Niezbędny zabieg z budleją. Wykonaj, by latem krzew uginał się od kwiatów

Na uprawę budlei Dawida (Buddleja davidii) decydują się ogrodnicy, którym zależy na widoku bujnie rozrastających się krzewów z efektownymi kwiatami. Budleja kwitnie od lipca aż do października, a jej przypominające kolby kwiatostany wydzielają przyjemny zapach, przyciągający motyle. Jednak by tak się stało, należy przeprowadzić ważny zabieg pielęgnacyjny. Kiedy przycinać budleję Dawida i jak wykonać to prawidłowo?

Jak przycinać budleję w ogrodzie, by pobudzić ją do kwitnienia?
Jak przycinać budleję w ogrodzie, by pobudzić ją do kwitnienia?123RF/PICSEL

Budleja w ogrodzie

Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a znikną wszelkie wątpliwości w temacie tego, czy budleje się przycina. Coroczne cięcie tego liściastego krzewu jest zabiegiem obowiązkowym, jeśli chcemy zachować ładny pokrój rośliny i doczekać się obfitego kwitnienia.

Cięcie budlei Dawida nie jest skomplikowane, a pozwoli uzyskać piękne kwiaty, które występują w kolorach: białym, różowym, purpurowym i fioletowym. Ich przyjemny, słodki zapach przyciąga motyle - stąd w potocznym nazewnictwie funkcjonuje określenie "motyli krzew". Warto wspomnieć, że budleja jest też rośliną miododajną.

Poznaj tajniki pielęgnacji budlei
Poznaj tajniki pielęgnacji budlei123RF/PICSEL

Budleja Dawida: Kiedy przycinać?

Krzewy kwitnące latem należy przycinać wiosną, a budleja nie jest w przypadku tej zasady wyjątkiem. Niektóre okazy wydają kwiaty już w czerwcu, lecz pełnię swojego uroku osiągają w lipcu oraz w sierpniu. Z zabiegiem jednak nie należy się nadmiernie spieszyć. Kiedy przyciąć budleję? Z racji tego, że jest rośliną wrażliwą na niskie temperatury, za sekator chwyć najwcześniej na początku kwietnia. W marcu nadal zdarzają się przymrozki, co mogłoby zaszkodzić świeżo przyciętej roślinie.

Z tych samych powodów nie należy ciąć budlei jesienią. Po okresie kwitnienia można jedynie usunąć suche kwiatostany. Cięcie pobudza krzew do wypuszczania nowych pędów, a o tej porze roku nie spotka ich nic poza przemarznięciem.

Jak przyciąć budleję Dawida?

Prawidłowo wykonane cięcie krzewu sprawia, że kwiaty budlei są dorodniejsze i możemy podziwiać je dłużej. Cała roślina jest w lepszej kondycji, a do ładnie zagęszczonego krzewu równomiernie docierają promienie słoneczne. Do zabiegu przygotuj zdezynfekowane i ostre narzędzia ogrodnicze.

Cięcie budlei krok po kroku:

  • Pracę zaplanuj na suchy i słoneczny dzień.
  • Nie bój się bardziej radykalnego cięcia - budleja bardzo dobrze się regeneruje. Skróć wszystkie pędy na wysokość nie niższą niż 20 centymetrów nad ziemią.
  • Bez żalu usuń wszystkie suche i przemarznięte pędy.
  • Cięcia wykonuj lekko skośnie, by ułatwić roślinie powrót do formy i ograniczyć wilgoć, która mogłaby się magazynować w świeżych ranach. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozwinięcia się chorób grzybowych.

Jak szybko rośnie budleja Dawida?

Roślina przypadnie do gustu niecierpliwym ogrodnikom, ponieważ budleja zalicza się do krzewów szybkorosnących. Nie miej oporów przed mocnym cięciem, ponieważ w niedługim czasie będzie w stanie osiągnąć wysokość od półtora do dwóch metrów. Efektownie więc prezentuje się w ogrodzie jako soliter lub nadaje się do wypełniania pustych przestrzeni w ogrodzie.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas