Najgorszy sposób czyszczenia okularów! Zniszczysz je błyskawicznie!

Parowanie okularów to częsty problem osób, które noszą szkła korekcyjne. Podobnie jak powstawanie intensywnych zabrudzeń czy zarysowań soczewek. Gdy tylko przestajesz widzieć prawidłowo, może wydawać ci się, że nie masz innych możliwości poza zakupem nowych okularów. Okazuje się jednak, że zdobycie wiedzy, jak czyścić okulary i dbać o nie w prawidłowy sposób, może zapobiec częstej i kosztownej wymianie szkieł. Sprawdź proste domowe sposoby na ich szybką renowację.

Sprawdź, jak czyścić okulary, by ich nie zniszczyć
Sprawdź, jak czyścić okulary, by ich nie zniszczyć123RF/PICSEL

Czyszczenie okularów za pomocą suchej ściereczki czy fragmentu noszonej na co dzień odzieży to najpopularniejsze sposoby, aby pozbyć się zabrudzeń z noszonych przez nas szkieł. Niestety nie są one najbezpieczniejsze dla soczewek, które poddawane takim próbom prędzej czy później zostaną uszkodzone.

  • Nieprawidłowe oczyszczanie szkieł okularowych to szybka droga do uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej, powłoki blue blocker, czy powstawania ograniczających widzenie zarysowań
  • Zatem, co można zrobić, aby nie doprowadzić ich do ruiny? Aby przestać odczuwać dyskomfort, jaki często powodują u nas brudne szkła, wystarczy jedynie zastosować kilka przydatnych trików. 
  • Czy wiesz, jak czyścić okulary w domu tak, aby nie parowały i znasz proste sposoby, aby poradzić sobie z niewielkimi rysami na szkłach? Jeżeli myślisz, że naprawa w salonie to jedyne wyjście, koniecznie skorzystaj z poniższych wskazówek. 

Jak czyścić okulary w prawidłowy sposób? Brudne szkła nie będą problemem

Sposobem, jak czyścić okulary prosto i skutecznie, jest wykorzystanie specjalnego płynu, który zakupisz w każdym sklepie optycznym. Jeżeli zaś szkła spełniają również dodatkowe funkcje, koniecznie warto wykorzystać środki dedykowane soczewkom z powłokami antyrefleksyjnymi czy poliwęglanem.

Pod żadnym pozorem nie możesz jednak używać specyfików przeznaczonych do pozbywania się zabrudzeń z okien czy szyb samochodowych. Co prawda ściągają one widoczny na pierwszy rzut oka kurz, jednak często mogą niszczyć powłoki uszlachetniające, pokrywające okulary. Te zaś nie tylko zapewniają komfort użytkowania, ale często ułatwiają również czyszczenie okularów i zapobiegają ich parowaniu.

Płyny do mycia szyb raczej nie nadadzą się do czyszczenia okularów
Płyny do mycia szyb raczej nie nadadzą się do czyszczenia okularów123RF/PICSEL

Gdy zależy ci na czasie, możesz spróbować również zanurzyć szkła pod ciepłą, bieżącą wodą i przetrzeć je ściereczką z mikrofibrą kulistymi ruchami. Papier toaletowy czy chusteczki higieniczne nie będą odpowiednie do tego celu. Zawierają niewielkie kawałki drewna, które zarysowują okulary.

Domowy środek na brudne okulary. Wystarczą trzy składniki

Aby przygotować prosty domowy środek na brudne okulary, wystarczą ci trzy proste składniki, takie jak:

  • alkohol (najlepiej spirytus salicylowy), 
  • niewielka ilość mydła w płynie (opcjonalnie płynu do mycia naczyń), 
  • woda

Na trzy części alkoholu powinna przypadać jedna część wody i około trzech kropli detergentu. Całość należy wymieszać tak, aby składniki dobrze się połączyły i przelać do butelki z rozpylaczem. Później musisz jedynie spryskać szkła niewielką ilością domowego środku czyszczącego i przetrzeć okulary miękką szmatką.

Przecierając soczewki, należy pamiętać o prawidłowym trzymaniu okularów za mostek, ponieważ zbyt intensywne trzymanie zauszników może doprowadzić do ich odkształcenia. Warto również zwrócić uwagę na noski i śrubki, gdzie często odkłada się bród.

