Ustalono najlepszą porę na przesadzanie piwonii. Roślina przetrwa zabieg bez szwanku
Oprac.: Joanna Leśniak
Nigdy wcześniej nie miałeś okazji przesadzać piwonii, ponieważ przez lata pięknie rozwijały się w jednym miejscu? Bardzo słusznie – peonie nie lubią przesadzania, więc zabieg ten należy wykonywać sporadycznie. Roślina sama da znać, że potrzebuje zmiany miejsca. Gdy jej wzrost zostaje zahamowany, a kwitnienie jest mizerne, czas wziąć się do pracy. Kiedy przesadzamy piwonie i jak się za to zabrać? Krótki poradnik wszystko wyjaśni.
Spis treści:
Zbyt częste przesadzanie piwonii nie jest wskazane
Piwonie (peonie) to rośliny bulwiaste, które w jednym miejscu są w stanie rosnąć przez wiele lat. Kiepsko reagują na zmianę lokalizacji, więc jeśli nie ma takiej potrzeby, lepiej dać kwiatom święty spokój. Po czym poznać, że piwonia potrzebuje przesadzania? Jej wzrost jest widocznie zahamowany, a kwiaty tracą na uroku — są mniejsze i brakuje im wigoru. Zwykle zabieg jest potrzebny co cztery-pięć lat. Jednak ostateczna decyzja należy do ogrodnika, który czujnie obserwuje swoje rabaty.
Kiedy przesadzamy piwonie? Termin jest kluczowy
Do zbiegu nie można podejść zbyt swobodnie i wybrać terminu przesadzania piwonii w zależności od tego, jak sami dysponujemy czasem. Rośliny mają swoje wymagania, których trzeba przestrzegać, aby odwdzięczyły się obfitym kwitnieniem. Kiedy przesadzić piwonie? Czynność tę zaleca się zaplanować na drugą połowę sierpnia lub pierwszą połowę września. Nie czekaj do późnej jesieni. Rośliny nie zdążą ukorzenić się przed zimą i pod wpływem mrozów zwyczajnie zmarnieją.
Piwonie nie kwitną po przesadzeniu. Co zrobiłeś źle?
Okazuje się, że nic! To zjawisko całkowicie naturalnie. Z racji tego, że peonie nie lubią przesadzania, przyzwyczajenie się do nowych warunków może im trochę zająć. Czasem trwa to nawet dwa lub trzy sezony. Z tego względu nie warto przejmować się tymczasowym brakiem kwitnienia piwonii.
Od czego zacząć przesadzanie piwonii?
Klamka zapadła. Zdecydowałeś, że twoje byliny potrzebują zmiany miejsca. Co teraz?
- Zacznij od przycięcia liści piwonii na około 2/3 ich długości.
- Przejdź do dokładnego i ostrożnego okopania rośliny. To najtrudniejszy etap, który wymaga uwagi, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego rośliny.
- Korzenie możesz delikatnie opłukać pod bieżącą wodą. Następnie zdezynfekowanym sekatorem podziel karpę na mniejsze części. Każda z nich powinna mieć dwa-trzy pąki.
- Podczas tej czynności usuń te partie korzeni, które noszą ślady usychania, gnicia albo pleśni.
Sadzonki piwonii już prawie gotowe. Dodatkowo możesz zaprawić je preparatem chroniącym przed szkodliwymi grzybami oraz sprzyjającymi ukorzenianiu.
Czas na wielki finał w ogrodzie
Najlepsze stanowisko dla piwonii to miejsce słoneczne i zaciszne, z żyzną i przepuszczalną glebą. Idealne warunki są wtedy, gdy stanowisko najmocniej jest oświetlone w godzinach popołudniowych. Pamiętaj również o specyfice peonii. Mają one tendencję do intensywnego rozrastania się, więc sadzonki umieszczaj w podłożu, zachowując odległość co najmniej 30 centymetrów. Jak wygląda samo sadzenie piwonii w nowym miejscu?
- Piwonie powinny być sadzone dość płytko. Wykop dołki, rozłóż w nich kompost, a bulwy umieść na głębokości około czterech centymetrów.
- Przysyp ziemią i delikatnie ją ubij.
- Przesadzone piwonie podlej.
Dla dodatkowej ochrony piwonii, miejsce jej sadzenia możesz przykryć warstwą kompostu albo liści, które zgrabisz w ogrodzie. W ramach ściółki sprawdzi się też kora sosnowa lub trociny.
Najlepsza pora dnia na przesadzanie piwonii
Zastanawiając się nad tym, kiedy przesadzać piwonie, musisz wziąć pod uwagę zarówno datę w kalendarzu, jak i warunki pogodowe. Nie planuj pracy na słoneczny i upalny dzień. W takich warunkach korzenie mogą błyskawicznie ulec przesuszeniu. Lepiej wybrać pochmurny dzień lub późne popołudnie.
Polecamy: