Nietypowe zastosowania saszetek z żelem krzemionkowym

Niepozorne białe saszetki czy woreczki z żelem krzemionkowym, które najczęściej umieszczane są w torebkach czy pudełkach z nowymi ubraniami, butami oraz sprzętami elektronicznymi to jedne z najskuteczniejszych pochłaniaczy wilgoci. Nie tylko zabezpieczają produkty przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, ale też okazują się bardzo przydatne w wielu domowych czynnościach. Saszetki z żelem krzemionkowym przyspieszą proces suszenia kwiatów, zabezpieczą chleb przed pleśnią, pomogą uratować zalany telefon, przywrócą połysk srebrnej biżuterii, ochronią fotografie przed pożółknięciem, zlikwidują nieprzyjemny zapach mokrej odzieży i zabezpieczą żyletki czy narzędzia przed działaniem rdzy. Sprawdź, jak można praktycznie wykorzystać żelowe granulki.

article cover
©123RF/PICSEL

Żel krzemionkowy

©123RF/PICSEL

Żel krzemionkowy to granulowata, porowata forma ditlenku krzemu utworzona syntetycznie z krzemianu sodu. Dzięki swojej zdolności pochłaniania wilgoci znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystywany jest w formie osuszacza powietrza albo gazów przemysłowych, wypełniacza produktów gumowych, składnika żwirku dla kotów oraz oczywiście saszetek umieszczanych w paczkach z nowymi produktami odzieżowymi, elektrycznymi, torebkami czy butami. Zadaniem tych ostatnich jest wyeliminowanie nadmiaru wilgoci podczas dłuższego przechowywania.

Granulki, które znajdują się w saszetkach, mają zwykle przezroczysty lub białawy kolor, który pod wpływem wilgoci zmienia się na niebieski lub różowy. Z informacji zawartych na torebkach, możemy dowiedzieć się więcej o ich składzie.

Saszetki z żelem krzemionkowym zwykle wyrzucamy do kosza, co zresztą zalecają (między innymi z uwagi na bezpieczeństwo dzieci) producenci, tymczasem okazuje się, że mogą nam się przydać w wielu domowych czynnościach.

Saszetki z żelem krzemionkowym a srebro

Srebro pod wpływem wilgoci pokrywa się matowym nalotem. Możesz zapobiec temu procesowi, jeśli umieścisz w pudełku ze srebrnymi sztućcami albo w szkatułce ze srebrną biżuterią dwie-trzy saszetki z żelem krzemionkowym. Przedmioty dłużej pozostaną lśniące, nawet gdy nie będą używane.

Żel krzemionkowy a świeży chleb

Żel krzemionkowy może także przedłużyć przydatność do spożycia produktów spożywczych. Chleb będzie dłużej świeży i nie spleśnieje, jeśli w pojemniku (chlebaku) umieścisz saszetkę z żelem. Zanim wykorzystasz ją w tym celu, sprawdź na ulotce, czy żel, jakim dysponujesz, nie zawiera szkodliwych dodatków. Żel krzemionkowy sam w sobie nie jest toksyczny.

Żel krzemionkowy a suszenie kwiatów

©123RF/PICSEL

Kwiaty szybciej się ususzą i jednocześnie mniej wyblakną - nawet w wilgotnym pomieszczeniu - jeśli ułożysz je na talerzu i obsypiesz żelowymi granulkami.

Żel krzemionkowy a stare fotografie

Stare papierowe fotografie wraz z upływem czasu mogą ulec pożółknięciu. Możesz temu zapobiec, jeśli w pudełku, w którym przechowujesz zdjęcia, umieścisz saszetkę z żelem krzemionkowym.

Żel krzemionkowy a zalany telefon

Dzięki saszetkom z żelem krzemionkowym możesz też uratować zalany telefon. Wystarczy, że włożysz urządzenie rozłożone na części (bateria osobno) na noc do słoika z kilkunastoma saszetkami. Jeśli nie masz aż tylu, rozetnij je i posyp urządzenie granulkami. Żel krzemionkowy może też uchronić od zalania aparat fotograficzny.

Żel krzemionkowy a brzydki zapach wilgotnej odzieży

©123RF/PICSEL

Nie raz nie dwa po basenie lub siłowni zdarzyło nam się włożyć wilgotną odzież do torby, przez co już po kilku minutach zyskiwała bardzo nieprzyjemny zapach. Aby tego uniknąć, wystarczy do tej samej torby włożyć wcześniej kilka saszetek z żelem krzemionkowym.

Żel krzemionkowy a przemoczone buty

Przemoczone buty szybciej wyschną, jeśli oprócz pogniecionych gazet włożysz do każdego buta minimum po jednej saszetce z żelem krzemionkowym.

Żel krzemionkowy a ziarna i nasiona

Ziarna i nasiona pod wpływem działania wilgoci często ulegają gniciu. Możesz tego uniknąć, jeśli będziesz je przechowywać wraz z saszetkami zawierającymi żel krzemionkowy.

Żel krzemionkowy a rdza na narzędziach i żyletkach

Wilgoć powoduje, że na metalowych narzędzia i przyrządach pojawia się rdza. Aby się przed tym ustrzec, włóż jedną saszetkę z żelem krzemionkowym do swojej skrzynki z narzędziami. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko pojawienia się rdzy na żyletkach, przechowuj maszynki do golenia w pudełku z kilkoma saszetkami z żelem krzemionkowym.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas