Niecierpek: Uprawa, pielęgnacja, wymagania

Latem miłośnicy ogrodów mają nie lada gratkę: wtedy większość roślin prezentuje się najlepiej. Słoneczne dni sprzyjają ich bujnemu wzrostowi i kwitnieniu. Jeśli ktoś nie ma ogrodu, nie musi obchodzić się smakiem – istnieją różne gatunki, które świetnie prezentują się zarówno na rabacie, balkonie i tarasie, a także wewnątrz pomieszczeń. Przykładem może być niecierpek, który bujnie zakwita przez cały sezon, a dodatkowo nie jest kłopotliwy w uprawie. Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki, a będzie pięknie się prezentował przez wiele miesięcy. Co trzeba wiedzieć o niecierpku? Jakie ma wymagania?

Niecierpki w donicy
Niecierpki w donicy ©123RF/PICSEL

Niecierpek: Co trzeba o nim wiedzieć?

Niecierpek na balkon
©123RF/PICSEL

Niecierpek jest rośliną jednoroczną lub byliną z rodziny niecierpkowatych i obejmuje około 800 gatunków, które rosną przeważnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Okazuje się, że jeden z nich spotykany jest również na terenie Polski, lecz nie wygląda tak atrakcyjnie, jak jego uprawne odpowiedniki. Swoją nazwę roślina niecierpek zawdzięcza sposobowi, w jakim się rozsiewa. Dojrzały owoc "niecierpliwie" czeka na najmniejszy dotyk albo podmuch wiatru, by wybuchnąć i rozrzucić nasiona na duże odległości.

Jak wygląda niecierpek?

Liczni przedstawiciele gatunków różnią się między sobą. Występują formy o liściach lancetowatych albo ząbkowanych oraz o różnym zabarwieniu kwiatów: białym, czerwonym, fioletowym, różowym. Spotyka się również gatunki dwubarwne: tzw. nakrapiane albo w paski. Co ciekawe, odmiany mogą różnić się wielkością: od karłowatych (15 cm wysokości) aż po duże (nowogwinejski osiąga wysokość nawet 60 cm). Niecierpki różnią się także rozmiarem różyczkowatych kwiatów. Niektóre z nich nie przekraczają jednego centymetra, ale są też i takie, które mogą przekraczać 4 cm średnicy. Jedyne co je łączy to fakt, że szczelnie pokrywają roślinę, czyniąc liście praktycznie niewidocznymi.

Jakie warunki należy zapewnić niecierpkowi?

Niecierpki
©123RF/PICSEL

Niecierpek najlepiej rośnie w miejscach ciepłych, ale nienarażonych na intensywne promienie słoneczne. Ich nadmiar może poparzyć kwiaty oraz liście. Warto zasadzić go na nieco osłoniętych rabatach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobił donicę na balkonie czy tarasie. Niecierpki mogą z powodzeniem rosnąć także w pomieszczeniach – dobrze czują się na nieosłonecznionych parapetach. Zaletą ich uprawy w domach jest fakt, że przy odpowiednich warunkach, kwitną praktycznie przez cały rok.

Kiedy sadzić niecierpki?

Najczęściej można kupić dojrzałe sadzonki niecierpków, które mają rozbudowany system korzeniowy i szybko aklimatyzują się do nowego podłoża. Rośliny wysiewane z nasion powinny znaleźć się na rabacie w drugiej połowie maja, kiedy jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków. W tym samym czasie można przenieść niecierpki w doniczkach na balkony i tarasy. Należy pamiętać o odpowiedniej glebie: musi być żyzna i przepuszczalna. Przed zasadzeniem niecierpków w ogrodzie trzeba ją rozluźnić (np. mieszając ją z piaskiem), ale nie warto przesadzać z zabiegiem, gdyż wtedy zahamowany zostanie ich wzrost.

Pielęgnacja

Niecierpek
©123RF/PICSEL

Niecierpek nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy go podlewać odstaną wodą. Zabieg należy przeprowadzać regularnie, tak aby podłoże było stale wilgotne, ale nie było również przelane. Sprzyja to gniciu korzeni oraz osłabieniu całej rośliny, co może skutkować wystąpieniem chorób grzybiczych oraz ataków szkodników. Uprawiając niecierpki w domu, nie należy ich zraszać – szczególnie w czasie kwitnienia. Woda na płatkach może powodować ich wybarwianie. Jako rośliny intensywnie kwitnące, powinny być stale zasilane nawozami – minimum raz w miesiącu.

Zimowanie

Niecierpki nie są odporne na ujemne temperatury, dlatego zasadzone w ogrodzie są jedynie jednoroczne. Te, które są w doniczkach, warto przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura jest nie mniejsza niż 16 stopni Celsjusza. Warto niecierpki również przygotować do kolejnego sezonu i mocno przyciąć ich łodygi. Wczesną wiosną wykształcą nowe, na których pojawią się piękne kwiaty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas