Nasturcja. Roślina o niebanalnych właściwościach

Jeśli znudziły ci się popularne rośliny balkonowe, takie jak pelargonie i surfinie, w tym roku w skrzynkach zasiej nasturcję. Jej uprawa nie jest skomplikowana: sprawdzi się zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i osłoniętych. Poświęć jej odrobinę uwagi, a pokryje balustradę pędami i obficie zakwitnie. Nasturcja jest nie tylko rośliną o walorach dekoracyjnych – sprawdzi się również w leczeniu wielu popularnych dolegliwości. Na co pomoże? Jak ją umiejętnie wykorzystać? Dlaczego może posłużyć jako pułapka na mszyce? Podpowiadamy.

Kwiaty nasturcji
Kwiaty nasturcji ©123RF/PICSEL

Kilka słów o nasturcji

Pnącze nasturcji
©123RF/PICSEL

Nasturcja jest jednoroczną rośliną z rodziny nasturcjowatych. Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa, ale na dobre zadomowiła się w Europie i jest wykorzystywana do ozdoby ogrodów i balkonów. Istnieje kilka odmian nasturcji, które różnią się kształtem i kolorem kwiatów, a także długością pędów. Najpopularniejsza w Polsce nasturcja większa osiąga nawet 3 m długości. Jej łodygi są wiotkie, ale zwarcie porastają balustrady i trejaże, tworząc, wraz z liśćmi i kwiatami, ciekawą ozdobę. Co najważniejsze, nasturcja jest wykorzystywana we współczesnej fitoterapii. Wszystko to zasługa obecności wielu korzystnych dla zdrowia substancji czynnych.

Kiedy zasadzić nasturcję?

Nasturcję wysiewa się wprost do gruntu, ale dopiero w drugiej połowie maja, po ustaniu ostatnich przymrozków. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i nie może obfitować w minerały, ponieważ osłabiają bujne kwitnienie nasturcji. Najlepiej rośnie na stanowiskach intensywnie nasłonecznionych, ale można ją sadzić także na stanowiskach półcienistych. Choć jest odporna na suszę i nie zawsze wymaga intensywnego podlewania, to jeśli przez dłuższy czas ma mało wody, jest bardzo podatna na atak szkodników, z których najgroźniejsze są mszyce.

Nasturcja w roli pułapki na mszyce

Miłośnicy roślin często wykorzystują nasturcję w roli pułapki na mszyce. Szkodniki te uwielbiają pędy rośliny, dlatego można je łatwo unieszkodliwić, spryskując specjalnymi preparatami i tym samym ochronić rośliny rosnące w sąsiedztwie, m.in. róże.

Czy nasturcja jest jadalna?

Sałatka z nasturcją
©123RF/PICSEL

Nasturcja jest rośliną jadalną, a co ciekawe, w sztuce kulinarnej wykorzystuje się wszystkie jej części. Liście i kwiaty mają interesujący, nieco ostry i wyrazisty smak, dlatego warto przyrządzić z nich sałatki i surówki – świetnie komponują się z popularnymi warzywami, takimi jak sałata, ogórki czy pomidory. Niektórzy kucharze wykorzystują nasturcję jako przystawkę do dań głównych. Smaczne są również owoce rośliny. Ich smak wielu osobom przypomina kapary, stąd często się je marynuje i traktuje jako przekąskę.

Co znajdziemy w nasturcji?

Nasturcja jest rośliną, która ma niezwykłe działanie prozdrowotne. Znajdują się w niej liczne substancje czynne: najbardziej cenne to witamina C, siarka, mirozynaza oraz olejki eteryczne. To sprawia, że nasturcja ma działania przeciwwirusowe, grzybobójcze oraz przeciwbakteryjne. Napary świetnie sprawdzają się w dolegliwościach związanych z układem oddechowym: uporczywym kaszlu, bólu gardła oraz nieżytu nosa. Nasturcja okazuje się również nieoceniona podczas np. anginy, ponieważ szybko łagodzi stan zapalny. Poza tym korzystnie oddziałuje na skórę i włosy.

Nasturcja a choroby skóry

Ekstrakt z nasturcji
©123RF/PICSEL

Substancje czynne, zawarte w nasturcji, wspomagają leczenie wielu dolegliwości skórnych. Okazują się szczególnie przydatne w chorobach takich jak liszaje, opryszczka czy egzema. Wszystko dzięki obecnej w niej mirozynazie, która ma działanie przeciwwirusowe i bakteryjne. Nasturcja pomocna jest w powracającym i trądziku oraz łuszczycy. Ułatwia gojenie się ran i delikatnie je dezynfekuje, a poza tym zmniejsza widoczność blizn. Jak stosować nasturcję? Wystarczy z liści i kwiatów zaparzyć napar oraz smarować wybrane miejsca na skórze dwa razy dziennie. Jeśli do wanny z ciepłą wodą doda się napar albo susz z nasturcji, uzyska się odżywczą i relaksującą kąpiel.

Nasturcja a kondycja włosów

Napar uzyskany z nasturcji korzystnie wpływa na kondycję włosów. Poleca się go stosować po każdym myciu jako płukankę. W krótkim czasie uzyska się widoczny efekt : sprężyste i mocne włosy z połyskującym refleksem. Dodatkowo jej regularne stosowanie sprawia, że w krótkim czasie usunie się łupież.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas