Nocą buszuje w twoim ogrodzie. Turkuć podjadek niszczy rośliny, gdy wszyscy śpią
Turkuć podjadek to owad, który w ogrodzie potrafi wyrządzić niemałe szkody. Zjada korzenie i zewnętrzne pędy, a jego zauważenie jest wręcz niemożliwe. Pozbycie się go nie jest więc prostym zadaniem. Istnieją jednak sposoby polecane przez ogrodników.

Jak wygląda turkuć podjadek?
Turkuć podjadek większość czasu spędza pod ziemią, a na powierzchnię wychodzi pod osłoną nocy. Z wyglądu przypomina świerszcza i osiąga rozmiar do mniej więcej siedmiu centymetrów. Ma brązowy kolor, opancerzony tułów oraz skrzydła. Jego charakterystyczną cechą są spłaszczone odnóża. Do drążenia podziemnych korytarzy wykorzystuje znajdujące się na nich kolce.
Jeden turkuć podjadek nie powinien wyrządzić w ogrodzie sporych szkód. Inaczej jest, gdy jego populacja powiększa się w szybkim tempie. Samica chcąc zapewnić larwom niezbędne do rozwoju ciepło, podgryza korzenie roślin. Ich gnicie sprawia, że temperatura się zwiększa, a więc powstają odpowiednie warunki.
Poza tym turkuć podjadek to szkodnik, ponieważ uszkadza korzenie roślin, gdy drąży korytarze. W dodatku chętnie podgryza zewnętrzne pędy, gdy wychodzi na powierzchnię. Dlatego też widząc, że rośliny nagle zaczynają usychać i więdnąć, można podejrzewać, że do ogrodu zawitali nieproszeni goście.

Jak się pozbyć turkucia podjadka?
By pozbyć się turkuci, najlepiej najpierw wywabić je spod ziemi. W tym celu należy znaleźć ich gniazdo, a następnie wlać do niego olej rzepakowy. Dzięki temu szybko uciekną na powierzchnię i będzie możliwość złapania ich oraz wywiezienia daleko od ogrodu.
Turkucie, podobnie jak inne szkodniki, można przepędzić z ogrodu za pomocą pewnych zapachów. W tej sytuacji może pomóc posadzenie:
- szałwii,
- korony cesarskiej,
- czarnej olszy,
- macierzanki,
- szachownicy kostkowatej.
Pomocne może okazać się podlanie miejsc występowania turkuci wywarem z kory z czarnej olszy. Zapach powinien niemal od razu zachęcić je do wyprowadzki. Dobrym pomysłem jest również wyściółkowanie części ogrodu żwirem. Turkucie nie przepadają przebywać w wyłożonych w ten sposób miejscach.
***