Nie muszę kupować nowych zniczy. Znam sposób, by zeszłoroczne wyglądały jak prosto ze sklepu
Stawianie zniczy na grobach bliskich to nieodłączny element obchodów Wszystkich Świętych – to nie ulega wątpliwości. Prezentują się bardzo dobrze przez maksymalnie kilka dni, a po 1 listopada przycmentarne śmietniki pękają w szwach od zużytych lampionów. Tak wcale nie musi być, ponieważ w łatwy sposób doprowadzisz do porządku znicze kupione nawet rok temu.
Spis treści:
Znicze na Wszystkich Świętych. Nie musisz kupować nowych
Przechadzając się przez sklepowe alejki przed 1 listopada, łatwo zauważyć, że na półkach dominują znicze z wymiennymi wkładami. Warto w nie zainwestować, ponieważ posłużą znacznie dłużej, niż przewiduje czas palenia wskazany przez producenta.
To przede wszystkim sposób na oszczędność. Wkłady do zniczy to zdecydowanie mniejszy wydatek niż kupno całych lampionów. To ważne zwłaszcza w okresie, gdy przewidujemy zakup wiązanek i innych ozdób na groby. Wielokrotne wykorzystanie szklanego znicza to również wytchnienie dla środowiska i ograniczenie ilości odpadów. Co więcej, zaoszczędzisz sobie fatygi. Wielu z nas odwiedza cmentarze częściej niż tylko raz do roku. Nie będzie trzeba za każdym razem dźwigać ciężkich toreb wypełnionych szklanymi dekoracjami.
Znicz będzie jak prosto ze sklepu
Jeśli znicze nie są pęknięte i nie noszą innych śladów uszkodzeń, z powodzeniem możesz przywrócić im atrakcyjny wygląd. Wybierasz się na cmentarz przed Wszystkimi Świętymi, żeby uporządkować nagrobek i przestrzeń wokół niego? Wracając, zabierz zabrudzone lampiony ze sobą. Czyszczenie zniczy w domu nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne.
Wystarczy, że do dużej miski wlejesz ciepłą wodę z niewielką ilością płynu do naczyń. Na ręce załóż rękawiczki. Ochronisz skórę dłoni i zapobiegniesz powstawaniu smug oraz odcisków na szklanej powierzchni. Dokładnie wymyj znicze przy pomocy miękkiej gąbki, opłucz i wytrzyj od razu do sucha ręcznikiem.
Kiedy sprawa jest bardziej skomplikowana...
Producenci zniczy prześcigają się w proponowaniu nam coraz bardziej finezyjnych form ozdób na cmentarze. Jeśli trudno jest doczyścić lampion z kurzu i zanieczyszczeń ze względu na nieregularny kształt, rowki i wgłębienia, pozostaw znicz od odmoczenia w ciepłej wodzie na co najmniej godzinę. Co jakiś czas dolewaj płyn, aby woda nie ostygła. To jednocześnie sprawdzony sposób na usunięcie wosku ze szklanego znicza. Nawet przy wykorzystaniu wymiennych wkładów, zdarza się, że jego odrobina przywrze do powierzchni.