Nawet nie wiesz, kiedy wlecą przez okno. Od razu dobierają się do spiżarni
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Mole spożywcze nie mają litości i błyskawicznie dobierają się do zgromadzonych w domach zapasów. Owady buszują już nie tylko wśród kasz, mąk i makaronów, ale nawet gnieżdżą się już w torebkach z przyprawami i słodyczach. Ten, kto miał problem z molami spożywczymi, wie, że trudno się z nimi uporać i wyprosić z domu. Niestety, mole spożywcze lubią powracać, właśnie akurat wtedy, gdy już zapomnimy o ich obecności. Jak się pozbyć moli spożywczych? Sprawdźmy.
Skąd się biorą mole spożywcze w domu?
Dlaczego mole spożywcze tak często wracają do domów? Przede wszystkim dlatego, że przynosimy je ze sklepów. Jaja owadów, a także larwy, czy osobniki dorosłe mogą być już schowane w kaszach, mąkach czy makaronach i po przeprowadzce do spiżarni rozgościć się na dobre. Często rozpoznajemy ćmy, które są aktywne nocą - jeśli bagatelizujemy ich obecność, to możemy być pewni, że w tym czasie robaki dobierają się do naszych zapasów - zostawiają tam odchody i wiją sobie pajęczynki.
Oczywiście, nie raz, nie dwa byliśmy zdumieni, że nawet zachowując wzmożoną ostrożność, mole spożywcze i tak się pojawiają w naszym domu. Latem mogą one wlatywać przez otwarte okno w kuchni albo przez kratki wentylacyjne. Wystarczy, że u sąsiada pojawili się nieproszeni goście, by później szukali sobie dogodnego miejsca do życia w naszym domu. Stąd też nigdy nie wiadomo, kiedy mole spożywcze dostaną się do nas.
Zauważyłeś mola spożywczego? Co dalej?
Jeśli widzimy choć jednego mola spożywczego w domu, to trzeba zrobić gruntowny przegląd całej spiżarni i pozbyć się tych produktów, w których szkodniki zdążyły się już zagnieździć. To, do czego jeszcze nie zdążyły się dorwać, trzeba przesypać do pojemników albo szklanych słoików. Niestety, czekają nas gruntowne porządki, bo wnętrze szafek kuchennych trzeba dokładnie umyć np. z dodatkiem octu.
Ocet też jest pomocny, aby wypłoszyć fruwające mole spożywcze w kuchni. W szafkach i blatach można umieścić miseczki wypełnione ciepłym octem. Pomocna może również okazać się myjka parowa, która wybije nie tylko larwy, ale także jaja moli spożywczych.
Mole spożywcze tych zapachów nienawidzą
Nie tylko ocet może okazać się przydatny w walce z molami spożywczymi. Warto znać jeszcze inne patenty, zwłaszcza kiedy drażniący zapach specyfiku przyprawia nas o mdłości. W zastępstwie przyda się również napar z mięty albo z goździków, lub z liści laurowych. Niestety, zabieg ten trzeba kilkukrotnie powtarzać, aby osiągnąć wymierne rezultaty.
Warto także mieć pod ręką olejki eteryczne i kominek do aromaterapii. Wystarczy podgrzać pachnące specyfiki, by wypłoszyć i odstraszyć mole spożywcze w kuchni. Które olejki eteryczne sprawdzą się najbardziej? Miętowe, cytrusowe, goździkowe lub lawendowe.
Zapobiegaj wizytom moli
Trudno ustrzec się od wizyt moli spożywczych w domu, ale możemy zminimalizować ryzyko ich zagnieżdżeniu się w domowej spiżarni. Najlepiej, aby po zakupie produktów sprawdzić dokładnie, czy nie ma w nich nieproszonych gości. Poza tym artykuły sypkie warto przesypywać do szklanych lub metalowych pojemników. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do ich środka umieścić przynajmniej po jednym liściu laurowym, którego zapach mole nienawidzą.
Nie zapominajmy o zabezpieczeniu okien i kratek wentylacyjnych - zamontowanie moskitier jest absolutną koniecznością.
Polecamy także: