Złote zasady wysiewu ogórków. Latem będzie co wkładać do słoików
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Na sezon ogórkowy mamy jeszcze sporo czasu, ale to nie znaczy, że można próżnować. Jeśli chcemy latem cieszyć się obfitymi zbiorami ogórków, a także mieć własny surowiec na przetwory, to niebawem nastąpi czas na dokonywanie rozsad. Warto widzieć, jak to dobrze zrobić: inaczej czeka nas tylko rozczarowanie. Kiedy wysiewać ogórki na rozsadę i jak to należycie wykonać? Sprawdzamy.
Spis treści:
Uprawa ogórków od podstaw
Przyjęło się, że ogórki nie są trudne w uprawie i raczej nie sprawiają większych problemów, ale - jak zwykle - pewnie przeciwności mogą nas zaskoczyć. Wtedy, zamiast cieszyć się sezonem ogórkowym, z zazdrością spoglądamy na grządki sąsiadów pełne zielonych warzyw. Tak naprawdę warzywo jest wymagające, chociażby dlatego, że potrzebuje żyznej gleby i nie toleruje suszy. Nawet wtedy, kiedy zapewnimy im dogodne warunki, to nasze plony nie mogą spełnić oczekiwań. Ale zanim do tego się dojdzie, to trzeba wcześniej przygotować sadzonki ogórków w inspekcie. Jak się do tego zabrać?
Ogórki do rozsady: to jest kluczowe
Wysiew ogórków, w przeciwieństwie do innych warzyw, powinien następować od razu do mniejszych doniczek, a nie do dużych skrzynek. Pojemnik wypełniamy do 3/4 wysokości ziemią, a następnie umieszczamy trzy nasiona, przysypujemy, podlewamy i odstawiamy w słoneczne miejsce. Dopiero wtedy, kiedy wzejdą, wybieramy jedną, największą sadzonkę, która później będzie umieszczona w ziemi. Doniczkę uzupełniamy ziemią i czekamy, zanim umieścimy w miejscu docelowym.
Kiedy zacząć wysiew ogórków do inspektu? Najlepszym i najdogodniejszym terminem jest druga połowa kwietnia. Wszystko po to, aby szybko wykształciły się zdrowe sadzonki, które umieszcza się w gruncie. Warto wiedzieć, że ogórki bardzo nie lubią przesadzania, więc w docelowym miejscu muszą być umieszczone wraz z bryłą korzeniową i na takiej samej głębokości, jak rosły dotychczasowo. Sadzonki na rabatach muszą się znaleźć najwcześniej w drugiej połowie maja, kiedy istnieje małe prawdopodobieństwo występowania przymrozków.
Gdzie najlepiej rosną ogórki?
Ogórki lubią bardzo jasne miejsca, ale również osłonięte od wiatru. Jeśli takiego próżno szukać na naszej działce, to w łatwy sposób można takie stworzyć. Wystarczy, że obok grządki zasieje się dwa szpalery innych roślin: w jednej będą to słoneczniki, a w drugiej kukurydza. Jednak zanim pomyślimy o umieszczeniu ogórków w gruncie, to warto zastosować ściółkowanie i w tej roli świetnie sprawdzi się agrowłóknina. Można zastosować ją na dwa sposoby: albo umieścić ją na glebie, zrobić otwory i później wsadzić sadzonki ogórków, albo przykryć nią sadzonki.
Dlaczego warto ją zastosować? Ponieważ ona zapobiegnie parowaniu podłoża, co pomoże utrzymać wodą oraz podlewanie nie będzie tak często potrzebne.
***