Naturalne sposoby nawożenia róż

Róże to piękne rośliny, które stanowią ozdobę wielu ogrodów i tarasów. Mają szerokie grono miłośników, co zawdzięczają swojemu eleganckiemu wyglądowi oraz intensywnemu zapachowi. Aby róże mogły rosnąć pięknie i bujnie, należy wzbogacić je w odpowiednie składniki odżywcze. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie naturalne sposoby nawożenia róż możesz wykorzystać w swoim ogrodzie.

Nawożenie róż jest czynnością bardzo ważną, gdyż przyczynia się do prawidłowego wzrostu tych roślin
Nawożenie róż jest czynnością bardzo ważną, gdyż przyczynia się do prawidłowego wzrostu tych roślin123RF/PICSEL

Kiedy można nawozić róże?

Podstawą pielęgnacji róż powinno być nawożenie naturalne, które odgrywa kluczową rolę w prawidłowym wzroście rośliny. Nawożenie mineralne jest równie istotne, ale wykonuj je znacznie rzadziej. Pomaga ono w uzupełnieniu brakujących pierwiastków w glebie: fosforu, potasu, azotu oraz żelaza, a także magnezu. Wcześniej wykonaj analizę gleby, która pomoże w ogólnej ocenie jej stanu oraz wskaże braki w minerałach. Pierwsze nawożenie wykonaj podczas sadzenia róż, następne, gdy pojawią się pąki kwiatowe, a kolejne w połowie lipca. Do młodych krzewów nigdy nie stosuj nawozów mineralnych.

Nawożenie kompostem

Nawożenie kompostem jest metodą naturalną i przynosi wiele korzyści dla roślin
Nawożenie kompostem jest metodą naturalną i przynosi wiele korzyści dla roślin123RF/PICSEL

Kompost to źródło łatwo przyswajalnych substancji mineralnych, które są bardzo ważne dla róż. Jest słabszy od obornika, dlatego bez problemu możesz go stosować częściej: nawet do trzech razy w ciągu sezonu. Ponadto kompost jest łatwy w przygotowaniu i stanowi doskonałe podłoże dla roślin. Gotowy kompost stosuje się zazwyczaj wiosną oraz jesienią, rozsypując jego warstwę wokół róż (2-2,5 centymetra). Wcześniej kompost wymieszaj z glebą, co pozwoli na lepsze przyjęcie się naturalnego nawozu.

Nawóz z obornika

Kolejnym rozwiązaniem nawożenia róż jest obornik. To naturalny nawóz, który można zastosować w marcu lub październiku. Działa dość mocno, dlatego nie powinno się go często używać. Przed jego zastosowaniem nawóz przekompostuj, gdyż w przeciwnym razie grozi to przepaleniem korzeni róży. Obornik wystarczy wymieszać z wierzchnią warstwą gleby i gotowe. Dużym plusem tego rozwiązania jest fakt, że stosując obornik, nie będziesz potrzebować sztucznych nawozów. Jego bogaty skład dostarcza różom niezbędnych minerałów, zapewniając tym samym obfite kwitnienie roślin.

Organiczny nawóz z biohumusu

Róże do prawidłowego rozwoju potrzebują minerałów: potasu, magnezu oraz azotu
Róże do prawidłowego rozwoju potrzebują minerałów: potasu, magnezu oraz azotu123RF/PICSEL

Biohumus to najłagodniejszy nawóz organiczny, dlatego bez obaw możesz go używać przez cały okres wegetacyjny róż, nawet raz w miesiącu. Ciekawostką jest to, że pochodzi on z odchodów dżdżownic kalifornijskich i zawiera próchnicę pokarmową oraz mikroflorę bakteryjną. Warto go stosować w zamian za nawozy mineralne, gdyż jest on naturalny i zdrowszy dla roślin. Występuje w postaci płynnej, a jego dokładne zastosowanie znajdziesz na etykiecie umieszczonej przez producenta. Opcjonalnie to kilka mililitrów nawozu wymieszanego w konewce z wodą w proporcji 1:2.

Mineralne nawożenie róż

Gdy naturalne nawożenie róż nie przynosi pożądanych rezultatów, sięgnij po nawożenie mineralne. Przy tym sposobie nawożenia roślin trzeba jednak zachować umiar i czujność. Unikaj produktów, które w swoim składzie posiadają dużo chlorków, a także nie wykonuj tego zabiegu później niż w połowie lipca. Mineralne nawozy posiadają w swoim składzie azot, którym nie jest wskazane nawożenie w późniejszych miesiącach. Nawóz wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby, a jeśli podajesz go w formie płynnej, to koniecznie po nawożeniu podlej obficie róże. To pomoże w przyspieszeniu przenikania produktu w głębsze warstwy gleby, gdzie znajdują się korzenie.

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich Interia.tv

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas