Dlaczego trzeba płukać ryż? Żelazna zasada szefów kuchni
Poprawne gotowanie ryżu powinno wejść nam w krew. To bardzo popularny dodatek do potraw, który świetnie zastępuje ziemniaki do dania głównego. Przepisy z jego wykorzystaniem znajdziemy w kulinariach polskich, śródziemnomorskich czy azjatyckich, więc umożliwia tworzenie różnorodnego jadłospisu. Jak gotować ryż, aby był smaczny i nie szkodził zdrowiu? Musisz pamiętać o jednej czynności, zanim jeszcze włączysz kuchenkę.
Spis treści:
Jak ugotować ryż na sypko? Bez płukania ani rusz
Pierwsza odpowiedź na pytanie, dlaczego trzeba płukać ryż, związana jest z kwestiami smakowymi. Zależy ci na uzyskaniu sypkiego ryżu, ale niejednokrotnie na talerzu lądowała kleista papka? Prawdopodobnie w twoich poczynaniach zabrakło właśnie tego zabiegu. Moczenie ryżu eliminuje część skrobi, której nadmiar sprawia, że szanse na uzyskanie sypkich ziaren są znikome. Przy okazji skraca się czas samej obróbki.
Kiedy ryż szkodzi zdrowiu? Uniknij ryzyka
Już jakiś czas temu wykazano, że ryż zawiera dużą ilość arsenu. Skąd się tam bierze? Jego obecność często jest wynikiem stosowania dużych ilości pestycydów i innych toksycznych substancji na polach uprawnych.
Długotrwałe odkładanie się tego pierwiastka w organizmie może być przyczyną wielu groźnych schorzeń, w tym nadciśnienia, choroby wieńcowej czy nawet nowotworów. Czy oznacza to, że ryż powinien całkowicie zniknąć z naszej diety? W żadnym razie! Nie należy jednak pomijać płukania ryżu przed gotowaniem — ten prosty zabieg usunie nadmiar toksyn, a my bez obaw będziemy cieszyć się właściwościami smacznych ziaren.
Jak długo moczyć ryż przed gotowaniem?
Przygotowanie dań z ryżem warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Krótkie przepłukanie ziaren pod bieżącą wodą może nie wystarczyć. Najskuteczniejszą metodą na wypłukanie arsenu z ryżu jest moczenie go w wodzie przez co najmniej kilka godzin. Dobrze jest zostawić ziarna w wodzie na całą noc. Przed gotowaniem ryżu odsączamy płyn i zalewamy ryż świeżą wodą.
Mycie ryżu — opcja dla niecierpliwych
Zdarza się, że wena kulinarna dociera do nas niespodziewanie. Czasem zależy nam też na szybkim przygotowaniu posiłku, bo po powrocie z pracy kiszki marsza grają, a paczka ryżu wygląda w tym momencie wyjątkowo zachęcająco. Co jednak zrobić w kontekście płukania ryżu?
Jeśli zależy nam na czasie, możemy skrócić czas moczenia ziaren — nadal jednak powinny spędzić w zimnej wodzie co najmniej pół godziny przed gotowaniem. Pamiętajmy, że zasady te obowiązują także podczas przygotowania ryżu w torebkach. Choć porcje w takich opakowaniach wydają się wygodną opcją, zawsze należy wysypać ziarna do głębokiego naczynia, namoczyć i gotować "luzem".
Polecamy: