Ocet jabłkowy: Nietypowe zastosowania
W ostatnim czasie mówi się o nietypowych zastosowaniach wielu popularnych produktów. Znamy działanie sody oczyszczonej, węgla aktywowanego, a nawet plasterka cytryny. Okazuje się, że równie wszechstronny jest ocet jabłkowy - dlatego niektórzy używają go w kosmetyce, do dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku, a nawet do zachowania higieny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie inne zastosowania ma ocet jabłkowy.
Czym jest ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy to odmiana wodnego roztworu kwasu octowego, która produkowana jest na bazie jabłek. Pod wpływem fermentacji drożdży i fruktozy otrzymujemy gotowy produkt. Octu zaczęto używać już w starożytności i do tej pory stosuje się go jako przyprawę i dodatek do potraw, a ponadto odkryto jego działanie konserwujące.
Co zawiera ocet jabłkowy?
W occie jabłkowym znajdują się duże ilości enzymów, pektyn, aminokwasów oraz związków polifenolowych. Zawiera on także witaminę C oraz witaminy z grupy B, a także sód, potas, fosfor, magnez, wapń oraz żelazo. Ocet jest niskokaloryczny, stąd często poleca się go spożywać na czczo podczas terapii odchudzających. Wykazuje on działania antybakteryjne, przeciwutleniające oraz dezynfekujące.
Do czego wykorzystać ocet jabłkowy?
Ocet może stanowić remedium na problemy skórne: pomocny okaże się podczas oparzeń słonecznych, wyprysków oraz przebarwień. Przemywanie nim twarzy może spowolnić starzenie się skóry - a to dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom. Można z niego również otrzymać odżywczą maseczkę do twarzy: wystarczy zmiksować ogórek i wymieszać go z odrobiną octu, a następnie nałożyć na skórę – w efekcie stanie się rozjaśniona i nawilżona.
Ocet na włosy
Zalety octu docenią również panie, które mają problem z włosami, skórą głowy i paznokciami. Prostym sposobem można poprawić kondycję włosów suchych i zniszczonych: wystarczy je namoczyć, a następnie nałożyć na nie maskę przygotowaną z dwóch łyżek octu jabłkowego i łyżki oliwy z oliwek. Mieszankę należy spłukać po 10 minutach. Dzięki niej włosy będą nawilżone oraz pełne blasku. Ocet jabłkowy pozwoli także pozbyć się łupieżu. Osoby, które narzekają na suche i łamliwe paznokcie, mogą moczyć dłonie w mieszance wody, octu i oliwy: po jakimś czasie zmiana będzie widocznie zauważalna, a poza tym sztuczka ta sprawi, że manicure dłużej zachowa profesjonalny wygląd.
Ocet jabłkowy a jama ustna
Ocet jabłkowy można wykorzystywać do płukania ust: w szklance wody wymieszaj ze sobą dwie łyżki octu z łyżką soli. Płucz jamę ustną rano i wieczorem. Właściwości dezynfekujące sprawią, że pozbędziesz się szybko bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieświeżego oddechu i stanów zapalnych. Ponadto stosowanie tego specyfiku pozwala zniwelować przebarwienia zębów: efekt będzie wyraźnie widoczny.
Ocet jabłkowy pomoże w porządkach
Stosowanie octu może pomóc w domowych porządkach. Wymieszaj go z wodą w stosunku 1:1 i przelej do butelki z atomizerem. Mieszanina skutecznie wyczyści okna, szyby i lustra; będą lśnić bez widocznych smug. Wlewając ją do zmywarki, pozbędziesz się z wnętrza urządzenia pleśni oraz brzydkiego zapachu. Jeśli w czasie prania zabraknie ci płynu zmiękczającego tkanin, użyj octu. Wystarczy połowa szklanki, a efekt będzie porównywalny.
Do czego jeszcze może się przydać ocet?
Przy użyciu octu jabłkowego, szybko pozbędziesz się muszek owocówek, które gromadzą się w domu. Wystarczy, że do szklanki wlejesz trzy łyżki tej substancji, a na naczynie nałożysz folię spożywczą i zrobisz w niej kilka dziurek za pomocą wykałaczki. Zwabione aromatem octu muszki wlecą do środka i nie będą miały drogi ucieczki.
Jeśli uprawiasz warzywa i owoce, to zapewne często borykasz się z chwastami, które szkodzą roślinom. Możesz pozbyć się ich raz na zawsze i to bez użycia trujących substancji: wymieszaj ze sobą pół szklanki soli, szklankę octu oraz dwie łyżki płynu do mycia naczyń. Przelej całość do butelki ze atomizerem i spryskaj chwasty. Efekt będzie już widoczny po kilku dniach.