Co zrobić, by okulary nie parowały? Jest na to prosty domowy sposób

Parowanie okularów bywa uciążliwe zwłaszcza zimą przy częstych zmianach temperatur m.in., gdy ciepłe powietrze w pomieszczeniu lub autobusie styka się z lodowatą powierzchnią szklanych soczewek. Na szczęście są triki, które niewielkim kosztem i nakładem sił pozwolą zabezpieczyć się przed tym niemiłym aspektem noszenia szkieł korekcyjnych.

Do czyszczenia okularów używaj ściereczki z mikrofibry
Do czyszczenia okularów używaj ściereczki z mikrofibry123RF/PICSEL
  • Płyn "anti para" i specjalna ściereczka

W sklepach optycznych dostępny jest specjalny płyn do okularów przeciw parowaniu okularów. Przed jego zakupem musisz jednak upewnić się, że nie będzie on szkodził danemu typowi szkieł. Innym wyjściem, jeśli nie szkoda ci wydawać pieniędzy, może okazać się zakup ściereczki wielokrotnego użytku nasączonej specjalnych płynem, który jest w stanie utrzymywać się na szkłach do 72 godzin.

  • Czyszczenie okularów wodą i mydłem

To stary domowy sposób, aby okulary nie parowały. Działa na podobnej zasadzie jak zwykły płyn do mycia naczyń. Zmniejsza napięcie powierzchniowe, dzięki czemu zapobiega przywieraniu skroplonych cząsteczek wody do powierzchni soczewek. Po umyciu szkła powinieneś pozostawić do wyschnięcia lub lekko przetrzeć je ściereczką z mikrofibry dostępną w każdym salonie optycznym.

  • Stosowanie gliceryny

Co zrobić, by okulary nie parowały, gdy wcześniejsze sposoby nie pomagają? Warto również pokryć szkła niewielką warstwą gliceryny nałożoną na ściereczkę z mikrofibry. Wystarczy wykorzystać od dwóch do trzech kropli dostępnego w aptece specyfiku i przetrzeć nią przedmiot z obu stron. 

  • Pianka do golenia

Warto wypróbować również sposób z pianką do golenia, którą należy po prostu nałożyć na szkła, a następnie, podobnie jak w przypadku wcześniejszych środków, wypolerować je miękką szmatką

Pianka do golenia stanowi tańszą alternatywę dla drogich środków czyszczących
Pianka do golenia stanowi tańszą alternatywę dla drogich środków czyszczących123RF/PICSEL

Co zrobić z porysowanymi okularami? Wcale nie trzeba ich wymieniać

Rysy na okularach często spędzają sen z powiek właścicielom szkieł korekcyjnych. Na szczęście niewielkie uszkodzenia można stosunkowo łatwo wyeliminować. Co zrobić z porysowanymi okularami, jeśli nie chcesz wymieniać ich jeszcze na nowy model? Tutaj również pomocne okazać mogą się produkty z kuchni czy łazienki.

  • Pasta do zębów

Ta, którą czyścisz zęby. Aby pozbyć się niewielkich zadrapań szkieł, trzeba jedynie nałożyć niewielką ilość produktu na obie soczewek i wymasować je ściereczką. Później wystarczy jedynie zmyć pastę do zębów zimą wodą i przetrzeć czystym materiałem.

  • Soda oczyszczona

Wodorowęglan sodu świetnie poleruje także szklane powierzchnie, więc poradzi sobie również z rysami na okularach. Należy po prostu nałożyć niewielką ilość białego proszku z odrobiną wody tak, aby utworzyć gęstą pastę czyszczącą. Później okrężnymi ruchami musisz delikatnie trzeć soczewki okularów, a po upływie kilku minut zmyć całość pod bieżącą wodą.

Soda oczyszczona ma wiele cennych zastosowań. Sprawdzi się również przy zarysowaniach okularów
Soda oczyszczona ma wiele cennych zastosowań. Sprawdzi się również przy zarysowaniach okularów123RF/PICSEL

Nie warto zapominać, że intensywnym zabrudzeniom okularów, a także ich przypadkowemu rozbiciu czy zarysowaniom zapobiegnie odpowiednie przechowywanie okularów. W tym celu warto zakupić specjalny futerał na okulary.

Czytaj również: 

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas