Jak pozbyć się myszy z domu? Poznaj proste i praktyczne triki

Myszy w domu mogą wyrządzić spore szkody. Oprócz tego ich obecność często wzbudza niechęć i odrazę. Na szczęście jest kilka sposobów, które pozwolą ci na przepędzenie intruza z domu. Pamiętaj o tym, że myszy rozmnażają się dość szybko. Dlatego liczy się zdecydowane działanie, by zapobiec prawdziwej pladze tych gryzoni.

Myszy potrafią doszczętnie splądrować dom
Myszy potrafią doszczętnie splądrować dom123RF/PICSEL

  • Myszy wybierają miejsca, gdzie jest pożywienie i tam budują swoje kryjówki.
  • Myszy mogą przegryźć kable, uszczerbić meble czy uszkodzić worki z pożywieniem.
  • By pozbyć się gryzoni z domu, należy załatać wszystkie dziury i doprowadzić dom do porządku.

Czy myszy mogą wyrządzić duże szkody?

Myszy to małe zwierzęta, ale umiejące narobić sporo szkód. Przegryzione kable, uszczerbione meble... to tylko część z tego, co potrafią. Szybko się wspinają i przedostają się przez najmniejsze szczeliny. Są w stanie splądrować zapasy żywności i szybko się rozmnażają. Ich największymi przysmakami są owoce, a także ziarna roślin. Myszy cechuje dobry węch i słuch, natomiast mają słaby wzrok. To jednak nie przeszkadza im w codziennym funkcjonowaniu.

Łatanie dziur i porządek

Ponieważ stworzenia te uwielbiają zwiedzać, w pierwszej kolejności załataj wszystkie dziury w domu. Kusi je każda okazja zdobycia pożywienia i są bardzo zdeterminowane, by osiągnąć swój cel. Dlatego należy zakryć wszelkie otwory w domu, np. silikonem. Druga kwestia to zorganizowanie przestrzeni i jej uporządkowanie. Przeglądnij dokładnie magazynowane jedzenie i pozamykaj w szczelnych pojemnikach.

Ultradźwięki

Aby odstraszyć myszy, zastosuj skuteczne sposoby
Aby odstraszyć myszy, zastosuj skuteczne sposoby123RF/PICSEL

Myszy słyszą ultradźwięki, które dochodzą do częstotliwości 90 kHz. Nie są one słyszalne dla człowieka, ale skutecznie przeganiają gryzonie. Myszy czują się niekomfortowo w takim środowisku i chcą je szybko opuścić. Na rynku dostępnych jest sporo urządzeń tego typu. Ceny zaczynają się już od 50 złotych. Wszystko uzależnione jest od wielkości oraz mocy. Ciekawostką jest fakt, że myszy panicznie boją się folii aluminiowej. Szeleszczący i błyszczący materiał sprawia, że gryzonie uciekają w popłochu. Wystarczy kawałki folii rozłożyć w pobliżu kryjówek myszy i gotowe. 

Żywołapki

To równie humanitarny sposób na pozbycie się nieproszonych lokatorów. Ich działanie polega na tym, że na tacy kładzie się wabiący mysz przysmak. W ten sposób aktywuje się mechanizm zapadowy, gdyż taca jest do niego przymocowana. Zwierzę biorąc jedzenie, uruchamia zapadnię, która opada w dół. Mysz zostaje uwięziona, ale nie zabita. Pamiętaj, by wypuścić ją jak najdalej od miejsca zamieszkania, np. na łące. Pozostawiona zbyt długo w środku pułapki będzie zdychać w męczarniach.

Naturalni wrogowie

Kot pomoże pozbyć się panoszących po domu myszy
Kot pomoże pozbyć się panoszących po domu myszy123RF/PICSEL

Jeśli powyższe środki nie przynoszą pożądanych rezultatów, warto pomyśleć o psie lub kocie. Są to naturalnie wrogowie mysz, a ich obecność z pewnością zniechęci drapieżników do pomieszkiwania w twoim domu. Zapach wydzielany przez dzikie zwierzęta w naturze sprawia, że gryzonie chowają się do nor. We wnętrzu znajduje się wiele dróg ucieczki, które nieraz ocalają życie tych małych zwierząt.

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas