Reklama

Ocet: Usunie kamień i pleśń. Wyczyści rury i wybieli skarpetki

Krztyna octu doskonale wzbogaca smak, konserwuje i zakwasza potrawy, ale na zastosowaniu w kuchni jego rola się nie kończy. Nie bez powodu często określany jest niekwestionowanym królem wśród naturalnych środków czyszczących. Doskonale sprawdza się jako preparat dezynfekujący, usuwa nieprzyjemne zapachy ze sprzętów; kamień z czajnika oraz pleśń z bębna pralki. Ponadto nadaje połysk podczas mycia okien, wybiela skarpety, odświeży wygląd boazerii i wyczyści buty. Zamykając tę okazałą, acz niepełną listę warto zaznaczyć, że dodatkowo jest wyjątkowo bezpieczny dla zdrowia i środowiska, skuteczny i tani.

Ocet usunie osady z kamienia i ślady po pleśni

Walczysz z uporczywym osadem zalegającym na grzałce czajnika elektrycznego? Z pomocą przyjdzie ci ocet. Wlej do urządzenia jedną szklankę octu i wody, zagotuj roztwór i pozwól mu działać. Po kilkunastu godzinach czajnik będzie lśnił czystością, a podczas gotowania pochłonie mniej energii.

Kamień pojawił się na prysznicu? Nalej do worka octu i załóż go na baterię. Na następny dzień będzie błyszczał. Jakaś alternatywa? Chromowane baterie będą jak nowe po starannym czyszczeniu pastą wykonaną z soli spożywczej i octu.

Nie masz pomysłu, jak pozbyć się osadu zalegającego w toalecie? Wlej do niej 1 szklankę octu i pozwól jej działać co najmniej przez godzinę, a nawet przez całą noc. Muszla klozetowa będzie lśnić.

Reklama

Ocet skutecznie odplami i wybieli

Pewnie niektórych to zaskoczy, ale ocet doskonale radzi sobie także w roli odplamiacza i wybielacza. Wystarczy wlać do litra gorącej wody szklankę octu i zamoczyć w niej na przykład skarpetki. Wszelkie zabrudzenia znikną. Jeśli na naszej wykładzinie nieoczekiwanie pojawiła się plama, usunie ją specjalna pasta mająca w swoim składzie ocet. Wystarczy połączyć łyżkę specyfiku z łyżką krochmalu, nałożyć na zabrudzenie, wetrzeć i po problemie.

Ocet doskonale dezynfekuje

Ocet doskonale sprawdza się w roli środka dezynfekującego lodówkę, deskę do krojenia czy kuchenny blat. Wystarczy zaledwie odrobina specyfiku, a wszystkie drobnoustroje czy zarazki znikną. Domowy środek pozwoli ci też pozbyć się insektów. Wystarczy zmieszać 1 szklankę octu z 5 litrami wody i 10 kroplami olejku pomarańczowego i umyć miksturą podłogę.

Nie masz pomysłu, jak skutecznie zniwelować nieprzyjemne zapachy? Z kłopotów i tym razem wyciągnie cię ocet:

- Lodówkę doskonale odświeżysz myjąc ją mieszanką wody i octu połączoną w proporcjach jeden do jednego.

- Pojemnik na jedzenie przestanie nieprzyjemnie pachnieć, jeśli wsadzisz do niego papierowy ręcznik zwilżony octem i pozostawisz na noc, a butelka dla dziecka, jeśli wlejesz do środka ocet, wstrząśniesz, a następnie starannie opłuczesz ciepłą wodą.

- Zmywarka odzyska ładny zapach, jeśli przynajmniej raz w miesiącu wlejesz do niej szklankę octu i uruchomisz bez wkładania do niej naczyń

- Z twojego odpływu nie będzie dobywał się przykry zapach, jeśli wsypiesz do niego połowę szklanki sody oczyszczonej, a następnie zalejesz gorącym octem. Pozwól mu działać przez co najmniej 20 minut.

Ocet nada błysk meblom i usunie smugi

Nie od dziś wiadomo, że żaden środek nie nabłyszcza równie skutecznie jak ocet. Jak go wykorzystać? Połącz ocet z oliwą z oliwek w proporcjach 1:3, zamocz w mieszance szmatkę i wypoleruj nią meble. Będą lśnić.

Do zasadności wykorzystywania octu do mycia okien nikogo zbytnio przekonywać nie trzeba. Jak sporządzić na jego bazie płyn? Do ośmiu szklanek ciepłej wody wlej 1/8 szklanki octu i 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Spryskaj mieszanką szyby i starannie wypoleruj. Nie pojawi się na nich żadna smuga. Podobnemu zabiegowi możesz poddać lustro, czy każdą inną szklaną powierzchnię, na przykład szybę od piekarnika.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy