Lipiec w ogrodzie. Jakie prace wykonać, aby cieszyć się zbiorami i pięknymi kwiatami?

Właściciele ogrodów i ogródków działkowych doskonale wiedzą, że praca związana z dbaniem o rośliny właściwie nigdy się nie kończy. Jednak każda pora roku rządzi się swoimi prawami i wymaga innego podejścia do roślin. Co należy zrobić w lipcu, aby nasz ogród prezentował się okazale, a zbiory z grządek były obfite? Sprawdź lipcowy przewodnik po pracach ogrodowych.

Lipiec jest najcieplejszym miesiącem w roku, zatem nasz ogród wymaga w tym czasie szczególnej opieki.
Lipiec jest najcieplejszym miesiącem w roku, zatem nasz ogród wymaga w tym czasie szczególnej opieki. 123RF/PICSEL

Podlewamy, przycinamy, zbieramy i nawozimy. Tak w skrócie możemy opisać, co należy w najbliższym czasie zrobić w ogrodzie. Lipiec jest najcieplejszym miesiącem w roku, zatem nasz ogród wymaga w tym czasie szczególnej opieki.

Po pierwsze podlewanie

Przy podlewaniu musimy pamiętać o kilku zasadach, bowiem możemy roślinom tylko zaszkodzić i zamiast cieszyć się bujnymi kwiatami i krzewami nasze rośliny po prostu zmarnieją.

Podstawowym błędem jest podlewanie roślin o przypadkowych i dowolnych godzinach. Nawadniania lepiej nie robić pomiędzy godzinami 10.00 a 16.00 (w upalne dni nawet lepiej poczekać do zachodu słońca). Kiedy mocno świeci słońce, polewanie nie spełni swojej roli - woda zwyczajnie wyparuje z gleby, zanim dotrze do korzeni, a ta osadzona na liściach zwyczajnie je poparzy i zniszczy.

Pamiętajmy o przycinaniu

W lipcu zajmujemy się krzewami, które właśnie zakończyły lub kończą kwitnienie. Pędy kwiatostanowe skracamy o mniej więcej 1/3 ich długości, warto także trochę przerzedzić krzew i wyciąć jego najstarsze pędy.

Rośliny przycinamy nie tylko po to, aby poprawić ich wygląd. Jeśli wytniemy uschnięte kwiaty, niektóre gatunki powtórzą kwitnienie, choć będzie ono mniej efektowne niż za pierwszym razem. Taki zabieg przyda się szczególnie różom, które potrafią kwitnąć aż do początku jesieni.

Latem pamiętajmy o przycinaniu kwiatów i krzewów.
Latem pamiętajmy o przycinaniu kwiatów i krzewów. 123RF/PICSEL

Co warto w lipcu posadzić w ogrodzie?

Latem wbrew pozorom nie zamyka się okienko czasowe do sadzenia nowych roślin. Jeśli przyjrzymy się liście, możemy posadzić jeszcze wiele gatunków warzyw w naszym ogródku.

Teraz warto postawić na kruchą i masłową odmianę sałaty, buraki, marchew czy fasolkę szparagową. Dzięki temu wczesną jesienią będziemy się mogli cieszyć nadal młodymi warzywami.

Letni miesiąc nie oznacza również, że nie możemy posadzić nowych kwiatów. Lipiec to ostatni moment na wysiewanie stokrotek, bratków oraz goździków. Na początku miesiąca można jeszcze zasiać niektóre gatunki kwiatów jednorocznych takich nagietki, nemezja i groszek pachnący. Kwiaty siane w lipcu kwitną zazwyczaj do początku astronomicznej jesieni.

Latem możemy wysiać m.in. fasolkę szparagową.
Latem możemy wysiać m.in. fasolkę szparagową.123RF/PICSEL

Latem nie zapominaj o trawniku

Piękny i zielony trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Aby zawsze był bujny i zielony, musimy odpowiednio o niego zadbać.

W czasie intensywnego wzrostu trawy najlepiej skracać ją raz w tygodniu (nie powinno się tego robić zbyt mocno, bowiem w upalne dni będzie wysychać). Oczywiście kluczowe jest podlewanie. W czasie upałów powinniśmy robić to nawet codziennie, pomocne tu będzie urządzenie zraszające, które montujemy do ogrodowego węża.

Atrakcje na Majorce. Czy warto udać się do delfinarium?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas