Naturalne nawozy do roślin doniczkowych

Marzec i kwiecień to czas pierwszego nawożenia roślin doniczkowych. Dzięki temu wzmocnimy je na samym początku okresu wegetacyjnego. Pierwsze nawożenie powinno być jednak delikatne, by nie uszkodziło rośliny, a dało jej sygnał do szybszego wzrostu i kwitnięcia. W tym celu można wykorzystać naturalne środki, które z powodzeniem zastąpią preparaty ze sklepów ogrodniczych. Sprawdź, jak samodzielnie przygotować nawozy do roślin doniczkowych. Niezbędne składniki masz w domu.

Najlepsze naturalne nawozy do roślin
Najlepsze naturalne nawozy do roślin ©123RF/PICSEL
Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Woda mineralna

Woda mineralna
©123RF/PICSEL

Butelkowana woda mineralna dostarczy roślinom niezbędnych składników w niewielkich ilościach. Idealnie nadaje się więc do pierwszego nawożenia. Wystarczy używać jej do podlewania zamiast zwykłej wody z kranu.

Woda po gotowaniu ziemniaków

Do podlewania roślin doniczkowych doskonale nadaje się także woda po gotowaniu ziemniaków. Jest ona bogatym źródłem minerałów i skrobi, skutecznie zasili więc podłoże. Trzeba jedynie pamiętać, że nie może być słona.

Fusy z kawy

Fusy z kawy to bardzo dobry nawóz do roślin, które preferują zakwaszone podłoże (np. azalie, paprocie, hortensje). Delikatnie użyźnią glebę i poprawią jej strukturę, dzięki czemu w doniczce dłużej będzie utrzymywać się optymalna wilgoć. Fusy z kawy zawierają też sporo potasu, który przedłuża kwitnienie roślin. Fusy warto rozsypać na powierzchni ziemi w doniczce – odstraszą muszki latające wokół roślin.

Skorupki jajek

Skorupki z jajek
©123RF/PICSEL

Dzięki skorupkom jaj można skutecznie wzmocnić rośliny i zwiększyć ich odporność na szkodniki. Skorupki wystarczy pokruszyć i zmieszać z wierzchnią warstwą ziemi lub moczyć w wodzie przez 2 tygodnie, a następnie płynem podlać rośliny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taki nawóz można stosować jedynie do gatunków, które preferują zasadowy lub obojętny odczyn podłoża (np. lawenda, sansewieria).

Drożdże piekarskie

Drożdże to jeden z najlepszych naturalnych nawozów do roślin. Pobudzają rozrost korzeni, wzmacniają całą roślinę i przyspieszają jej rozwój. Chronią też przed chorobami grzybiczymi. W dodatku są tanie, a przygotowanie z nich preparatu do nawożenia jest banalnie proste. Rozkruszoną kostkę drożdży wystarczy włożyć do wiadra i zasypać szklanką cukru. Po dwóch godzinach całość trzeba zalać 10 litrami ciepłej wody, dokładnie wymieszać i pozostawić na tydzień do sfermentowania. Po tym czasie uzyskamy koncentrat nawozu – jedną szklankę sfermentowanego płynu można rozcieńczać z 10 litrami wody i używać do podlewania roślin.

Skórki bananów

Skórki z banana
©123RF/PICSEL

Skórka banana, podobnie jak cały owoc, jest bogatym źródłem potasu. A to niezbędny składnik dla roślin kwitnących. Do przygotowania nawozu możemy więc wykorzystać zbyt dojrzałe lub lekko zepsute owoce, a także same skórki z bananów. Trzeba je pokroić w drobną kostkę i umieścić w słoiku, a następnie zalać gorącą wodą. Słoik należy szczelnie zamknąć, a po 24 godzinach wodę odlać i wykorzystać do podlania roślin. Skórki można zalać wodą kilka razy.

Żelatyna

Pierwszy nawóz po przerwie wegetacyjnej powinien być bogaty w azot. To kluczowy pierwiastek, który odpowiada za prawidłowy wzrost i kondycję roślin. Jego niedobory skutkują żółknięciem lub brązowieniem liści, a nawet zamieraniem całej rośliny. Dlatego świetnym nawozem będzie żelatyna spożywcza, która zawiera duże ilości azotu. Łyżkę stołową żelatyny wystarczy rozmieszać w szklance gorącej wody, a po rozpuszczeniu wlać do 3 szklanek zimnej wody. Takim płynem możemy podlewać rośliny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas