Najpiękniej wygląda zimą. Tak pobudzisz efektowną roślinę do kwitnienia

Jesień i zima to idealny czas na otaczanie się roślinami doniczkowymi. Niektóre gatunki właśnie wtedy rozpoczynają kwitnienie, stanowiąc przyjemną alternatywę dla szarugi za oknem. Pod koniec listopada możesz spodziewać się barwnego spektaklu, jeśli zdecydujesz się na uprawę zwartnicy w doniczce. Poznaj tajniki pielęgnacji i dowiedz się, dlaczego wiele osób w jej kontekście wciąż pyta, jak pobudzić amarylis do kwitnienia, używając błędnej nazwy.

Sekretem uprawy zwartnicy jest umiejętne podlewanie
Sekretem uprawy zwartnicy jest umiejętne podlewanie123RF/PICSEL

Amarylis kontra zwartnica

Zwartnica, znana także pod nazwą hipeastrum, to efektowna roślina doniczkowa. Jej podstawą jest duża cebula, z której wyrasta kilka zielonych liści oraz długi i sztywny pęd kwiatostanowy, na którego szczycie pojawia się od dwóch do czterech kwiatów o imponujących rozmiarach. Każdy z nich może osiągać średnicę nawet 25 centymetrów.

Ze względu na pewne podobieństwa w wyglądzie zwartnica bywa nazywana amarylisem. Niejednokrotnie taką terminologię przyjmują nawet sprzedawcy kwiatów. W rzeczywistości są to dwie odmienne rośliny, różniące się pochodzeniem, wymaganiami i terminem kwitnienia. Jeśli jesienią zastanawiasz się nad tym, jak pobudzić amarylis do kwitnienia, prawdopodobnie masz na myśli właśnie hipeastrum.

Poznaj wymagania zwartnicy
Poznaj wymagania zwartnicy123RF/PICSEL

Kiedy kwitnie zwartnica?

Pierwsze kwiaty hipeastrum pojawiają się już pod koniec listopada. Podziwiać je można w grudniu, przez co zwartnica ma szansę stać się ciekawym uzupełnieniem wnętrz, korespondującym z bożonarodzeniowymi dekoracjami. Odrobina tropików podczas chłodnej zimy nie zaszkodzi! Kwitnienie może przypadać także na okres od stycznia do lutego. Wiele zależy od naszych czynności pielęgnacyjnych oraz warunków, jakie zapewnimy roślinie.

Jak pobudzić zwartnicę do kwitnienia?

Podstawą uprawy hipeastrum jest zapewnienie jej żyznej i przepuszczalnej ziemi w doniczce. Roślina uwielbia ciepło i światło, więc zacieniony kąt pokoju nie będzie odpowiednim stanowiskiem dla zwartnicy. Optymalna temperatura, w jakiej powinna przebywać, mieści się w przedziale 20-24°C. Kluczem do sukcesu w uprawie i uzyskania bujnych kwiatostanów jest odpowiednie podlewanie zwartnicy.

  • Przede wszystkim trzeba dbać o to, by podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne.
  • Łatwiej będzie kontrolować zapotrzebowanie rośliny na wodę, jeśli znajdziesz dla hipeastrum doniczkę z otworami odpływowymi i ustawisz ją na podstawce.
  • Podlewaj obficie. Po upływie dwóch kwadransów wylej całą wodę zgromadzoną na podstawce.
  • Jednocześnie zwracaj uwagę na to, by nie przesadzać z ilością wody — nie może tworzyć zastojów na powierzchni ziemi.

Częstotliwość podlewania zwartnicy zależy przede wszystkim od warunków w danym pomieszczeniu — temperatury oraz wilgotności powietrza. Im większy rozmiar uprawianego okazu, tym większe zapotrzebowanie na wodę. W okresie poprzedzającym kwitnienie kontroluj stan ziemi codziennie. Nawet chwilowa susza może być powodem, przez który hipeastrum nie kwitnie.

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas