Nie musisz wzywać straży pożarnej. Tak pozbędziesz się szerszeni z altany

Wiosną i latem w przydomowych ogródkach, altanach, strychach, a w skrajnych wypadkach nawet w naszych domach zaczynają pojawiać się szerszenie. Choć są pożyteczne i atakują wtedy gdy czują się zagrożone, to mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie dla osób uczulonych na ich jad. Jak przygotować skuteczną pułapkę, która szybko je unieszkodliwi?

Szerszenie wiją gniazda w różnych miejscach - również pod dachami domów mieszkalnych
Szerszenie wiją gniazda w różnych miejscach - również pod dachami domów mieszkalnychCanva ProINTERIA.PL

Typowym siedliskiem szerszeni są lasy, ale coraz częściej pojawiają się one na terenach zurbanizowanych. Użądlenie szerszenia jest bardziej bolesne niż pszczoły, a w miejscu wprowadzenia jadu szybko pojawia się dotkliwy ból, obrzęk i zaczerwienienie. U osób uczulonych takie użądlenie może wywołać wstrząs, a nawet śmierć. Nic dziwnego, że coraz częściej sięgamy po naturalne sposoby unieszkodliwienia lub choćby odstraszenia tych owadów.

Szerszenie reagują agresywnie na ostre zapachy i jaskrawą odzież, nie lubią też gwałtownych ruchów, więc najlepszą ochroną jest zachowanie spokoju i oddalenie się w bezpieczne miejsce. Jeśli owad wpadnie nam do domu, to powinniśmy otworzyć szeroko okno i poczekać, aż sam wyleci. W przypadku, gdy znajdziemy w domu gniazdo szerszeni, powinniśmy jak najszybciej wezwać straż pożarną.

Szerszenie to pożyteczne owady, z którymi nie powinniśmy walczyć za wszelką cenę, ale jeśli jesteśmy uczuleni na ich jad, to możemy zastosować w miejscach ich bytowania naturalną pułapkę.

Skuteczna pułapka na szerszenie za grosze. Jak ją przygotować?

Do przygotowania naturalnej pułapki na szerszenie będziemy potrzebować plastikowej butelki, najlepiej o pojemności 1 litra, sznurka, łyżeczki cukru oraz... 500 ml piwa. Na początek należy odciąć górną część butelki na 2/3 jej wysokości, a potem odwrócić ją i ułożyć lejkiem do wewnątrz. Po bokach należy zrobić dwie dziurki, dzięki którym zainstalujemy pułapkę w ogrodzie.

Do butelki należy następnie wlać piwo i wsypać cukier - ten słodki napój stanie się dla szerszeni śmiertelną pułapką.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas