Niedośpian – powiew egzotyki wśród roślin doniczkowych
Rośliny nadają wnętrzom charakteru oraz sprawiają, że domy i mieszkania wydają się bardziej przytulne. Choć często zwracamy uwagę przede wszystkim na gatunki okazałe o imponujących rozmiarach, nie pomijajmy jednak także tych mniejszych. Niezależnie od stylu – nowoczesnego lub bardziej tradycyjnego, świetnym dodatkiem będzie niedośpian, zwany również hypoestesem. Ten niewielki krzew zachwyca pięknie ubarwionymi liśćmi, dlatego zdecydowanie nie warto przechodzić obok niego obojętnie.
Spis treści:
Wygląd niedośpianu
Ojczyzną tej egzotycznej rośliny są tropikalne tereny Azji oraz Afryki. W naturalnym środowisku hypoestes, zwany potocznie niedośpianem, rośnie jako niewielki półkrzew, który tworzy gęste kępy, dorastające do 1,5 m wysokości. Sadzonka przeznaczona do uprawy doniczkowej osiągnie maksymalnie od 30 do 50 cm i przybierze formę kępiastą o sztywnych i mięsistych pędach.
Najbardziej charakterystyczną częścią niedośpianu są jego imponujące liście, wyróżniające się na pierwszy rzut oka sercowatym kształtem i pokryte delikatnym meszkiem. Z wierzchu zdobią je plamki lub cętki w kontrastujących kolorach. Ubarwienie rośliny różni się ze względu na odmianę, lecz najczęściej znajdziemy okazy zielone, różowe, czerwone oraz białe. Zdarza się, że roślina zakwita, wydając niewielkie fioletowe kwiaty, bezpiecznie ukryte w kłosowatych kwiatostanach o zielonkawym ubarwieniu.
Wymagania uprawowe
Niedośpian zachwyca nie tylko wyjątkowym ubarwieniem liści, ale także łatwością uprawy. Dzięki temu mogą sięgnąć po niego nawet początkujący wielbiciele kwiatów. By jak najlepiej przyjął się w mieszkaniu, warto zapewnić mu stałą temperaturą ok. 20-24 st. C oraz jasne stanowisko. Roślina źle znosi chłód i cień, które powodują utratę żywych kolorów.
Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego podłoża, możemy zdecydować się na zakup standardowej ziemi kwiatowej. Lepsze warunki do wzrostu zapewni im jednak żyzna i próchnicza gleba o wysokiej przepuszczalności.
Podlewanie i nawożenie
Dobrym nawykiem będzie zadbanie o to, by roślina miała stale wilgotną ziemię w doniczce. Postarajmy się jednak jej nie przelać, gdyż odbije się to na stanie niedośpianu. Wiosną i latem podlewajmy go umiarkowanie, nie częściej niż 3-4 razy w tygodniu. Zimą wystarczy ograniczyć się do dwóch razy w ciągu jednego tygodnia.
By zapewnić niedośpianowi jak najlepsze warunki do wzrostu, nie zapominajmy o systematycznym spryskiwaniu jej liści. Świetnie sprawdzi się ustawienie jej w pobliżu nawilżacza powietrza lub na wilgotnych kulkach keramzytowych. Odpowiednia wilgotność uchroni roślinę przed atakiem przędziorków.
Najodpowiedniejszą porą nawożenia rośliny są wiosna i lato. Warto zaopatrzyć się w nawóz o niskim stężeniu azotu. W sklepach ogrodniczych poszukajmy zasilaczy dla roślin o ozdobnych liściach lub specjalnego biohumusu.
Przycinanie i przesadzanie
Szukając w sklepach ogrodniczych młodych egzemplarzy niedośpianu, najczęściej natrafimy na rośliny gęste o zwartym pokroju. Jeśli chcemy, by zachowały taki wygląd jak najdłużej, pamiętajmy o regularnym przycinaniu. Cięcie sprawi, że nie tylko ładnie się zagęszczą, ale także rozwiną wiele kolorowych liści. Ta czynność pielęgnacyjna to ratunek dla starszych i zaniedbanych okazów, które do tej pory uprawiano w złych warunkach. Pamiętajmy, by pędy przyciąć maksymalnie na wysokości 2-3 oczka.
Tuż po zakupie rośliny zaobserwujemy, że wyjątkowo szybko się rozrasta. Proces ten nie trwa jednak zbyt długo, a z biegiem czasu zaczyna zwalniać. Ogrodnicy zalecają, by w pierwszym oraz drugim roku przesadzać niedośpian do nowych doniczek. Najlepiej zabrać się za to w okresie wiosennym. W trzecim i kolejnym można już z tego zrezygnować.
Aranżacja niedośpianu we wnętrzach
Niedośpian należy do grupy dekoracyjnych, a zarazem uniwersalnych roślin, które ozdobią nie tylko tradycyjne, ale także bardziej nowoczesne wnętrza. Świetnie sprawdzi się posadzony w niewielkiej doniczce lub skrzynce wraz z kilkoma innymi odmianami. Bez problemu połączymy go także z odmiennymi gatunkami roślin, a także obsadzimy nim podstawy wysokich okazów.
Floryści bardzo często wykorzystują niedośpiany do stworzenia bajkowych ogródków w szkle. Wilgotny mikroklimat, który naturalnie wytwarza się pod szklanką kopułą, sprzyja wzrostowi rośliny. Dekoratorzy wnętrz zachęcają, by wybrać właśnie ten gatunek rośliny do stworzenia zielonych ścian, czyli tzw. ogrodów wertykalnych. Na tle innych roślin będą stanowiły wyróżniający się akcent kolorystyczny.
Sprawdź również: