Nietypowe zastosowania boraksu

Boraks to tani, skuteczny i ekologiczny środek o wielu zastosowaniach. Sól sodowa kwasu borowego (bo tym właśnie jest boraks) to minerał, który zaczęto wykorzystywać na skalę przemysłową już w XIX wieku – do wyrobów ceramicznych, produkcji szkła czy waty szklanej. Boraks jest łagodnym środkiem, który nie podrażnia skóry, wykazuje za to silne właściwości wybielające i odkażające. Dzięki temu znalazł zastosowanie jako tani i bezpieczny zamiennik detergentów, nawóz do roślin czy odstraszacz insektów i szkodników. Poznaj niezwykłe zastosowania boraksu i sprawdź, jak ułatwić sobie dzięki niemu wykonywanie codziennych obowiązków.

Poznaj zastosowania boraksu
Poznaj zastosowania boraksu ©123RF/PICSEL
Jak usunąć żółte plamy spod pach?Interia DIY

Boraks zwalczy insekty

Boraks w ogrodzie
©123RF/PICSEL

Boraks pomoże nam uporać się z inwazją insektów w domu. Odstraszy mrówki, karaluchy, rybiki oraz pluskwy. Miejsca, w których je widujemy wystarczy spryskać mieszanką cukru (jedna łyżka), boraksu (jedna łyżka) i wody (pół szklanki).

Zastosowania boraksu w ogrodzie

Boraks jest naturalnym, a jednocześnie bezpiecznym dla środowiska środkiem zwalczającym chwasty. Dzięki niemu z łatwością przygotujemy skuteczny oprysk. 300 g boraksu wystarczy zmieszać z niewielką ilością ciepłej wody, a następnie wlać do 8 litrów wody. Taką mieszankę można bezpośrednio stosować na chwasty.

Boraks przyspieszy też wzrost drzewek owocowych i zwiększy plony – bor jest bowiem niezastąpiony dla dużego owocowania. Szklankę proszku powinno się rozsypywać wokół drzewa raz na 3-4 lata. W przypadku młodych sadzonek optymalna ilość to kilka łyżek stołowych.

Boraks do sprzątania łazienki

Boraks na dywany
©123RF/PICSEL

Boraks błyskawicznie usuwa osady z kamienia, rdzy czy mydła. Świetnie sprawdzi się więc podczas sprzątania łazienki. Wystarczy zmieszać go z odrobiną wody, a powstałą pastę nałożyć na zabrudzenia w umywalce, wannie czy brodziku. Po kilkunastu minutach całość wystarczy przetrzeć miękką szmatką i spłukać wodą. Boraks zastąpi również toksyczne detergenty do mycia toalety. Szklankę proszku należy wsypać do muszli, a po godzinie przetrzeć szczotką i spuścić wodę.

Boraks do czyszczenia dywanów

Za pomocą boraksu skutecznie wyczyścimy i odświeżymy stare dywany. Biały proszek nie tylko rewelacyjnie pochłania zapachy (w tym stęchliznę), ale działa też odkażająco i wywabia uporczywe plamy. Boraks należy zmieszać z niewielką ilością wody, a powstałą pastę nanieść na dywan i wetrzeć miękką szczotką (substancję najlepiej pozostawić na dywanie na całą noc). Po kilku godzinach dywan wystarczy odkurzyć za pomocą odkurzacza.

Boraks na uporczywe plamy

Boraks na zatkany odpływ
©123RF/PICSEL

Dzięki boraksowi pozbędziemy się nawet najbardziej uporczywych plam z ubrań. Najpierw należy pozostawić je na pół godziny w misce z wodą i łyżką boraksu, a następnie uprać jak zwykle w pralce. Do detergentu należy jednak dodać pół szklanki boraksu.

Boraks do udrażniania rur

Boraks skutecznie rozprawi się z zatkanymi rurami oraz wydostającym się z nich nieprzyjemnym zapachem. Pół szklanki proszku wystarczy wsypać do odpływu i zalać gorącą wodą (pół litra). Po godzinie znów należy jeszcze wlać nieco wrzątku. Rury zostaną udrożnione.

Boraks do czyszczenia piekarnika

Zabrudzony przypalonym tłuszczem piekarnik jest trudny do wyczyszczenia. Pomocna będzie więc pasta na bazie boraksu (3 łyżki), sody oczyszczonej (6 łyżek), soli kuchennej (pół szklanki) oraz niewielkiej ilości wody. Składniki należy zmieszać tak, by uzyskać konsystencję pasty. Substancję wystarczy nałożyć na zabrudzenia w piekarniku, a po kilkunastu minutach przetrzeć wilgotną szmatką. Piekarnik będzie lśnić czystością.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas