Wplątuje się we włosy, ale w innym miejscu jest znacznie groźniejszy
Guniak czerwczyk z uwagi na swoje gabaryty może wzbudzać respekt, ale dla człowieka nie stanowi zagrożenia. Chrabąszcz może jednak wyrządzić duże szkody w ogrodzie, żerując na trawach, krzewach czy warzywach. Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się tego niechcianego gościa z naszych zielonych oaz?

Guniak czerwczyk - charakterystyka
Guniak czerwczyk to gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych, który daje o sobie znać pod koniec czerwca, a jego największa aktywność przypada na godziny wieczorne, kiedy rozochocony samiec wylatuje w poszukiwaniu "drugiej połówki".
Choć owad nie jest nie jest niebezpieczny dla człowieka, to jednak może irytować, wplątując się we włosy lub wlatując do mieszkania. Guniak czerwczyk żywi się wyłącznie roślinami, a jego aparat gębowy nie jest w stanie przeciąć ludzkiej skóry.
Należy jednak zaznaczyć, że chrząszcz ten jest szkodnikiem roślin, podgryzając kwiaty i liście. O wiele groźniejsze są jego larwy, żerujące w ziemi, gdzie podgryzają korzenie roślin.
Guniak czerwczyk - zwalczanie
Guniak czerwczyk może stanowić dla ogrodników spoty problem, bowiem chrząszcz wyrządza duże szkody, niszcząc m.in. warzywa. Larwy guniaka żywią się korzeniami, tym samym uszkadzając drzewa, krzewy i trawniki. Z kolei dorosłe osobniki żerują na liściach wielu gatunków roślin, doprowadzając do ich więdnięcia.

Zwalczanie guniaka czerwczyka w ogrodzie warto rozpocząć od miejsca, które dla chrabąszcza stanowi teren lęgowy, czyli od trawnika. Dzięki regularnemu nawożeniu i koszeniu trawnika zwiększymy szansę odstraszenie guniaka, bowiem gęsty trawnik powinien w zdecydowany sposób utrudniać owadowi składanie jaj.
Zobacz również: Siej w lipcu, a we wrześniu będziesz mieć sałatę z ogródka. Czym jest lipcowy poplon?
Pamiętajmy jednak, by trawa nie była skoszona zbyt nisko, ponieważ wtedy nie będzie stanowiła odpowiedniej zapory dla guniaka, który z łatwością przedostanie się przez taką trawę do gleby i złoży jaja.
Dobrym pomysłem jest również spulchnianie gleby na głębokość 10-30 cm. Taki zabieg pozwala na neutralizowanie larw, które wychodząc na powierzchnię, stają się pożywieniem m.in. dla ptaków.
Skuteczne jest również stosowanie odpowiednich oprysków mikrobiologicznych i naturalnych gnojówek, np. z wrotyczu. Podlewanie trawnika wspomnianą gnojówką podrażnia larwy, który wydostają się na powierzchnię gleby, gdzie stają się przekąską dla ptaków, jeży czy kretów.