​Nowe badanie naukowe dowiodło, że trening siłowy łagodzi stany lękowe

Specjaliści od dawna wskazują na to, że uprawianie sportu jest korzystne dla ludzkiej psychiki. Wysiłek fizyczny poprawia nastrój, dodaje energii i redukuje stres.

W domu możesz trenować nawet z lekkim obciążeniem - wykorzystaj butelki z wodą lub ciężarki
W domu możesz trenować nawet z lekkim obciążeniem - wykorzystaj butelki z wodą lub ciężarki 123RF/PICSEL

Dotychczas uważano, że najlepszy wpływ na zdrowie psychiczne mają ćwiczenia aerobowe, które uchodzą za skuteczny lek na obniżone samopoczucie. Tymczasem irlandzcy i amerykańscy uczeni udowodnili, że trening siłowy, uwzględniający m.in. podnoszenie ciężarów, też ma zbawienny wpływ na psychikę. Łagodzi bowiem objawy stanów lękowych i zmniejsza niepokój.

Wszyscy wiemy, że ruch jest gwarancją dobrego zdrowia - tak fizycznego, jak psychicznego. Prócz oczywistych korzyści w postaci zapobiegania nadwadze i otyłości oraz redukcji ryzyka zachorowania na cukrzycę czy choroby sercowo-naczyniowe, wysiłek fizyczny poprawia samopoczucia i wydajność umysłu. Dzięki ćwiczeniom rozładowujemy napięcie, niwelujemy stres, zwiększamy poziom koncentracji.

Okazuje się, że nie tylko trening aerobowy jest skutecznym remedium na spadek nastroju i metodą na polepszenie kondycji psychicznej. Podobne działanie ma również trening siłowy. Tak wynika z badań, które przeprowadzili naukowcy z University of Limerick w Irlandii oraz Penn State College of Medicine w Pensylwanii. Ich rezultaty ukazały się niedawno na łamach czasopisma naukowego "Scientific Reports".

Deska    

Plank, czyli popularna deska to ćwiczenie izometryczne, rzeźbiące brzuch i wzmacniające całe ciało. Prawidłowo wykonany plank angażuje mięśnie głębokie brzucha, wzmacnia ramiona, nogi i kręgosłup.     

1. Klęknij na podłodze i opierając się na przedramionach ugnij ręce w łokciach pod kątem prostym. Łokcie muszą znajdować się dokładnie pod barkami!    

2. Opierając się na palcach stóp, unieś tułów. Nie unoś pośladków - pięty, biodra i ramiona muszą pozostać w jednej linii.     

3. Wytrzymaj przynajmniej 20 sekund. Po kilku dniach regularnych treningów powinnaś wytrzymać w pozycji deski przynajmniej 60 sekund!
Wybrałyśmy sześć ćwiczeń, które, według trenerów i zawodników fitness, w krótkim czasie modelują ciało i optycznie je wyszczuplają. Trening należy zawsze poprzedzić co najmniej pięciominutową, intensywną rozgrzewką. Na czas eksperymentu warto również zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę, a efekty ćwiczeń będą jeszcze lepsze. Ten krótki poradnik jest w grudniu naprawdę na wagę złota!
Wykroki  

Wykrok to, według fachowego nazewnictwa, wykonanie kroku w przód przy zgiętych obu nogach - w tym ćwiczeniu ogromne znacznie ma prawidłowa technika! Wykroki wzmacniają mięśnie nóg i pośladków i pomagają pozbyć się cellulitu. Poprawiają również równowagę i krążenie krwi w nogach.   

1. Ściągnij łopatki, wyprostuj plecy i napnij mięśnie brzucha. 
  
2. Wypnij klatkę piersiową do przodu i wykonaj krok. Pamiętaj, by kolano nogi, która robi wykrok, znajdowało się przed linią palców stopy.  
 
3. Zejdź do podłoża uginając przednią nogę pod kątem 90 stopni, a tylną lekko ugnij w kolanie. Wróć do pozycji wyjściowej. Zrób trzy serie po 30 wykroków.
Nożyce   

Nożyce to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na płaski, mocny brzuch. Wyszczuplają również nogi i wzmacniają mięśnie grzbietu.   

1. Połóż się na macie i ułóż ręce wzdłuż tułowia. Pamiętaj, by odcinek lędźwiowy kręgosłupa był maksymalnie dociśnięty do maty.   

2. Unieś nogi pod kątem 30 stopni wykonuj nożyce. Mocno napinaj mięśnie brzucha. Zrób trzy serie po 30 nożyc.
+3

W eksperymencie udział wzięło 28 młodych, zdrowych osób, które zostały poproszone o wypełnienie kwestionariusza zawierającego pytania dotyczące stanu emocjonalnego i poziomu lęku. Uczeni podzielili uczestników na dwie grupy. Podczas gdy połowa badanych nie zmieniła niczego w swoim dotychczasowym trybie życia, druga grupa wzbogaciła codzienną rutynę o opracowany przez naukowców trening siłowy. Uwzględniał on takie ćwiczenia, jak podnoszenie ciężarów, pompki, brzuszki i przysiady z obciążeniem.

Po upływie ośmiu tygodni badani po raz kolejny wypełnili kwestionariusz. Okazało się, że osoby, które robiły codzienny trening siłowy, uzyskały o 20 proc. lepsze rezultaty w kontekście kondycji psychicznej, zgłaszając znacznie niższy poziom lęku. W grupie kontrolnej wyniki były tymczasem identyczne, jak na początku badania.

Trening siłowy, w tym robienie pompek, przysiadów i brzuszków, łagodzi stany lękowe
Trening siłowy, w tym robienie pompek, przysiadów i brzuszków, łagodzi stany lękowe123RF/PICSEL

"Wpływ treningu siłowego na badanych był większy niż przewidywaliśmy. Pozwala to nam z dużą dozą optymizmu zalecić go jako sposób na łagodzenie stanów lękowych" - skomentował rezultaty badania jego współautor, dr Brett Gordon z Penn State College of Medicine. Uczony zaznaczył, że aby trenować, nie musimy mieć specjalistycznego sprzętu. "Wykonuj pompki, przysiady i brzuszki, a jako obciążenie wykorzystaj przedmioty, które masz pod ręką - np. butelki z wodą" - zalecił.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas