Używaj raz na trzy tygodnie, a grudnik zakwitnie na święta. Piękne kwiaty gwarantowane

Opracowanie Agnieszka Kasprzyk

Grudnik to roślina kaktusowa, której uprawa nie jest skomplikowana. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Roślina pochodzi z Brazylii i dlatego kwitnie na przełomie listopada i grudnia. Kwiaty utrzymują się długo i mogą być kolorowym akcentem świątecznym. Stąd jego nazwa – kaktus Bożego Narodzenia. Jak pielęgnować grudnika w domu, jak często go podlewać i jaką odżywkę zastosować, by pięknie zakwitł? Mamy przepis.

Grudnik wymaga nawożenia domową odżywką
Grudnik wymaga nawożenia domową odżywką123RF/PICSEL

Gdzie powinien stać kwiat grudnik?

Grudnik zwany też zygokaktusem, w naturalnym środowisku rośnie w brazylijskich lasach deszczowych, wśród koron drzew. Dlatego lubi stanowiska oświetlone, ale nie słoneczne. Częstym błędem jest umieszczanie rośliny w pełnym słońcu. Najlepiej, żeby grudnik stał na parapecie okna od strony północnej. Skracający się dzień a tym samym mniejsza ilość słońca w ciągu dnia, pobudzają roślinę do kwitnienia.

Grudnik jest rośliną, która nie lubi zmiany miejsca w okresie kwitnienia. Często, kiedy zakwitnie, przenosimy go na stół, żeby stał się ozdobą w zimowym czasie, kiedy trudno o kwiaty. To błąd - po przeniesieniu zestresowany kaktus może zacząć zrzucać pąki. Lepiej dać mu spokój i zostawić tam, gdzie stoi.

Jak często podlewać grudnika?

Aby grudnik zakwitł, trzeba dać mu odpocząć. Polega to na skąpym podlewaniu zygokaktusa. Nie należy jednak dopuścić, by ziemia w doniczce całkowicie wyschła. Najlepiej pod koniec sierpnia aż do końca października ograniczyć podlewanie do minimum i zrezygnować z nawożenia. Natomiast kiedy pojawią się już pierwsze pąki, należy podlewać i zraszać roślinę co 3 lub 4 dni. Drugi okres spoczynku, jaki powinniśmy zapewnić grudnikowi to okres od lutego do końca marca. Wtedy damy mu szansę na drugie, wiosenne kwitnienie.

Oprócz podlewania, warto co 2-3 dni zraszać liście grudnika
Oprócz podlewania, warto co 2-3 dni zraszać liście grudnika123RF/PICSEL

Grudnik nie powinien nigdy "stać" w wodzie. Nie należy go przelewać, bo może stać się to powodem gnicia korzeni. Najlepiej, żeby na dnie doniczki z kaktusem znalazła się warstwa drenażu, a doniczka miała dziurkę odpływową. Wtedy roślina będzie sama sobie regulowała pobór wody. Poza okresami spoczynku i kwitnienia podlewamy grudnika raz w tygodniu.

Jak pielęgnować grudnika w domu?

Zygokaktus oprócz odpowiedniego stanowiska z rozproszonym słońcem wymaga też przepuszczalnego podłoża. To ono decyduje o tym, że roślina nie będzie zalewana podczas podlewania. Gleba pod grudnika powinna być przepuszczalna i lekka, na przykład mieszanka torfu i piasku. Sprawdzi się też ziemia do kaktusów.

Grudnik naturalnie występuje w lasach deszczowych i dlatego lubi zraszanie. Pielęgnując roślinę, należy spryskiwać wodą tylko jej pędy, sprawdzi się tu butelka z atomizerem. Woda powinna być miękka, najlepiej przegotowana i odstana. Przy okazji można nawozić zygokaktusa, ale tylko od marca do sierpnia oraz po wypuszczeniu pąków. Robimy to co trzy tygodnie.

Grudnik lubi preferuje wilgotną ziemię, ale źle zniesie przelewanie. Jeśli przypadkiem nam się to zdarzy, można przez jakiś czas nie podlewać rośliny i ją przesuszyć.

Co zrobić, żeby grudnik zakwitł?

Grudnik do kwitnienia potrzebuje 12 godzin ciemności w ciągu doby. Dlatego wypuszcza pąki w listopadzie, kiedy dzień jest krótki. Ciemność oznacza, że nawet sztuczne światło lampki nocnej czy oświetlenie uliczne utrudnią zygokaktusowi kwitnienie. Dlatego grudnika trzeba zaciemniać. Polega to na szczelnym zasłanianiu zasłon na noc. Można też w październiku całkowicie zaciemnić roślinę na 6 tygodni. Przykrywamy ją wtedy wiadrem lub donicą.

Szlumbergera to roślina, która występuje w kilku wariantach kolorystycznych
Szlumbergera to roślina, która występuje w kilku wariantach kolorystycznych123RF/PICSEL

Drugim warunkiem kwitnienia grudnika jest niezbyt wysoka temperatura. Nie powinna ona przekraczać 20 stopni Celsjusza i nie spadać poniżej 15 stopni. O tym, czy zegokaktus zakwitnie, decyduje jego pielęgnacja przez cały rok. Ważne jest przestrzeganie okresów spoczynku, prawidłowe podlewanie i nawożenie oraz odpowiednie stanowisko.

Podlewanie grudnika wodą z bananem

Kiedy tylko zauważysz, że twój zygokaktus wypuścił pąki, zacznij go regularnie zraszać i podlewać. Rób to co 3 - 4 dni. Przy okazji podlewania i zraszania możesz nawozić roślinę, dodając nawóz do wody. Możesz użyć kupnych preparatów, ale w przypadku grudnika sprawdzi się podlewanie domową odżywką z bananem. Wykonasz ją samodzielnie według poniższego przepisu:

  • weź litrowy słoik i wrzuć do niego skórki z dwóch bananów; 
  • zalej skórki ciepłą wodą, a zakręcony słoik odstaw na dobę w ciemne miejsce;  
  • odcedź wywar ze skórek i wymieszaj go z wodą w proporcji 1:1;  
  • odstaw całość w ciemne miejsce na kolejne dwa dni.

Tak przygotowaną odżywką z banana podlewaj grudnika raz na trzy tygodnie. Po przekwitnięciu zaprzestań nawożenia i częstego podlewania. Możesz je wznowić po pojawieniu się pąków wiosną.

Źródło: deccoria.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas