Naturalny nawóz do storczyków. Zachwycą bujnym i zjawiskowym kwitnieniem

Storczyki to eleganckie rośliny, które stanowią ozdobę niejednego domu. Kwitną o każdej porze roku, a ich gama kolorystyczna jest bardzo szeroka. Jednak, by wyglądały bujnie i okazale, potrzebują odpowiedniej opieki. Warto wykorzystać naturalny nawóz z fusów kawy, który wpływa odżywczo na rośliny i wspomaga wzrost orchidei. Cenna okaże się też wiedza na temat tego, czego gatunek ten nie znosi. Jak przygotować naturalny nawóz do storczyków? Podpowiadamy.

Fusy z kawy są świetnym nawozem do storczyków
Fusy z kawy są świetnym nawozem do storczyków123RF/PICSEL

  • Orchidee uprawiane w domu powinny mieć dostęp do rozproszonego światła i być regularne zraszane miękką wodą.
  • W czasie spoczynku storczyków zaprzestań ich nawadniania i ustaw je w chłodniejszym miejscu.
  • Fusy z kawy zawierają potas i fosfor, które sprawiają, że orchidee bujnie kwitną.

Storczyk: pielęgnacja w domu

Pielęgnacja storczyków w domu nie jest skomplikowana, lecz wymaga pewnej wiedzy. Podczas zakupu roślin wybierz okazy z jędrnymi korzeniami. Sprawdź również stan liści, nie kupuj tych z licznymi przebarwieniami. Mogą one świadczyć o chorobie lub szkodnikach żerujących w roślinie. Zwróć też uwagę na wygląd pąków kwiatowych. Zwiędłe i uschnięte świadczą o złej kondycji orchidei.

Storczyki do prawidłowego wzrostu potrzebują rozproszonego światła. Najlepiej, jeśli ustawisz je na wschodnim parapecie. Pamiętaj, by nie kłaść ich blisko kaloryfera lub innego źródła ciepła. Zapewnij im stanowisko osłonięte od przeciągów i ostrych promieni słonecznych. Temperatura w domu powinna wynosić 18-24 stopnie Celsjusza. Rośliny te lubią dużą wilgotność powietrza, dlatego często zraszaj je miękką wodą.

Jeśli chodzi o podlewanie, należy zanurzyć je w misce z wodą. Kąpiel storczyków wykonuj raz na tydzień, w zimie wystarczy tylko raz na dwa. Pamiętaj, by nie zalać systemu korzeniowego: grozi to rozwojem chorób grzybowych lub pojawieniem się szkodników. Orchidee wymagają doniczki z otworami, która odprowadzi nadmiar wody. Do storczyków użyj specjalnego podłoża, które kupisz w sklepie ogrodniczym. Pamiętaj też o tym, że gatunek ten przechodzi w stan spoczynku. Może on przypaść na każdą porę roku. Proces ten rozpoczyna się w chwili zrzucenia przez roślinę kwiatów. Na ten okres ustaw orchidee w chłodniejszym miejscu. Kąpiel w tym czasie wykonuj raz na dwa, a nawet trzy tygodnie.

Czego orchidee nie lubią?

Orchidee lubią rozproszone światło i częste zraszanie wodą
Orchidee lubią rozproszone światło i częste zraszanie wodą123RF/PICSEL

Proste w uprawie storczyki mają też swoje kaprysy. W pielęgnacji orchidei unikaj poniższych błędów.

  • Storczyki to rośliny, które nie zniosą ciągłej zmiany miejsca. Przeprowadzki działają na nie bardzo niekorzystnie. Mogą doprowadzić nawet do osłabienia i obumarcia rośliny.
  • Ostre światło, przeciąg i skrajne temperatury sprawią, że orchidea szybko straci swoją witalność. Do niepokojących oznak należą żółte lub brązowe plamy na liściach.
  • Storczyki nie lubią przelania, co objawia się natychmiastowym zrzuceniem pąków kwiatowych. Korzenie zaczną gnić, a orchidea pomału obumierać. Pomóc może przesadzenie rośliny do nowego podłoża. Znacząco też ogranicz nawadnianie jej przez dłuższy czas.

Fusy z kawy do storczyków

W fusach z kawy znajduje się wiele cennych składników, które sprawiają, że roślina będzie kwitnąć bujnie przez cały rok. Jednym z nich jest potas, minerał ten odpowiada za gospodarkę wodną orchidei. Jego niedobory powodują żółknięcie i opadanie liści. Ponadto można zauważyć zahamowanie wzrostu rośliny i podatność na choroby.

Kolejny ważny składnik to fosfor, który wzmacnia system korzeniowy. Pierwiastek ten poprawia odporność storczyków na stres. Jego niedobory sprawiają, że liście ciemnieją i marszczą się. Storczyki preferują kwaśną ziemię, a fusy z kawy pomagają utrzymać kwasowość gleby. Ponadto dzięki grudkowatej i lekkiej konsystencji rozluźnią ziemię i zwiększają chłonność. Stanie się ona lepiej napowietrzona, a korzeniom będzie łatwiej pobierać składniki pokarmowe.

Jak zrobić naturalny nawóz do storczyków?

Naturalne nawozy najlepiej działają na wzrost storczyków
Naturalne nawozy najlepiej działają na wzrost storczyków123RF/PICSEL

Zrobienie nawozu do storczyków z kawy nie jest skomplikowane. Wystarczy, że fusy po kawie zalejesz szklanką wody i podlejesz specyfikiem orchidee. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu, aż roślina zacznie bujnie rosnąć. Preparat ten sprawdzi się również podczas kąpieli orchidei. Jednak będziesz potrzebować do tego większej ilości fusów. Do głębokiego naczynia wrzuć fusy (przynajmniej 100 gramów), dolej wody i wymieszaj.

Zostaw specyfik na godzinę, by miał korzystniejsze działanie i stał się bardziej intensywny. Potem odcedź mieszankę od fusów i przelej do miski. Dopiero wtedy zanurz w niej rośliny i zostaw na około 20 minut. Na koniec osusz spód doniczki i odstaw okaz na parapet. Taki zabieg sprawi, że storczyki otrzymają odpowiednią dawkę potrzebnych składników pokarmowych. Po czasie zauważysz, że kwiaty są bujniejsze, a liście soczyście zielone.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas