanych na poziomie podstawowym;
  • 70 proc. kosztów kwalifikowanych na poziomie podwyższonym;
  • 100 proc. kosztów kwalifikowanych na najwyższym poziomie.

Dofinansowanie do wymiany okien na poziomie podstawowym jest gwarantowane, kiedy roczny dochód inwestora to maksymalnie 135 tys. zł rocznie. Ile wynosi dofinansowanie do wymiany okien? Na 70 procent zwrotu kosztów może liczyć wieloosobowe gospodarstwo, w którym miesięczny dochód wynosi maksymalnie 1894 zł na osobę.

Ile wynosi dofinansowanie do wymiany okien? Część inwestorów wymieni je praktycznie za darmo
Ile wynosi dofinansowanie do wymiany okien? Część inwestorów wymieni je praktycznie za darmo123RF/PICSEL

Dofinansowanie do wymiany okien na podwyższonym poziomie obejmuje także samotne osoby, których miesięczny dochód nie przekracza 2651 zł. Ile wynosi dofinansowanie do wymiany okien dla osób o najniższych zarobkach? 100 procent dofinansowania trafi do gospodarstw, gdzie dochody to 1090 zł na osobę w gospodarstwach wielorodzinnych lub 1526 zł w jednoosobowych.

Dobra informacja dotyczy pierwszej transzy. Dofinansowanie do wymiany okien można otrzymać jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Pierwszą transzę można dostać w wysokości 50 procent. Natomiast pozostała część zostanie wypłacona po zakończeniu prac.

Dofinansowanie do wymiany okien bez wymiany źródła ciepła - jakie warunki trzeba spełnić?

Nowe zasady programu Czyste Powietrze pozwalają na uzyskanie dofinansowania na termomodernizację bez wymiany źródła ciepła. Termomodernizacja może być kompleksowa lub częściowa (np. wymiana okien).

Aby uzyskać dofinansowanie tylko na prace termomodernizacyjne, np. wymianę okien, należy spełnić następujące warunki:

- pozwolenie na budowę domu powinno być wydane przed 1 stycznia 2014 roku,

- w budynku powinno być źródło ciepła inne niż na paliwo stałe lub na paliwo stałe spełniające minimum wymagania 5 klasy według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.

WAŻNE! Jeśli źródło ciepła, w jakie wyposażony jest budynek, jest nieefektywne, dofinansowanie na termomodernizację jest możliwe tylko wtedy, gdy wymieni się je na takie, które spełnia powyższe normy.

Dofinansowanie do wymiany okien: jakie są zasady?

Dofinansowanie do wymiany można zdobyć, o ile inwestor posiada audyt energetyczny. Od początku 2023 roku to on stanowi podstawę do przyznania dotacji. Kolejna istotna składowa przyznania dofinansowania na wymianę okien to konieczność przedłożenia zaświadczenia o dochodach.

Dofinansowanie do wymiany okien zakłada złożenie wniosku. W nowej odsłonie programu "Czyste Powietrze" procedury ich składania zostały uproszczone. Czas oceny wniosków skrócono do 30 dni. Jakie jeszcze zasady obowiązują przy dofinansowaniu? To można można uzyskać na zakup, jak i montaż elewacyjnych oraz dachowych okien energooszczędnych.

Dofinansowanie do wymiany okien ogranicza ich współczynnik ciepła. Liczą się wymogi warunków technicznych WT21, a współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie może być wyższy niż 0,9 W/(m²·K). W przypadku okien dachowych i połaciowych wielkość współczynnika musi wynosić 1,1 W/(m²·K).

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany okien?

Wniosek o dofinansowanie do wymiany okien trafia do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wniosek o dofinansowanie do wymiany okien trafia do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki123RF/PICSEL

Wniosek o dofinansowanie do wymiany okien trafia do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki. Właściwa będzie placówka ze względu na adres nieruchomości. Wniosek można złożyć online. Jak to zrobić? Tu będzie potrzebny Profil Zaufany. Jeżeli mamy taki profil, wniosek o dofinansowanie do wymiany okien online to:

  • wejście na portal gov.pl i wybranie opcji "Skorzystaj z programu Czyste Powietrze" w zakładce "Nieruchomości i środowisko";
  • uzupełnienie wniosku i dołączenie załączników;
  • złożenie podpisu elektronicznego;
  • potwierdzenie wysłania wniosku.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany okien? Jeśli nie posiadamy kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo Profilu Zaufanego, można wypełnić wniosek w serwisie Generator Wniosków o Dofinansowanie. Ten następnie należy wydrukować, podpisać i złożyć w wersji papierowej do właściwego WFOŚiGW.

Czytaj również: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas