Najlepsze naturalne substancje do pielęgnowania ogrodu

Piękny, zdrowy i zadbany ogród wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, a każda roślina posiada własne wymagania. Kluczowa jest również walka ze szkodnikami i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Częstym błędem jest jednak używanie zbyt wielu różnorodnych preparatów i chemicznych środków ochrony roślin. Są one silnie toksyczne i mogą być zagrożeniem dla małych dzieci i zwierząt domowych. Zaburzają też naturalny ekosystem, a kumulując się glebie, szkodzą także roślinom. Dlatego w codziennej pielęgnacji ogrodu warto korzystać z naturalnych środków. Kosztują grosze i mamy je pod ręką. Dzięki nim pozbędziemy się mszyc i innych szkodników, zabezpieczymy rośliny przed chorobami czy spowolnimy wzrost chwastów.

Zastąp chemiczne preparaty naturalnymi środkami
Zastąp chemiczne preparaty naturalnymi środkami ©123RF/PICSEL
Ogrodowe błędy. Co robimy źle przy pielęgnacji ogrodu? infoWire.pl

Pokrzywa – naturalny nawóz i środek ochrony roślin

Nawóz z pokrzywy
©123RF/PICSEL

Za pomocą pokrzywy przygotujemy gnojówkę, która rewelacyjnie nawozi rośliny, a w dodatku chroni je przed szkodnikami i chorobami. Niestety nie jest to metoda dla osób wrażliwych na nieprzyjemne zapachy. Warto jednak spróbować, bo regularne stosowanie pokrzywy zastąpi wszystkie chemiczne preparaty. Kilogram rozdrobnionej rośliny wystarczy zalać 10 litrami wody i zostawić pod przykryciem na 2-3 tygodnie (co kilka dni warto ją przemieszać), by sfermentowała. Po tym czasie substancję należy rozcieńczać z wodą w proporcji 1:10 i wykorzystywać do podlewania lub opryskiwania roślin (zarówno ozdobnych, jak i warzyw).

Napar z krwawnika zwalczy mszyce

Mszyce, przędziorki czy wszelkie gąsienice to prawdziwa zmora wielu ogrodników. Jeśli zauważymy na roślinach charakterystyczny nalot, warto przygotować napar z krwawnika. W tym celu potrzebne będzie pół kilograma kwiatostanów krwawnika – należy je rozdrobić i zalać 5 litrami wody. Po kilkunastu godzinach substancją (bez rozcieńczania) opryskujemy zaatakowane przez szkodniki rośliny.

Oprysk z drożdży piekarskich

Soda w ogrodzie
©123RF/PICSEL

Drożdże piekarskie są niezastąpione w walce z chorobami grzybowymi. Przygotowany z nich oprysk świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku pomidorów, ogórków czy truskawek. 100 g drożdży wystarczy rozpuścić w połowie litra mleka i 10 litrach wody. Do mieszanki warto jeszcze dodać łyżkę szarego mydła. Takim roztworem powinno się opryskiwać rośliny raz w tygodniu.

Soda oczyszczona na chwasty, mrówki i choroby roślin

Aby uzyskać naturalny oprysk do roślin zaatakowanych przez mszyce czy przędziorki, warto wykorzystać sodę oczyszczoną. Do 2 litrów ciepłej wody wystarczy dodać łyżeczkę tej substancji i odrobinę oleju jadalnego (sprawi, że mieszanka będzie lepiej przylegać do rośliny). Takim preparatem należy opryskiwać roślinę co 2-3 dni. Taka sama mieszanka (zamiast oleju trzeba dodać 5 ml szarego mydła) zwalczy też choroby grzybowe. Z kolei soda oczyszczona rozsypana w ogrodzie na trasie wędrówek mrówek skutecznie je odstraszy. Spowolni też wzrost chwastów.

Cynamon na choroby grzybowe i pleśń

Fusy z kawy
©123RF/PICSEL

Cynamon wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Warto posypywać nim uszkodzone rośliny (np. ułamane pędy). Dzięki temu zapobiegniemy wnikaniu w nie chorobotwórczych drobnoustrojów. 3 łyżki cynamonu można też zalać litrem odstanej wody i zostawić na noc. Po przecedzeniu (np. przez gazę) roztworem wystarczy opryskać roślinę zaatakowaną przez chorobę grzybową.

Fusy z kawy – naturalny nawóz o przedłużonym działaniu

Fusy z kawy to bogate źródło fosforu, potasu, magnezu i związków azotu. Są idealnym sposobem na lekkie zakwaszenie gleby – neutralizują zasadową wodę z kranu, której używamy do podlewania. Zmieszane z glebą spulchnią ją i spowolnią jej wysychanie. Fusy warto rozsypać wokół roślin, a następnie wyściółkować korą. Dzięki temu minerały będą się stopniowo uwalniać do gleby. Szklankę fusów można też dodać do wody (10 litrów) i taką mieszanką podlewać kwasolubne rośliny w ogrodzie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas