Obowiązkowy zabieg z piwonią w lipcu. W kolejnym sezonie kwiaty będą jeszcze piękniejsze
Piwonie to jedne z najbardziej efektownych roślin i byliny uwielbiane przez ogrodników. Bujne, pachnące kwiaty przyciągają wzrok i stanowią symbol luksusu oraz pomyślności. Aby cieszyły nienaganną prezencją w kolejnych sezonach, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza po zakończeniu kwitnienia. Jak dbać o piwonie w lipcu? Kilku zabiegów nie można pominąć.

Spis treści:
Co robić z piwoniami w lipcu? Nie ignoruj ich obecności
Piwonie to długowieczne byliny, które mogą rosnąć i bujnie kwitnąć w jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat. Ich kwiaty osiągają imponujące rozmiary, a różnorodność odmian sprawia, że odnajdą się w każdym ogrodzie, niezależnie od aranżacji.
W roślinnej symbolice piwonia jest uznawana za kwiat bogactwa, miłości i powodzenia. W Chinach mówi się o niej jako o królowej kwiatów i przypisuje się jej znaczenie związane ze szczęściem oraz dobrobytem. Piwonie są wyjątkowo wdzięcznymi okazami. Szczyt ich kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. Barwny spektakl cieszy wzrok wszystkich miłośników cudów natury. Ogrodnicy nie mogą jednak zapominać o późniejszej pielęgnacji. Co robić z piwoniami po przekwitnięciu? W lipcu trzeba skupić się na kilku aspektach.

Przycinanie piwonii w lipcu
Koniec kwitnienia nie oznacza, że możemy udać się na ogrodniczy urlop. Następny etap rozwoju roślin to czas, kiedy przechodzą w fazę przygotowań do kolejnego sezonu. W lipcu zadbaj o precyzyjne usunięcie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu roślina nie będzie marnować energii na tworzenie nasion. Zamiast tego skupi się na wzmacnianiu liści oraz korzeni.
Pamiętaj, aby liście pozostawić o tej porze roku w spokoju. Nadal wyglądają dekoracyjnie i stanowią atrakcyjne tło dla innych okazów, zwłaszcza kwitnących. Dodatkowo to właśnie one odpowiadają za proces fotosyntezy, więc nie należy usuwać ich wcześniej niż na przełomie sierpnia oraz września.
Zobacz również:
Nie pozwól jej głodować, czyli nawożenie piwonii latem
Mimo że okazałe kwiaty przeszły w tym roku do historii, roślina nadal ma spore potrzeby pokarmowe. W lipcu stosuj nawóz bogaty w potas i fosfor. Składniki te wspierają rozwój korzeni i pomagają piwonii w stopniowych przygotowaniach do zimy. Unikaj preparatów azotowych.
Tego piwonie w lipcu potrzebują najbardziej
Mowa o najbardziej prozaicznym zabiegu, o którym jednak wielu osobom zdarza się zapominać. Piwonie nie lubią przesuszenia, dlatego w czasie upałów należy zadbać o regularne, ale umiarkowane podlewanie. To ważne, szczególnie jeśli lipiec jest suchy, a kolejne dni witają nas mocnym nasłonecznieniem. Należy pamiętać, aby nie moczyć liści - piwonie podlewaj bezpośrednio przy podstawie rośliny.
Zachowaj czujność
Chcesz, by piwonie w kolejnym roku rozkwitły z pełną mocą? Lipiec to dobry czas na zrobienie przeglądu roślin. Dokładnie przyjrzyj się liściom, aby upewnić się, że nie zostały zainfekowane przez choroby grzybowe. Peonie najczęściej atakowane są przez szarą pleśń i plamistość liści. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany, usuń porażone części i rozważ zastosowanie ekologicznego środka ochrony roślin.